Your Councillors by Parish

Local Councillors are elected by the community to decide how the council should carry out its various activities. They represent public interest as well as individuals living within the ward in which he or she has been elected to serve a term of office.

They have regular contact with the general public through council meetings, telephone calls or surgeries. Surgeries provide an opportunity for any ward resident to go and talk their councillor face to face and these take place on a regular basis.

Councillors are not paid a salary for their work, but they do receive allowances. The amount claimed can be seen in the Outturn Report which is published annually.

By law, all members of the Council are required to complete a declaration of interest form, the details of which are published annually on their profile pages.

To find your councillor please use the links below. You can also find and view Councillors by Map

 Abbots Bickington


  • Councillor Barry Parsons

    Holsworthy Rural

    (the Parishes of Abbots Bickington,
    Ashwater,
    Black Torrington,
    Bradford,
    Bradworthy,
    Bridgerule,
    Broadwoodwidger,
    Buckland Brewer,
    Bulkworthy,
    Clawton,
    Cookbury,
    East Putford,
    Halwill,
    Hollacombe,
    Holsworthy,
    Holsworthy Hamlets,
    Luffincott,
    Milton Damerel,
    Newton St Petrock,
    Northcott,
    Pancrasweek,
    Pyworthy,
    Shebbear,
    Sheepwash,
    St Giles on the Heath,
    Sutcombe,
    Tetcott,
    Thornbury,
    Virginstow and West Putford)

    Conservative

 Abbotsham


  • Councillor Tony Inch

    Bideford West & Hartland

    (the Parishes of Abbotsham,
    Alwington,
    Bideford,
    Clovelly,
    Hartland,
    Lundy,
    Parkham,
    Welcombe and Woolfardisworthy)

    Conservative

 Abbotskerswell


  • Councillor Alistair Dewhirst

    Ipplepen & The Kerswells

    (the Parishes of Abbotskerswell,
    Coffinswell,
    Haccombe with Combe,
    Ipplepen,
    Kingskerswell,
    Shaldon and Stokeinteignhead)

    Liberal Democrats

 All Saints


  • Councillor Ian Hall

    Axminster

    (the Parishes of All Saints,
    Axminster,
    Axmouth,
    Combpyne Rousdon,
    Hawkchurch,
    Musbury and Uplyme)

    Conservative

 Alverdiscott


  • Councillor Linda Hellyer

    Bideford East

    (the Parishes of Alverdiscott,
    Bideford,
    Huntshaw,
    Landcross,
    Littleham,
    Monkleigh and Weare Giffard)

    Conservative

 Alwington


  • Councillor Tony Inch

    Bideford West & Hartland

    (the Parishes of Abbotsham,
    Alwington,
    Bideford,
    Clovelly,
    Hartland,
    Lundy,
    Parkham,
    Welcombe and Woolfardisworthy)

    Conservative

 Arlington


  • Councillor Andrea Davis

    Combe Martin Rural

    (the Parishes of Arlington,
    Berrynarbor,
    Bittadon,
    Bratton Flemming,
    Brendon and Countisbury,
    Challacombe,
    Combe Martin,
    East Down,
    Goodleigh,
    Kentisbury,
    Loxhore,
    Lynton and Lynmouth,
    Martinhoe,
    Marwood,
    Mortehoe,
    Parracombe,
    Pilton West,
    Shirwell,
    Stoke Rivers,
    Trentishoe and West Down)

    Conservative

 Ashburton


  • Councillor Stuart Barker

    Ashburton & Buckfastleigh

    (the Parishes of Ashburton,
    Bickington,
    Broadhempston,
    Buckfastleigh,
    Denbury and Torbryan,
    Ogwell and Woodland)

    Conservative

    Chair of Council

 Ashcombe


  • Councillor Alan Connett

    Exminster & Haldon

    (the Parishes of Ashcombe,
    Dunchideock,
    Exminster,
    Holcombe Burnell,
    Ide,
    Kenn,
    Kenton,
    Mamhead,
    Powderham,
    Shillingford St. George,
    Starcross and Whitestone)

    Liberal Democrats

    Leader of Liberal Democrat Group

 Ashford

 Ashprington


  • Councillor Jonathan Hawkins

    Dartmouth & Marldon

    (the Parishes of Ashprington,
    Cornworthy,
    Dartmouth,
    Dittisham,
    Kingswear,
    Littlehempston,
    Marldon and Stoke Gabriel)

    Conservative

 Ashreigney


  • Councillor Andrew Saywell

    Torrington Rural

    (the Parishes of Ashreigney,
    Beaford,
    Buckland Filleigh,
    Dolton,
    Dowland,
    Frithelstock,
    Great Torrington,
    High Bickington,
    Huish,
    Langtree,
    Little Torrington,
    Merton,
    Peters Marland,
    Petrockstow,
    Roborough,
    St Giles in the Wood,
    Winkleigh and Yarnscombe)

    Conservative

 Ashton


  • Councillor Jerry Brook

    Chudleigh & Teign Valley

    (the Parishes of Ashton,
    Bridford,
    Christow,
    Chudleigh,
    Doddiscombsleigh,
    Dunsford,
    Hennock,
    Moretonhampstead,
    Tedburn St. Mary and Trusham)

    Conservative

 Ashwater


  • Councillor Barry Parsons

    Holsworthy Rural

    (the Parishes of Abbots Bickington,
    Ashwater,
    Black Torrington,
    Bradford,
    Bradworthy,
    Bridgerule,
    Broadwoodwidger,
    Buckland Brewer,
    Bulkworthy,
    Clawton,
    Cookbury,
    East Putford,
    Halwill,
    Hollacombe,
    Holsworthy,
    Holsworthy Hamlets,
    Luffincott,
    Milton Damerel,
    Newton St Petrock,
    Northcott,
    Pancrasweek,
    Pyworthy,
    Shebbear,
    Sheepwash,
    St Giles on the Heath,
    Sutcombe,
    Tetcott,
    Thornbury,
    Virginstow and West Putford)

    Conservative

 Atherington


  • Councillor Richard Edgell

    Chulmleigh & Landkey

    (the Parishes of Atherington,
    Bishop's Tawton,
    Burrington,
    Chittlehamholt,
    Chittlehampton,
    Chulmleigh,
    King's Nympton,
    Landkey,
    Satterleigh and Warkleigh,
    Swimbridge and Tawstock)

    Conservative

 Aveton Gifford


  • Councillor Rufus Gilbert

    Salcombe

    (the Parishes of Aveton Gifford,
    Bigbury,
    Buckland-Tout-Saints,
    Churchstow,
    Halwell and Moreleigh,
    Kingston,
    Loddiswell,
    Malborough,
    Modbury,
    Ringmore,
    Salcombe,
    South Huish,
    South Milton,
    Thurlestone,
    West Alvington and Woodleigh)

    Conservative

    Cabinet Member for Economy and Skills

 Awliscombe


  • Councillor Iain Chubb

    Whimple & Blackdown

    (the Parishes of Awliscombe,
    Broadhembury,
    Chardstock,
    Combe Raleigh,
    Cotleigh,
    Dalwood,
    Dunkeswell,
    Kilmington,
    Luppitt,
    Membury,
    Monkton,
    Payhembury,
    Plymtree,
    Sheldon,
    Shute,
    Stockland,
    Talaton,
    Upottery,
    Whimple and Yarcombe)

    Conservative

 Axminster


  • Councillor Ian Hall

    Axminster

    (the Parishes of All Saints,
    Axminster,
    Axmouth,
    Combpyne Rousdon,
    Hawkchurch,
    Musbury and Uplyme)

    Conservative

 Axmouth


  • Councillor Ian Hall

    Axminster

    (the Parishes of All Saints,
    Axminster,
    Axmouth,
    Combpyne Rousdon,
    Hawkchurch,
    Musbury and Uplyme)

    Conservative

 Aylesbeare


  • Councillor Claire Wright

    Otter Valley

    (the Parishes of Aylesbeare,
    Colaton Raleigh,
    Newton Poppleford and Harpford,
    Otterton and Ottery St Mary)

    Independent

 Bampton


  • Councillor Polly Colthorpe

    Tiverton West

    (the Parishes of Bampton,
    Loxbeare,
    Morebath,
    Oakford,
    Stoodleigh,
    Templeton and Washfield)

    Conservative

 Barnstaple

 Barnstaple South


  • Councillor Frank Biederman

    Fremington Rural

    (the Parishes of Barnstaple South,
    Fremington,
    Horwood,
    Lovacott and Newton Tracey,
    Instow and Westleigh)

    Independent

    Leader of Independent Group

 Beaford


  • Councillor Andrew Saywell

    Torrington Rural

    (the Parishes of Ashreigney,
    Beaford,
    Buckland Filleigh,
    Dolton,
    Dowland,
    Frithelstock,
    Great Torrington,
    High Bickington,
    Huish,
    Langtree,
    Little Torrington,
    Merton,
    Peters Marland,
    Petrockstow,
    Roborough,
    St Giles in the Wood,
    Winkleigh and Yarnscombe)

    Conservative

 Beaworthy


  • Councillor James McInnes

    Hatherleigh & Chagford

    (the Parishes of Beaworthy,
    Belstone,
    Bondleigh,
    Broadwoodkelly,
    Chagford,
    Drewsteignton,
    Exbourne,
    Gidleigh,
    Hatherleigh,
    Highhampton,
    Iddesleigh,
    Inwardleigh,
    Jacobstowe,
    Meeth,
    Monkokehampton,
    North Tawton,
    Northlew,
    Sampford Courtenay,
    South Tawton,
    Spreyton,
    Sticklepath and Thowleigh)

    Conservative

 Beer


  • Councillor Martin Shaw

    Seaton & Colyton

    (the Parishes of Beer,
    Branscombe,
    Colyton,
    Farway,
    Northleigh,
    Offwell,
    Seaton,
    Southleigh and Widworthy)

    Independent East Devon Alliance

 Belstone


  • Councillor James McInnes

    Hatherleigh & Chagford

    (the Parishes of Beaworthy,
    Belstone,
    Bondleigh,
    Broadwoodkelly,
    Chagford,
    Drewsteignton,
    Exbourne,
    Gidleigh,
    Hatherleigh,
    Highhampton,
    Iddesleigh,
    Inwardleigh,
    Jacobstowe,
    Meeth,
    Monkokehampton,
    North Tawton,
    Northlew,
    Sampford Courtenay,
    South Tawton,
    Spreyton,
    Sticklepath and Thowleigh)

    Conservative

 Bere Ferrers


  • Councillor Philip Sanders

    Yelverton Rural

    (the Parishes of Bere Ferrers,
    Brentor,
    Buckland Monachorum,
    Dartmoor Forest,
    Horrabridge,
    Lydford,
    Mary Tavy,
    Meavy,
    Peter Tavy,
    Sampford Spiney,
    Sheepstor,
    Walkhampton and Whitchurch)

    Conservative

 Berry Pomeroy


  • Councillor Jacqi Hodgson

    Totnes & Dartington

    (the Parishes of Berry Pomeroy,
    Dartington,
    Harberton,
    Staverton and Totnes)

    Green Party

 Berrynarbor


  • Councillor Andrea Davis

    Combe Martin Rural

    (the Parishes of Arlington,
    Berrynarbor,
    Bittadon,
    Bratton Flemming,
    Brendon and Countisbury,
    Challacombe,
    Combe Martin,
    East Down,
    Goodleigh,
    Kentisbury,
    Loxhore,
    Lynton and Lynmouth,
    Martinhoe,
    Marwood,
    Mortehoe,
    Parracombe,
    Pilton West,
    Shirwell,
    Stoke Rivers,
    Trentishoe and West Down)

    Conservative

 Bickington


  • Councillor Stuart Barker

    Ashburton & Buckfastleigh

    (the Parishes of Ashburton,
    Bickington,
    Broadhempston,
    Buckfastleigh,
    Denbury and Torbryan,
    Ogwell and Woodland)

    Conservative

    Chair of Council

 Bickleigh


  • Councillor John Hart

    Bickleigh & Wembury

    (the Parishes of Bickleigh,
    Brixton,
    Cornwood,
    Harford,
    Shaugh Prior,
    Sparkwell and Wembury)

    Conservative

    Leader of the Council and Cabinet Member for Policy, Corporate, Resources and Asset Management


  • Councillor Margaret Squires

    Creedy, Taw & Mid Exe

    (the Parishes of Bickleigh,
    Brushford,
    Cadbury,
    Chawleigh,
    Cheriton Fitzpaine,
    Coldridge,
    Cruwys Morchard,
    Down St Mary,
    Eggesford,
    Kennerleigh,
    Lapford,
    Morchard Bishop,
    Newton St Cyres,
    Nymet Rowland,
    Poughill,
    Puddington,
    Sandford,
    Shobrooke,
    Silverton,
    Stockleigh English,
    Stockleigh Pomeroy,
    Thelbridge,
    Thorverton,
    Upton Hellions,
    Washford Pyne,
    Wembworthy,
    Woolfardisworthy and Zeal Monachorum)

    Conservative

 Bicton


  • Councillor Christine Channon

    Exmouth & Budleigh Salterton Coastal

    (the Parishes of Bicton,
    Budleigh Salterton,
    East Budleigh and Exmouth)

    Conservative

 Bideford


  • Councillor Linda Hellyer

    Bideford East

    (the Parishes of Alverdiscott,
    Bideford,
    Huntshaw,
    Landcross,
    Littleham,
    Monkleigh and Weare Giffard)

    Conservative


  • Councillor Tony Inch

    Bideford West & Hartland

    (the Parishes of Abbotsham,
    Alwington,
    Bideford,
    Clovelly,
    Hartland,
    Lundy,
    Parkham,
    Welcombe and Woolfardisworthy)

    Conservative

 Bigbury


  • Councillor Rufus Gilbert

    Salcombe

    (the Parishes of Aveton Gifford,
    Bigbury,
    Buckland-Tout-Saints,
    Churchstow,
    Halwell and Moreleigh,
    Kingston,
    Loddiswell,
    Malborough,
    Modbury,
    Ringmore,
    Salcombe,
    South Huish,
    South Milton,
    Thurlestone,
    West Alvington and Woodleigh)

    Conservative

    Cabinet Member for Economy and Skills

 Bishop's Tawton


  • Councillor Richard Edgell

    Chulmleigh & Landkey

    (the Parishes of Atherington,
    Bishop's Tawton,
    Burrington,
    Chittlehamholt,
    Chittlehampton,
    Chulmleigh,
    King's Nympton,
    Landkey,
    Satterleigh and Warkleigh,
    Swimbridge and Tawstock)

    Conservative

 Bishops Nympton


  • Councillor Jeremy Yabsley

    South Molton

    (the Parishes of Bishops Nympton,
    Brayford,
    East and West Buckland,
    East Anstey,
    East Worlington,
    Filleigh,
    George Nympton,
    Knowstone,
    Mariansleigh,
    Meshaw,
    Molland,
    North Molton,
    Queens Nympton,
    Rackenford,
    Romansleigh,
    Rose Ash,
    South Molton,
    Twitchen,
    West Anstey and Witheridge)

    Conservative

 Bishopsteignton


  • Councillor Ron Peart

    Kingsteignton & Teign Estuary

    (the Parishes of Bishopsteignton,
    Ideford and Kingsteignton)

    Conservative

 Bittadon


  • Councillor Andrea Davis

    Combe Martin Rural

    (the Parishes of Arlington,
    Berrynarbor,
    Bittadon,
    Bratton Flemming,
    Brendon and Countisbury,
    Challacombe,
    Combe Martin,
    East Down,
    Goodleigh,
    Kentisbury,
    Loxhore,
    Lynton and Lynmouth,
    Martinhoe,
    Marwood,
    Mortehoe,
    Parracombe,
    Pilton West,
    Shirwell,
    Stoke Rivers,
    Trentishoe and West Down)

    Conservative

 Black Torrington


  • Councillor Barry Parsons

    Holsworthy Rural

    (the Parishes of Abbots Bickington,
    Ashwater,
    Black Torrington,
    Bradford,
    Bradworthy,
    Bridgerule,
    Broadwoodwidger,
    Buckland Brewer,
    Bulkworthy,
    Clawton,
    Cookbury,
    East Putford,
    Halwill,
    Hollacombe,
    Holsworthy,
    Holsworthy Hamlets,
    Luffincott,
    Milton Damerel,
    Newton St Petrock,
    Northcott,
    Pancrasweek,
    Pyworthy,
    Shebbear,
    Sheepwash,
    St Giles on the Heath,
    Sutcombe,
    Tetcott,
    Thornbury,
    Virginstow and West Putford)

    Conservative

 Blackawton


  • Councillor Julian Brazil

    Kingsbridge

    (the Parishes of Blackawton,
    Charleton,
    Chivelstone,
    East Allington,
    East Portlemouth,
    Frogmore and Sherford,
    Kingsbridge,
    Slapton,
    South Pool,
    Stoke Fleming,
    Stokenham and Strete)

    Liberal Democrats

 Bondleigh


  • Councillor James McInnes

    Hatherleigh & Chagford

    (the Parishes of Beaworthy,
    Belstone,
    Bondleigh,
    Broadwoodkelly,
    Chagford,
    Drewsteignton,
    Exbourne,
    Gidleigh,
    Hatherleigh,
    Highhampton,
    Iddesleigh,
    Inwardleigh,
    Jacobstowe,
    Meeth,
    Monkokehampton,
    North Tawton,
    Northlew,
    Sampford Courtenay,
    South Tawton,
    Spreyton,
    Sticklepath and Thowleigh)

    Conservative

 Bovey Tracey


  • Councillor George Gribble

    Bovey Rural

    (the Parishes of Bovey Tracey,
    Buckland in the Moor,
    Ilsington,
    Lustleigh,
    Manaton,
    North Bovey,
    Teigngrace and Widecombe in the Moor)

    Conservative

 Bow


  • Councillor Nick Way

    Crediton

    (the Parishes of Bow,
    Cheriton Bishop,
    Clannaborough,
    Colebrooke,
    Copplestone,
    Crediton,
    Crediton Hamlets and Hittisleigh)

    Liberal Democrats

 Bradford


  • Councillor Barry Parsons

    Holsworthy Rural

    (the Parishes of Abbots Bickington,
    Ashwater,
    Black Torrington,
    Bradford,
    Bradworthy,
    Bridgerule,
    Broadwoodwidger,
    Buckland Brewer,
    Bulkworthy,
    Clawton,
    Cookbury,
    East Putford,
    Halwill,
    Hollacombe,
    Holsworthy,
    Holsworthy Hamlets,
    Luffincott,
    Milton Damerel,
    Newton St Petrock,
    Northcott,
    Pancrasweek,
    Pyworthy,
    Shebbear,
    Sheepwash,
    St Giles on the Heath,
    Sutcombe,
    Tetcott,
    Thornbury,
    Virginstow and West Putford)

    Conservative

 Bradninch

 Bradstone


  • Councillor Kevin Ball

    Okehampton Rural

    (the Parishes of Bradstone,
    Bratton Clovelly,
    Bridestowe,
    Coryton,
    Dunterton,
    Germansweek,
    Kelly,
    Lamerton,
    Lewtrenchard,
    Lifton,
    Marystow,
    Milton Abbot,
    Okehampton,
    Okehampton Hamlets,
    Sourton,
    Stowford,
    Sydenham Damerel and Thrushelton)

    Conservative

 Bradworthy


  • Councillor Barry Parsons

    Holsworthy Rural

    (the Parishes of Abbots Bickington,
    Ashwater,
    Black Torrington,
    Bradford,
    Bradworthy,
    Bridgerule,
    Broadwoodwidger,
    Buckland Brewer,
    Bulkworthy,
    Clawton,
    Cookbury,
    East Putford,
    Halwill,
    Hollacombe,
    Holsworthy,
    Holsworthy Hamlets,
    Luffincott,
    Milton Damerel,
    Newton St Petrock,
    Northcott,
    Pancrasweek,
    Pyworthy,
    Shebbear,
    Sheepwash,
    St Giles on the Heath,
    Sutcombe,
    Tetcott,
    Thornbury,
    Virginstow and West Putford)

    Conservative

 Brampford Speke


  • Councillor Ray Bloxham

    Broadclyst

    (the Parishes of Brampford Speke,
    Broadclyst,
    Clyst Honiton,
    Clyst Hydon,
    Clyst St George,
    Clyst St Lawrence,
    Clyst St Mary,
    Cranbrook,
    Farringdon,
    Huxham,
    Nether Exe,
    Poltimore,
    Rewe,
    Rockbeare,
    Sowton,
    Stoke Canon and Upton Pyne)

    Conservative


  • Councillor Sara Randall-Johnson

    Broadclyst

    (the Parishes of Brampford Speke,
    Broadclyst,
    Clyst Honiton,
    Clyst Hydon,
    Clyst St George,
    Clyst St Lawrence,
    Clyst St Mary,
    Cranbrook,
    Farringdon,
    Huxham,
    Nether Exe,
    Poltimore,
    Rewe,
    Rockbeare,
    Sowton,
    Stoke Canon and Upton Pyne)

    Conservative

 Branscombe


  • Councillor Martin Shaw

    Seaton & Colyton

    (the Parishes of Beer,
    Branscombe,
    Colyton,
    Farway,
    Northleigh,
    Offwell,
    Seaton,
    Southleigh and Widworthy)

    Independent East Devon Alliance

 Bratton Clovelly


  • Councillor Kevin Ball

    Okehampton Rural

    (the Parishes of Bradstone,
    Bratton Clovelly,
    Bridestowe,
    Coryton,
    Dunterton,
    Germansweek,
    Kelly,
    Lamerton,
    Lewtrenchard,
    Lifton,
    Marystow,
    Milton Abbot,
    Okehampton,
    Okehampton Hamlets,
    Sourton,
    Stowford,
    Sydenham Damerel and Thrushelton)

    Conservative

 Bratton Flemming


  • Councillor Andrea Davis

    Combe Martin Rural

    (the Parishes of Arlington,
    Berrynarbor,
    Bittadon,
    Bratton Flemming,
    Brendon and Countisbury,
    Challacombe,
    Combe Martin,
    East Down,
    Goodleigh,
    Kentisbury,
    Loxhore,
    Lynton and Lynmouth,
    Martinhoe,
    Marwood,
    Mortehoe,
    Parracombe,
    Pilton West,
    Shirwell,
    Stoke Rivers,
    Trentishoe and West Down)

    Conservative

 Braunton

 Brayford


  • Councillor Jeremy Yabsley

    South Molton

    (the Parishes of Bishops Nympton,
    Brayford,
    East and West Buckland,
    East Anstey,
    East Worlington,
    Filleigh,
    George Nympton,
    Knowstone,
    Mariansleigh,
    Meshaw,
    Molland,
    North Molton,
    Queens Nympton,
    Rackenford,
    Romansleigh,
    Rose Ash,
    South Molton,
    Twitchen,
    West Anstey and Witheridge)

    Conservative

 Brendon and Countisbury


  • Councillor Andrea Davis

    Combe Martin Rural

    (the Parishes of Arlington,
    Berrynarbor,
    Bittadon,
    Bratton Flemming,
    Brendon and Countisbury,
    Challacombe,
    Combe Martin,
    East Down,
    Goodleigh,
    Kentisbury,
    Loxhore,
    Lynton and Lynmouth,
    Martinhoe,
    Marwood,
    Mortehoe,
    Parracombe,
    Pilton West,
    Shirwell,
    Stoke Rivers,
    Trentishoe and West Down)

    Conservative

 Brentor


  • Councillor Philip Sanders

    Yelverton Rural

    (the Parishes of Bere Ferrers,
    Brentor,
    Buckland Monachorum,
    Dartmoor Forest,
    Horrabridge,
    Lydford,
    Mary Tavy,
    Meavy,
    Peter Tavy,
    Sampford Spiney,
    Sheepstor,
    Walkhampton and Whitchurch)

    Conservative

 Bridestowe


  • Councillor Kevin Ball

    Okehampton Rural

    (the Parishes of Bradstone,
    Bratton Clovelly,
    Bridestowe,
    Coryton,
    Dunterton,
    Germansweek,
    Kelly,
    Lamerton,
    Lewtrenchard,
    Lifton,
    Marystow,
    Milton Abbot,
    Okehampton,
    Okehampton Hamlets,
    Sourton,
    Stowford,
    Sydenham Damerel and Thrushelton)

    Conservative

 Bridford


  • Councillor Jerry Brook

    Chudleigh & Teign Valley

    (the Parishes of Ashton,
    Bridford,
    Christow,
    Chudleigh,
    Doddiscombsleigh,
    Dunsford,
    Hennock,
    Moretonhampstead,
    Tedburn St. Mary and Trusham)

    Conservative

 Bridgerule


  • Councillor Barry Parsons

    Holsworthy Rural

    (the Parishes of Abbots Bickington,
    Ashwater,
    Black Torrington,
    Bradford,
    Bradworthy,
    Bridgerule,
    Broadwoodwidger,
    Buckland Brewer,
    Bulkworthy,
    Clawton,
    Cookbury,
    East Putford,
    Halwill,
    Hollacombe,
    Holsworthy,
    Holsworthy Hamlets,
    Luffincott,
    Milton Damerel,
    Newton St Petrock,
    Northcott,
    Pancrasweek,
    Pyworthy,
    Shebbear,
    Sheepwash,
    St Giles on the Heath,
    Sutcombe,
    Tetcott,
    Thornbury,
    Virginstow and West Putford)

    Conservative

 Brixton


  • Councillor John Hart

    Bickleigh & Wembury

    (the Parishes of Bickleigh,
    Brixton,
    Cornwood,
    Harford,
    Shaugh Prior,
    Sparkwell and Wembury)

    Conservative

    Leader of the Council and Cabinet Member for Policy, Corporate, Resources and Asset Management

 Broadclyst


  • Councillor Ray Bloxham

    Broadclyst

    (the Parishes of Brampford Speke,
    Broadclyst,
    Clyst Honiton,
    Clyst Hydon,
    Clyst St George,
    Clyst St Lawrence,
    Clyst St Mary,
    Cranbrook,
    Farringdon,
    Huxham,
    Nether Exe,
    Poltimore,
    Rewe,
    Rockbeare,
    Sowton,
    Stoke Canon and Upton Pyne)

    Conservative


  • Councillor Sara Randall-Johnson

    Broadclyst

    (the Parishes of Brampford Speke,
    Broadclyst,
    Clyst Honiton,
    Clyst Hydon,
    Clyst St George,
    Clyst St Lawrence,
    Clyst St Mary,
    Cranbrook,
    Farringdon,
    Huxham,
    Nether Exe,
    Poltimore,
    Rewe,
    Rockbeare,
    Sowton,
    Stoke Canon and Upton Pyne)

    Conservative

 Broadhembury


  • Councillor Iain Chubb

    Whimple & Blackdown

    (the Parishes of Awliscombe,
    Broadhembury,
    Chardstock,
    Combe Raleigh,
    Cotleigh,
    Dalwood,
    Dunkeswell,
    Kilmington,
    Luppitt,
    Membury,
    Monkton,
    Payhembury,
    Plymtree,
    Sheldon,
    Shute,
    Stockland,
    Talaton,
    Upottery,
    Whimple and Yarcombe)

    Conservative

 Broadhempston


  • Councillor Stuart Barker

    Ashburton & Buckfastleigh

    (the Parishes of Ashburton,
    Bickington,
    Broadhempston,
    Buckfastleigh,
    Denbury and Torbryan,
    Ogwell and Woodland)

    Conservative

    Chair of Council

 Broadwoodkelly


  • Councillor James McInnes

    Hatherleigh & Chagford

    (the Parishes of Beaworthy,
    Belstone,
    Bondleigh,
    Broadwoodkelly,
    Chagford,
    Drewsteignton,
    Exbourne,
    Gidleigh,
    Hatherleigh,
    Highhampton,
    Iddesleigh,
    Inwardleigh,
    Jacobstowe,
    Meeth,
    Monkokehampton,
    North Tawton,
    Northlew,
    Sampford Courtenay,
    South Tawton,
    Spreyton,
    Sticklepath and Thowleigh)

    Conservative

 Broadwoodwidger


  • Councillor Barry Parsons

    Holsworthy Rural

    (the Parishes of Abbots Bickington,
    Ashwater,
    Black Torrington,
    Bradford,
    Bradworthy,
    Bridgerule,
    Broadwoodwidger,
    Buckland Brewer,
    Bulkworthy,
    Clawton,
    Cookbury,
    East Putford,
    Halwill,
    Hollacombe,
    Holsworthy,
    Holsworthy Hamlets,
    Luffincott,
    Milton Damerel,
    Newton St Petrock,
    Northcott,
    Pancrasweek,
    Pyworthy,
    Shebbear,
    Sheepwash,
    St Giles on the Heath,
    Sutcombe,
    Tetcott,
    Thornbury,
    Virginstow and West Putford)

    Conservative

 Brushford


  • Councillor Margaret Squires

    Creedy, Taw & Mid Exe

    (the Parishes of Bickleigh,
    Brushford,
    Cadbury,
    Chawleigh,
    Cheriton Fitzpaine,
    Coldridge,
    Cruwys Morchard,
    Down St Mary,
    Eggesford,
    Kennerleigh,
    Lapford,
    Morchard Bishop,
    Newton St Cyres,
    Nymet Rowland,
    Poughill,
    Puddington,
    Sandford,
    Shobrooke,
    Silverton,
    Stockleigh English,
    Stockleigh Pomeroy,
    Thelbridge,
    Thorverton,
    Upton Hellions,
    Washford Pyne,
    Wembworthy,
    Woolfardisworthy and Zeal Monachorum)

    Conservative

 Buckerell

 Buckfastleigh


  • Councillor Stuart Barker

    Ashburton & Buckfastleigh

    (the Parishes of Ashburton,
    Bickington,
    Broadhempston,
    Buckfastleigh,
    Denbury and Torbryan,
    Ogwell and Woodland)

    Conservative

    Chair of Council

 Buckland Brewer


  • Councillor Barry Parsons

    Holsworthy Rural

    (the Parishes of Abbots Bickington,
    Ashwater,
    Black Torrington,
    Bradford,
    Bradworthy,
    Bridgerule,
    Broadwoodwidger,
    Buckland Brewer,
    Bulkworthy,
    Clawton,
    Cookbury,
    East Putford,
    Halwill,
    Hollacombe,
    Holsworthy,
    Holsworthy Hamlets,
    Luffincott,
    Milton Damerel,
    Newton St Petrock,
    Northcott,
    Pancrasweek,
    Pyworthy,
    Shebbear,
    Sheepwash,
    St Giles on the Heath,
    Sutcombe,
    Tetcott,
    Thornbury,
    Virginstow and West Putford)

    Conservative

 Buckland Filleigh


  • Councillor Andrew Saywell

    Torrington Rural

    (the Parishes of Ashreigney,
    Beaford,
    Buckland Filleigh,
    Dolton,
    Dowland,
    Frithelstock,
    Great Torrington,
    High Bickington,
    Huish,
    Langtree,
    Little Torrington,
    Merton,
    Peters Marland,
    Petrockstow,
    Roborough,
    St Giles in the Wood,
    Winkleigh and Yarnscombe)

    Conservative

 Buckland in the Moor


  • Councillor George Gribble

    Bovey Rural

    (the Parishes of Bovey Tracey,
    Buckland in the Moor,
    Ilsington,
    Lustleigh,
    Manaton,
    North Bovey,
    Teigngrace and Widecombe in the Moor)

    Conservative

 Buckland Monachorum


  • Councillor Philip Sanders

    Yelverton Rural

    (the Parishes of Bere Ferrers,
    Brentor,
    Buckland Monachorum,
    Dartmoor Forest,
    Horrabridge,
    Lydford,
    Mary Tavy,
    Meavy,
    Peter Tavy,
    Sampford Spiney,
    Sheepstor,
    Walkhampton and Whitchurch)

    Conservative

 Buckland-Tout-Saints


  • Councillor Rufus Gilbert

    Salcombe

    (the Parishes of Aveton Gifford,
    Bigbury,
    Buckland-Tout-Saints,
    Churchstow,
    Halwell and Moreleigh,
    Kingston,
    Loddiswell,
    Malborough,
    Modbury,
    Ringmore,
    Salcombe,
    South Huish,
    South Milton,
    Thurlestone,
    West Alvington and Woodleigh)

    Conservative

    Cabinet Member for Economy and Skills

 Budleigh Salterton


  • Councillor Christine Channon

    Exmouth & Budleigh Salterton Coastal

    (the Parishes of Bicton,
    Budleigh Salterton,
    East Budleigh and Exmouth)

    Conservative

 Bulkworthy


  • Councillor Barry Parsons

    Holsworthy Rural

    (the Parishes of Abbots Bickington,
    Ashwater,
    Black Torrington,
    Bradford,
    Bradworthy,
    Bridgerule,
    Broadwoodwidger,
    Buckland Brewer,
    Bulkworthy,
    Clawton,
    Cookbury,
    East Putford,
    Halwill,
    Hollacombe,
    Holsworthy,
    Holsworthy Hamlets,
    Luffincott,
    Milton Damerel,
    Newton St Petrock,
    Northcott,
    Pancrasweek,
    Pyworthy,
    Shebbear,
    Sheepwash,
    St Giles on the Heath,
    Sutcombe,
    Tetcott,
    Thornbury,
    Virginstow and West Putford)

    Conservative

 Burlescombe


  • Councillor Ray Radford

    Willand & Uffculme

    (the Parishes of Burlescombe,
    Clayhanger,
    Clayhidon,
    Clyst Hydon,
    Culmstock,
    Hemyock,
    Hockworthy,
    Holcombe Rogus,
    Huntsham,
    Sampford Peverell,
    Uffculme and Willand)

    Conservative

 Burrington


  • Councillor Richard Edgell

    Chulmleigh & Landkey

    (the Parishes of Atherington,
    Bishop's Tawton,
    Burrington,
    Chittlehamholt,
    Chittlehampton,
    Chulmleigh,
    King's Nympton,
    Landkey,
    Satterleigh and Warkleigh,
    Swimbridge and Tawstock)

    Conservative

 Cadbury


  • Councillor Margaret Squires

    Creedy, Taw & Mid Exe

    (the Parishes of Bickleigh,
    Brushford,
    Cadbury,
    Chawleigh,
    Cheriton Fitzpaine,
    Coldridge,
    Cruwys Morchard,
    Down St Mary,
    Eggesford,
    Kennerleigh,
    Lapford,
    Morchard Bishop,
    Newton St Cyres,
    Nymet Rowland,
    Poughill,
    Puddington,
    Sandford,
    Shobrooke,
    Silverton,
    Stockleigh English,
    Stockleigh Pomeroy,
    Thelbridge,
    Thorverton,
    Upton Hellions,
    Washford Pyne,
    Wembworthy,
    Woolfardisworthy and Zeal Monachorum)

    Conservative

 Chagford


  • Councillor James McInnes

    Hatherleigh & Chagford

    (the Parishes of Beaworthy,
    Belstone,
    Bondleigh,
    Broadwoodkelly,
    Chagford,
    Drewsteignton,
    Exbourne,
    Gidleigh,
    Hatherleigh,
    Highhampton,
    Iddesleigh,
    Inwardleigh,
    Jacobstowe,
    Meeth,
    Monkokehampton,
    North Tawton,
    Northlew,
    Sampford Courtenay,
    South Tawton,
    Spreyton,
    Sticklepath and Thowleigh)

    Conservative

 Challacombe


  • Councillor Andrea Davis

    Combe Martin Rural

    (the Parishes of Arlington,
    Berrynarbor,
    Bittadon,
    Bratton Flemming,
    Brendon and Countisbury,
    Challacombe,
    Combe Martin,
    East Down,
    Goodleigh,
    Kentisbury,
    Loxhore,
    Lynton and Lynmouth,
    Martinhoe,
    Marwood,
    Mortehoe,
    Parracombe,
    Pilton West,
    Shirwell,
    Stoke Rivers,
    Trentishoe and West Down)

    Conservative

 Chardstock


  • Councillor Iain Chubb

    Whimple & Blackdown

    (the Parishes of Awliscombe,
    Broadhembury,
    Chardstock,
    Combe Raleigh,
    Cotleigh,
    Dalwood,
    Dunkeswell,
    Kilmington,
    Luppitt,
    Membury,
    Monkton,
    Payhembury,
    Plymtree,
    Sheldon,
    Shute,
    Stockland,
    Talaton,
    Upottery,
    Whimple and Yarcombe)

    Conservative

 Charleton


  • Councillor Julian Brazil

    Kingsbridge

    (the Parishes of Blackawton,
    Charleton,
    Chivelstone,
    East Allington,
    East Portlemouth,
    Frogmore and Sherford,
    Kingsbridge,
    Slapton,
    South Pool,
    Stoke Fleming,
    Stokenham and Strete)

    Liberal Democrats

 Chawleigh


  • Councillor Margaret Squires

    Creedy, Taw & Mid Exe

    (the Parishes of Bickleigh,
    Brushford,
    Cadbury,
    Chawleigh,
    Cheriton Fitzpaine,
    Coldridge,
    Cruwys Morchard,
    Down St Mary,
    Eggesford,
    Kennerleigh,
    Lapford,
    Morchard Bishop,
    Newton St Cyres,
    Nymet Rowland,
    Poughill,
    Puddington,
    Sandford,
    Shobrooke,
    Silverton,
    Stockleigh English,
    Stockleigh Pomeroy,
    Thelbridge,
    Thorverton,
    Upton Hellions,
    Washford Pyne,
    Wembworthy,
    Woolfardisworthy and Zeal Monachorum)

    Conservative

 Cheriton Bishop


  • Councillor Nick Way

    Crediton

    (the Parishes of Bow,
    Cheriton Bishop,
    Clannaborough,
    Colebrooke,
    Copplestone,
    Crediton,
    Crediton Hamlets and Hittisleigh)

    Liberal Democrats

 Cheriton Fitzpaine


  • Councillor Margaret Squires

    Creedy, Taw & Mid Exe

    (the Parishes of Bickleigh,
    Brushford,
    Cadbury,
    Chawleigh,
    Cheriton Fitzpaine,
    Coldridge,
    Cruwys Morchard,
    Down St Mary,
    Eggesford,
    Kennerleigh,
    Lapford,
    Morchard Bishop,
    Newton St Cyres,
    Nymet Rowland,
    Poughill,
    Puddington,
    Sandford,
    Shobrooke,
    Silverton,
    Stockleigh English,
    Stockleigh Pomeroy,
    Thelbridge,
    Thorverton,
    Upton Hellions,
    Washford Pyne,
    Wembworthy,
    Woolfardisworthy and Zeal Monachorum)

    Conservative

 Chittlehamholt


  • Councillor Richard Edgell

    Chulmleigh & Landkey

    (the Parishes of Atherington,
    Bishop's Tawton,
    Burrington,
    Chittlehamholt,
    Chittlehampton,
    Chulmleigh,
    King's Nympton,
    Landkey,
    Satterleigh and Warkleigh,
    Swimbridge and Tawstock)

    Conservative

 Chittlehampton


  • Councillor Richard Edgell

    Chulmleigh & Landkey

    (the Parishes of Atherington,
    Bishop's Tawton,
    Burrington,
    Chittlehamholt,
    Chittlehampton,
    Chulmleigh,
    King's Nympton,
    Landkey,
    Satterleigh and Warkleigh,
    Swimbridge and Tawstock)

    Conservative

 Chivelstone


  • Councillor Julian Brazil

    Kingsbridge

    (the Parishes of Blackawton,
    Charleton,
    Chivelstone,
    East Allington,
    East Portlemouth,
    Frogmore and Sherford,
    Kingsbridge,
    Slapton,
    South Pool,
    Stoke Fleming,
    Stokenham and Strete)

    Liberal Democrats

 Christow


  • Councillor Jerry Brook

    Chudleigh & Teign Valley

    (the Parishes of Ashton,
    Bridford,
    Christow,
    Chudleigh,
    Doddiscombsleigh,
    Dunsford,
    Hennock,
    Moretonhampstead,
    Tedburn St. Mary and Trusham)

    Conservative

 Chudleigh


  • Councillor Jerry Brook

    Chudleigh & Teign Valley

    (the Parishes of Ashton,
    Bridford,
    Christow,
    Chudleigh,
    Doddiscombsleigh,
    Dunsford,
    Hennock,
    Moretonhampstead,
    Tedburn St. Mary and Trusham)

    Conservative

 Chulmleigh


  • Councillor Richard Edgell

    Chulmleigh & Landkey

    (the Parishes of Atherington,
    Bishop's Tawton,
    Burrington,
    Chittlehamholt,
    Chittlehampton,
    Chulmleigh,
    King's Nympton,
    Landkey,
    Satterleigh and Warkleigh,
    Swimbridge and Tawstock)

    Conservative

 Churchstow


  • Councillor Rufus Gilbert

    Salcombe

    (the Parishes of Aveton Gifford,
    Bigbury,
    Buckland-Tout-Saints,
    Churchstow,
    Halwell and Moreleigh,
    Kingston,
    Loddiswell,
    Malborough,
    Modbury,
    Ringmore,
    Salcombe,
    South Huish,
    South Milton,
    Thurlestone,
    West Alvington and Woodleigh)

    Conservative

    Cabinet Member for Economy and Skills

 Clannaborough


  • Councillor Nick Way

    Crediton

    (the Parishes of Bow,
    Cheriton Bishop,
    Clannaborough,
    Colebrooke,
    Copplestone,
    Crediton,
    Crediton Hamlets and Hittisleigh)

    Liberal Democrats

 Clawton


  • Councillor Barry Parsons

    Holsworthy Rural

    (the Parishes of Abbots Bickington,
    Ashwater,
    Black Torrington,
    Bradford,
    Bradworthy,
    Bridgerule,
    Broadwoodwidger,
    Buckland Brewer,
    Bulkworthy,
    Clawton,
    Cookbury,
    East Putford,
    Halwill,
    Hollacombe,
    Holsworthy,
    Holsworthy Hamlets,
    Luffincott,
    Milton Damerel,
    Newton St Petrock,
    Northcott,
    Pancrasweek,
    Pyworthy,
    Shebbear,
    Sheepwash,
    St Giles on the Heath,
    Sutcombe,
    Tetcott,
    Thornbury,
    Virginstow and West Putford)

    Conservative

 Clayhanger


  • Councillor Ray Radford

    Willand & Uffculme

    (the Parishes of Burlescombe,
    Clayhanger,
    Clayhidon,
    Clyst Hydon,
    Culmstock,
    Hemyock,
    Hockworthy,
    Holcombe Rogus,
    Huntsham,
    Sampford Peverell,
    Uffculme and Willand)

    Conservative

 Clayhidon


  • Councillor Ray Radford

    Willand & Uffculme

    (the Parishes of Burlescombe,
    Clayhanger,
    Clayhidon,
    Clyst Hydon,
    Culmstock,
    Hemyock,
    Hockworthy,
    Holcombe Rogus,
    Huntsham,
    Sampford Peverell,
    Uffculme and Willand)

    Conservative

 Clovelly


  • Councillor Tony Inch

    Bideford West & Hartland

    (the Parishes of Abbotsham,
    Alwington,
    Bideford,
    Clovelly,
    Hartland,
    Lundy,
    Parkham,
    Welcombe and Woolfardisworthy)

    Conservative

 Clyst Honiton


  • Councillor Ray Bloxham

    Broadclyst

    (the Parishes of Brampford Speke,
    Broadclyst,
    Clyst Honiton,
    Clyst Hydon,
    Clyst St George,
    Clyst St Lawrence,
    Clyst St Mary,
    Cranbrook,
    Farringdon,
    Huxham,
    Nether Exe,
    Poltimore,
    Rewe,
    Rockbeare,
    Sowton,
    Stoke Canon and Upton Pyne)

    Conservative


  • Councillor Sara Randall-Johnson

    Broadclyst

    (the Parishes of Brampford Speke,
    Broadclyst,
    Clyst Honiton,
    Clyst Hydon,
    Clyst St George,
    Clyst St Lawrence,
    Clyst St Mary,
    Cranbrook,
    Farringdon,
    Huxham,
    Nether Exe,
    Poltimore,
    Rewe,
    Rockbeare,
    Sowton,
    Stoke Canon and Upton Pyne)

    Conservative

 Clyst Hydon


  • Councillor Ray Bloxham

    Broadclyst

    (the Parishes of Brampford Speke,
    Broadclyst,
    Clyst Honiton,
    Clyst Hydon,
    Clyst St George,
    Clyst St Lawrence,
    Clyst St Mary,
    Cranbrook,
    Farringdon,
    Huxham,
    Nether Exe,
    Poltimore,
    Rewe,
    Rockbeare,
    Sowton,
    Stoke Canon and Upton Pyne)

    Conservative


  • Councillor Ray Radford

    Willand & Uffculme

    (the Parishes of Burlescombe,
    Clayhanger,
    Clayhidon,
    Clyst Hydon,
    Culmstock,
    Hemyock,
    Hockworthy,
    Holcombe Rogus,
    Huntsham,
    Sampford Peverell,
    Uffculme and Willand)

    Conservative


  • Councillor Sara Randall-Johnson

    Broadclyst

    (the Parishes of Brampford Speke,
    Broadclyst,
    Clyst Honiton,
    Clyst Hydon,
    Clyst St George,
    Clyst St Lawrence,
    Clyst St Mary,
    Cranbrook,
    Farringdon,
    Huxham,
    Nether Exe,
    Poltimore,
    Rewe,
    Rockbeare,
    Sowton,
    Stoke Canon and Upton Pyne)

    Conservative

 Clyst St George


  • Councillor Ray Bloxham

    Broadclyst

    (the Parishes of Brampford Speke,
    Broadclyst,
    Clyst Honiton,
    Clyst Hydon,
    Clyst St George,
    Clyst St Lawrence,
    Clyst St Mary,
    Cranbrook,
    Farringdon,
    Huxham,
    Nether Exe,
    Poltimore,
    Rewe,
    Rockbeare,
    Sowton,
    Stoke Canon and Upton Pyne)

    Conservative


  • Councillor Sara Randall-Johnson

    Broadclyst

    (the Parishes of Brampford Speke,
    Broadclyst,
    Clyst Honiton,
    Clyst Hydon,
    Clyst St George,
    Clyst St Lawrence,
    Clyst St Mary,
    Cranbrook,
    Farringdon,
    Huxham,
    Nether Exe,
    Poltimore,
    Rewe,
    Rockbeare,
    Sowton,
    Stoke Canon and Upton Pyne)

    Conservative

 Clyst St Lawrence


  • Councillor Ray Bloxham

    Broadclyst

    (the Parishes of Brampford Speke,
    Broadclyst,
    Clyst Honiton,
    Clyst Hydon,
    Clyst St George,
    Clyst St Lawrence,
    Clyst St Mary,
    Cranbrook,
    Farringdon,
    Huxham,
    Nether Exe,
    Poltimore,
    Rewe,
    Rockbeare,
    Sowton,
    Stoke Canon and Upton Pyne)

    Conservative


  • Councillor Sara Randall-Johnson

    Broadclyst

    (the Parishes of Brampford Speke,
    Broadclyst,
    Clyst Honiton,
    Clyst Hydon,
    Clyst St George,
    Clyst St Lawrence,
    Clyst St Mary,
    Cranbrook,
    Farringdon,
    Huxham,
    Nether Exe,
    Poltimore,
    Rewe,
    Rockbeare,
    Sowton,
    Stoke Canon and Upton Pyne)

    Conservative

 Clyst St Mary


  • Councillor Ray Bloxham

    Broadclyst

    (the Parishes of Brampford Speke,
    Broadclyst,
    Clyst Honiton,
    Clyst Hydon,
    Clyst St George,
    Clyst St Lawrence,
    Clyst St Mary,
    Cranbrook,
    Farringdon,
    Huxham,
    Nether Exe,
    Poltimore,
    Rewe,
    Rockbeare,
    Sowton,
    Stoke Canon and Upton Pyne)

    Conservative


  • Councillor Sara Randall-Johnson

    Broadclyst

    (the Parishes of Brampford Speke,
    Broadclyst,
    Clyst Honiton,
    Clyst Hydon,
    Clyst St George,
    Clyst St Lawrence,
    Clyst St Mary,
    Cranbrook,
    Farringdon,
    Huxham,
    Nether Exe,
    Poltimore,
    Rewe,
    Rockbeare,
    Sowton,
    Stoke Canon and Upton Pyne)

    Conservative

 Coffinswell


  • Councillor Alistair Dewhirst

    Ipplepen & The Kerswells

    (the Parishes of Abbotskerswell,
    Coffinswell,
    Haccombe with Combe,
    Ipplepen,
    Kingskerswell,
    Shaldon and Stokeinteignhead)

    Liberal Democrats

 Colaton Raleigh


  • Councillor Claire Wright

    Otter Valley

    (the Parishes of Aylesbeare,
    Colaton Raleigh,
    Newton Poppleford and Harpford,
    Otterton and Ottery St Mary)

    Independent

 Coldridge


  • Councillor Margaret Squires

    Creedy, Taw & Mid Exe

    (the Parishes of Bickleigh,
    Brushford,
    Cadbury,
    Chawleigh,
    Cheriton Fitzpaine,
    Coldridge,
    Cruwys Morchard,
    Down St Mary,
    Eggesford,
    Kennerleigh,
    Lapford,
    Morchard Bishop,
    Newton St Cyres,
    Nymet Rowland,
    Poughill,
    Puddington,
    Sandford,
    Shobrooke,
    Silverton,
    Stockleigh English,
    Stockleigh Pomeroy,
    Thelbridge,
    Thorverton,
    Upton Hellions,
    Washford Pyne,
    Wembworthy,
    Woolfardisworthy and Zeal Monachorum)

    Conservative

 Colebrooke


  • Councillor Nick Way

    Crediton

    (the Parishes of Bow,
    Cheriton Bishop,
    Clannaborough,
    Colebrooke,
    Copplestone,
    Crediton,
    Crediton Hamlets and Hittisleigh)

    Liberal Democrats

 Colyton


  • Councillor Martin Shaw

    Seaton & Colyton

    (the Parishes of Beer,
    Branscombe,
    Colyton,
    Farway,
    Northleigh,
    Offwell,
    Seaton,
    Southleigh and Widworthy)

    Independent East Devon Alliance

 Combe Martin


  • Councillor Andrea Davis

    Combe Martin Rural

    (the Parishes of Arlington,
    Berrynarbor,
    Bittadon,
    Bratton Flemming,
    Brendon and Countisbury,
    Challacombe,
    Combe Martin,
    East Down,
    Goodleigh,
    Kentisbury,
    Loxhore,
    Lynton and Lynmouth,
    Martinhoe,
    Marwood,
    Mortehoe,
    Parracombe,
    Pilton West,
    Shirwell,
    Stoke Rivers,
    Trentishoe and West Down)

    Conservative

 Combe Raleigh


  • Councillor Iain Chubb

    Whimple & Blackdown

    (the Parishes of Awliscombe,
    Broadhembury,
    Chardstock,
    Combe Raleigh,
    Cotleigh,
    Dalwood,
    Dunkeswell,
    Kilmington,
    Luppitt,
    Membury,
    Monkton,
    Payhembury,
    Plymtree,
    Sheldon,
    Shute,
    Stockland,
    Talaton,
    Upottery,
    Whimple and Yarcombe)

    Conservative

 Combpyne Rousdon


  • Councillor Ian Hall

    Axminster

    (the Parishes of All Saints,
    Axminster,
    Axmouth,
    Combpyne Rousdon,
    Hawkchurch,
    Musbury and Uplyme)

    Conservative

 Cookbury


  • Councillor Barry Parsons

    Holsworthy Rural

    (the Parishes of Abbots Bickington,
    Ashwater,
    Black Torrington,
    Bradford,
    Bradworthy,
    Bridgerule,
    Broadwoodwidger,
    Buckland Brewer,
    Bulkworthy,
    Clawton,
    Cookbury,
    East Putford,
    Halwill,
    Hollacombe,
    Holsworthy,
    Holsworthy Hamlets,
    Luffincott,
    Milton Damerel,
    Newton St Petrock,
    Northcott,
    Pancrasweek,
    Pyworthy,
    Shebbear,
    Sheepwash,
    St Giles on the Heath,
    Sutcombe,
    Tetcott,
    Thornbury,
    Virginstow and West Putford)

    Conservative

 Copplestone


  • Councillor Nick Way

    Crediton

    (the Parishes of Bow,
    Cheriton Bishop,
    Clannaborough,
    Colebrooke,
    Copplestone,
    Crediton,
    Crediton Hamlets and Hittisleigh)

    Liberal Democrats

 Cornwood


  • Councillor John Hart

    Bickleigh & Wembury

    (the Parishes of Bickleigh,
    Brixton,
    Cornwood,
    Harford,
    Shaugh Prior,
    Sparkwell and Wembury)

    Conservative

    Leader of the Council and Cabinet Member for Policy, Corporate, Resources and Asset Management

 Cornworthy


  • Councillor Jonathan Hawkins

    Dartmouth & Marldon

    (the Parishes of Ashprington,
    Cornworthy,
    Dartmouth,
    Dittisham,
    Kingswear,
    Littlehempston,
    Marldon and Stoke Gabriel)

    Conservative

 Coryton


  • Councillor Kevin Ball

    Okehampton Rural

    (the Parishes of Bradstone,
    Bratton Clovelly,
    Bridestowe,
    Coryton,
    Dunterton,
    Germansweek,
    Kelly,
    Lamerton,
    Lewtrenchard,
    Lifton,
    Marystow,
    Milton Abbot,
    Okehampton,
    Okehampton Hamlets,
    Sourton,
    Stowford,
    Sydenham Damerel and Thrushelton)

    Conservative

 Cotleigh


  • Councillor Iain Chubb

    Whimple & Blackdown

    (the Parishes of Awliscombe,
    Broadhembury,
    Chardstock,
    Combe Raleigh,
    Cotleigh,
    Dalwood,
    Dunkeswell,
    Kilmington,
    Luppitt,
    Membury,
    Monkton,
    Payhembury,
    Plymtree,
    Sheldon,
    Shute,
    Stockland,
    Talaton,
    Upottery,
    Whimple and Yarcombe)

    Conservative

 Cranbrook


  • Councillor Ray Bloxham

    Broadclyst

    (the Parishes of Brampford Speke,
    Broadclyst,
    Clyst Honiton,
    Clyst Hydon,
    Clyst St George,
    Clyst St Lawrence,
    Clyst St Mary,
    Cranbrook,
    Farringdon,
    Huxham,
    Nether Exe,
    Poltimore,
    Rewe,
    Rockbeare,
    Sowton,
    Stoke Canon and Upton Pyne)

    Conservative


  • Councillor Sara Randall-Johnson

    Broadclyst

    (the Parishes of Brampford Speke,
    Broadclyst,
    Clyst Honiton,
    Clyst Hydon,
    Clyst St George,
    Clyst St Lawrence,
    Clyst St Mary,
    Cranbrook,
    Farringdon,
    Huxham,
    Nether Exe,
    Poltimore,
    Rewe,
    Rockbeare,
    Sowton,
    Stoke Canon and Upton Pyne)

    Conservative

 Crediton


  • Councillor Nick Way

    Crediton

    (the Parishes of Bow,
    Cheriton Bishop,
    Clannaborough,
    Colebrooke,
    Copplestone,
    Crediton,
    Crediton Hamlets and Hittisleigh)

    Liberal Democrats

 Crediton Hamlets


  • Councillor Nick Way

    Crediton

    (the Parishes of Bow,
    Cheriton Bishop,
    Clannaborough,
    Colebrooke,
    Copplestone,
    Crediton,
    Crediton Hamlets and Hittisleigh)

    Liberal Democrats

 Cruwys Morchard


  • Councillor Margaret Squires

    Creedy, Taw & Mid Exe

    (the Parishes of Bickleigh,
    Brushford,
    Cadbury,
    Chawleigh,
    Cheriton Fitzpaine,
    Coldridge,
    Cruwys Morchard,
    Down St Mary,
    Eggesford,
    Kennerleigh,
    Lapford,
    Morchard Bishop,
    Newton St Cyres,
    Nymet Rowland,
    Poughill,
    Puddington,
    Sandford,
    Shobrooke,
    Silverton,
    Stockleigh English,
    Stockleigh Pomeroy,
    Thelbridge,
    Thorverton,
    Upton Hellions,
    Washford Pyne,
    Wembworthy,
    Woolfardisworthy and Zeal Monachorum)

    Conservative

 Cullompton

 Culmstock


  • Councillor Ray Radford

    Willand & Uffculme

    (the Parishes of Burlescombe,
    Clayhanger,
    Clayhidon,
    Clyst Hydon,
    Culmstock,
    Hemyock,
    Hockworthy,
    Holcombe Rogus,
    Huntsham,
    Sampford Peverell,
    Uffculme and Willand)

    Conservative

 Dalwood


  • Councillor Iain Chubb

    Whimple & Blackdown

    (the Parishes of Awliscombe,
    Broadhembury,
    Chardstock,
    Combe Raleigh,
    Cotleigh,
    Dalwood,
    Dunkeswell,
    Kilmington,
    Luppitt,
    Membury,
    Monkton,
    Payhembury,
    Plymtree,
    Sheldon,
    Shute,
    Stockland,
    Talaton,
    Upottery,
    Whimple and Yarcombe)

    Conservative

 Dartington


  • Councillor Jacqi Hodgson

    Totnes & Dartington

    (the Parishes of Berry Pomeroy,
    Dartington,
    Harberton,
    Staverton and Totnes)

    Green Party

 Dartmoor Forest


  • Councillor Philip Sanders

    Yelverton Rural

    (the Parishes of Bere Ferrers,
    Brentor,
    Buckland Monachorum,
    Dartmoor Forest,
    Horrabridge,
    Lydford,
    Mary Tavy,
    Meavy,
    Peter Tavy,
    Sampford Spiney,
    Sheepstor,
    Walkhampton and Whitchurch)

    Conservative

 Dartmouth


  • Councillor Jonathan Hawkins

    Dartmouth & Marldon

    (the Parishes of Ashprington,
    Cornworthy,
    Dartmouth,
    Dittisham,
    Kingswear,
    Littlehempston,
    Marldon and Stoke Gabriel)

    Conservative

 Dawlish

 Dean Prior


  • Councillor Richard Hosking

    South Brent & Yealmpton

    (the Parishes of Dean Prior,
    Diptford,
    Ermington,
    Holbeton,
    Holne,
    Newton and Noss,
    North Huish,
    Rattery,
    South Brent,
    Ugborough,
    West Buckfastleigh and Yealmpton)

    Conservative

 Denbury and Torbryan


  • Councillor Stuart Barker

    Ashburton & Buckfastleigh

    (the Parishes of Ashburton,
    Bickington,
    Broadhempston,
    Buckfastleigh,
    Denbury and Torbryan,
    Ogwell and Woodland)

    Conservative

    Chair of Council

 Diptford


  • Councillor Richard Hosking

    South Brent & Yealmpton

    (the Parishes of Dean Prior,
    Diptford,
    Ermington,
    Holbeton,
    Holne,
    Newton and Noss,
    North Huish,
    Rattery,
    South Brent,
    Ugborough,
    West Buckfastleigh and Yealmpton)

    Conservative

 Dittisham


  • Councillor Jonathan Hawkins

    Dartmouth & Marldon

    (the Parishes of Ashprington,
    Cornworthy,
    Dartmouth,
    Dittisham,
    Kingswear,
    Littlehempston,
    Marldon and Stoke Gabriel)

    Conservative

 Doddiscombsleigh


  • Councillor Jerry Brook

    Chudleigh & Teign Valley

    (the Parishes of Ashton,
    Bridford,
    Christow,
    Chudleigh,
    Doddiscombsleigh,
    Dunsford,
    Hennock,
    Moretonhampstead,
    Tedburn St. Mary and Trusham)

    Conservative

 Dolton


  • Councillor Andrew Saywell

    Torrington Rural

    (the Parishes of Ashreigney,
    Beaford,
    Buckland Filleigh,
    Dolton,
    Dowland,
    Frithelstock,
    Great Torrington,
    High Bickington,
    Huish,
    Langtree,
    Little Torrington,
    Merton,
    Peters Marland,
    Petrockstow,
    Roborough,
    St Giles in the Wood,
    Winkleigh and Yarnscombe)

    Conservative

 Dowland


  • Councillor Andrew Saywell

    Torrington Rural

    (the Parishes of Ashreigney,
    Beaford,
    Buckland Filleigh,
    Dolton,
    Dowland,
    Frithelstock,
    Great Torrington,
    High Bickington,
    Huish,
    Langtree,
    Little Torrington,
    Merton,
    Peters Marland,
    Petrockstow,
    Roborough,
    St Giles in the Wood,
    Winkleigh and Yarnscombe)

    Conservative

 Down St Mary


  • Councillor Margaret Squires

    Creedy, Taw & Mid Exe

    (the Parishes of Bickleigh,
    Brushford,
    Cadbury,
    Chawleigh,
    Cheriton Fitzpaine,
    Coldridge,
    Cruwys Morchard,
    Down St Mary,
    Eggesford,
    Kennerleigh,
    Lapford,
    Morchard Bishop,
    Newton St Cyres,
    Nymet Rowland,
    Poughill,
    Puddington,
    Sandford,
    Shobrooke,
    Silverton,
    Stockleigh English,
    Stockleigh Pomeroy,
    Thelbridge,
    Thorverton,
    Upton Hellions,
    Washford Pyne,
    Wembworthy,
    Woolfardisworthy and Zeal Monachorum)

    Conservative

 Drewsteignton


  • Councillor James McInnes

    Hatherleigh & Chagford

    (the Parishes of Beaworthy,
    Belstone,
    Bondleigh,
    Broadwoodkelly,
    Chagford,
    Drewsteignton,
    Exbourne,
    Gidleigh,
    Hatherleigh,
    Highhampton,
    Iddesleigh,
    Inwardleigh,
    Jacobstowe,
    Meeth,
    Monkokehampton,
    North Tawton,
    Northlew,
    Sampford Courtenay,
    South Tawton,
    Spreyton,
    Sticklepath and Thowleigh)

    Conservative

 Dunchideock


  • Councillor Alan Connett

    Exminster & Haldon

    (the Parishes of Ashcombe,
    Dunchideock,
    Exminster,
    Holcombe Burnell,
    Ide,
    Kenn,
    Kenton,
    Mamhead,
    Powderham,
    Shillingford St. George,
    Starcross and Whitestone)

    Liberal Democrats

    Leader of Liberal Democrat Group

 Dunkeswell


  • Councillor Iain Chubb

    Whimple & Blackdown

    (the Parishes of Awliscombe,
    Broadhembury,
    Chardstock,
    Combe Raleigh,
    Cotleigh,
    Dalwood,
    Dunkeswell,
    Kilmington,
    Luppitt,
    Membury,
    Monkton,
    Payhembury,
    Plymtree,
    Sheldon,
    Shute,
    Stockland,
    Talaton,
    Upottery,
    Whimple and Yarcombe)

    Conservative

 Dunsford


  • Councillor Jerry Brook

    Chudleigh & Teign Valley

    (the Parishes of Ashton,
    Bridford,
    Christow,
    Chudleigh,
    Doddiscombsleigh,
    Dunsford,
    Hennock,
    Moretonhampstead,
    Tedburn St. Mary and Trusham)

    Conservative

 Dunterton


  • Councillor Kevin Ball

    Okehampton Rural

    (the Parishes of Bradstone,
    Bratton Clovelly,
    Bridestowe,
    Coryton,
    Dunterton,
    Germansweek,
    Kelly,
    Lamerton,
    Lewtrenchard,
    Lifton,
    Marystow,
    Milton Abbot,
    Okehampton,
    Okehampton Hamlets,
    Sourton,
    Stowford,
    Sydenham Damerel and Thrushelton)

    Conservative

 East Allington


  • Councillor Julian Brazil

    Kingsbridge

    (the Parishes of Blackawton,
    Charleton,
    Chivelstone,
    East Allington,
    East Portlemouth,
    Frogmore and Sherford,
    Kingsbridge,
    Slapton,
    South Pool,
    Stoke Fleming,
    Stokenham and Strete)

    Liberal Democrats

 East and West Buckland


  • Councillor Jeremy Yabsley

    South Molton

    (the Parishes of Bishops Nympton,
    Brayford,
    East and West Buckland,
    East Anstey,
    East Worlington,
    Filleigh,
    George Nympton,
    Knowstone,
    Mariansleigh,
    Meshaw,
    Molland,
    North Molton,
    Queens Nympton,
    Rackenford,
    Romansleigh,
    Rose Ash,
    South Molton,
    Twitchen,
    West Anstey and Witheridge)

    Conservative

 East Anstey


  • Councillor Jeremy Yabsley

    South Molton

    (the Parishes of Bishops Nympton,
    Brayford,
    East and West Buckland,
    East Anstey,
    East Worlington,
    Filleigh,
    George Nympton,
    Knowstone,
    Mariansleigh,
    Meshaw,
    Molland,
    North Molton,
    Queens Nympton,
    Rackenford,
    Romansleigh,
    Rose Ash,
    South Molton,
    Twitchen,
    West Anstey and Witheridge)

    Conservative

 East Budleigh


  • Councillor Christine Channon

    Exmouth & Budleigh Salterton Coastal

    (the Parishes of Bicton,
    Budleigh Salterton,
    East Budleigh and Exmouth)

    Conservative

 East Down


  • Councillor Andrea Davis

    Combe Martin Rural

    (the Parishes of Arlington,
    Berrynarbor,
    Bittadon,
    Bratton Flemming,
    Brendon and Countisbury,
    Challacombe,
    Combe Martin,
    East Down,
    Goodleigh,
    Kentisbury,
    Loxhore,
    Lynton and Lynmouth,
    Martinhoe,
    Marwood,
    Mortehoe,
    Parracombe,
    Pilton West,
    Shirwell,
    Stoke Rivers,
    Trentishoe and West Down)

    Conservative

 East Portlemouth


  • Councillor Julian Brazil

    Kingsbridge

    (the Parishes of Blackawton,
    Charleton,
    Chivelstone,
    East Allington,
    East Portlemouth,
    Frogmore and Sherford,
    Kingsbridge,
    Slapton,
    South Pool,
    Stoke Fleming,
    Stokenham and Strete)

    Liberal Democrats

 East Putford


  • Councillor Barry Parsons

    Holsworthy Rural

    (the Parishes of Abbots Bickington,
    Ashwater,
    Black Torrington,
    Bradford,
    Bradworthy,
    Bridgerule,
    Broadwoodwidger,
    Buckland Brewer,
    Bulkworthy,
    Clawton,
    Cookbury,
    East Putford,
    Halwill,
    Hollacombe,
    Holsworthy,
    Holsworthy Hamlets,
    Luffincott,
    Milton Damerel,
    Newton St Petrock,
    Northcott,
    Pancrasweek,
    Pyworthy,
    Shebbear,
    Sheepwash,
    St Giles on the Heath,
    Sutcombe,
    Tetcott,
    Thornbury,
    Virginstow and West Putford)

    Conservative

 East Worlington


  • Councillor Jeremy Yabsley

    South Molton

    (the Parishes of Bishops Nympton,
    Brayford,
    East and West Buckland,
    East Anstey,
    East Worlington,
    Filleigh,
    George Nympton,
    Knowstone,
    Mariansleigh,
    Meshaw,
    Molland,
    North Molton,
    Queens Nympton,
    Rackenford,
    Romansleigh,
    Rose Ash,
    South Molton,
    Twitchen,
    West Anstey and Witheridge)

    Conservative

 Eggesford


  • Councillor Margaret Squires

    Creedy, Taw & Mid Exe

    (the Parishes of Bickleigh,
    Brushford,
    Cadbury,
    Chawleigh,
    Cheriton Fitzpaine,
    Coldridge,
    Cruwys Morchard,
    Down St Mary,
    Eggesford,
    Kennerleigh,
    Lapford,
    Morchard Bishop,
    Newton St Cyres,
    Nymet Rowland,
    Poughill,
    Puddington,
    Sandford,
    Shobrooke,
    Silverton,
    Stockleigh English,
    Stockleigh Pomeroy,
    Thelbridge,
    Thorverton,
    Upton Hellions,
    Washford Pyne,
    Wembworthy,
    Woolfardisworthy and Zeal Monachorum)

    Conservative

 Ermington


  • Councillor Richard Hosking

    South Brent & Yealmpton

    (the Parishes of Dean Prior,
    Diptford,
    Ermington,
    Holbeton,
    Holne,
    Newton and Noss,
    North Huish,
    Rattery,
    South Brent,
    Ugborough,
    West Buckfastleigh and Yealmpton)

    Conservative

 Exbourne


  • Councillor James McInnes

    Hatherleigh & Chagford

    (the Parishes of Beaworthy,
    Belstone,
    Bondleigh,
    Broadwoodkelly,
    Chagford,
    Drewsteignton,
    Exbourne,
    Gidleigh,
    Hatherleigh,
    Highhampton,
    Iddesleigh,
    Inwardleigh,
    Jacobstowe,
    Meeth,
    Monkokehampton,
    North Tawton,
    Northlew,
    Sampford Courtenay,
    South Tawton,
    Spreyton,
    Sticklepath and Thowleigh)

    Conservative

 Exminster


  • Councillor Alan Connett

    Exminster & Haldon

    (the Parishes of Ashcombe,
    Dunchideock,
    Exminster,
    Holcombe Burnell,
    Ide,
    Kenn,
    Kenton,
    Mamhead,
    Powderham,
    Shillingford St. George,
    Starcross and Whitestone)

    Liberal Democrats

    Leader of Liberal Democrat Group

 Exmouth


  • Councillor Christine Channon

    Exmouth & Budleigh Salterton Coastal

    (the Parishes of Bicton,
    Budleigh Salterton,
    East Budleigh and Exmouth)

    Conservative

 Farringdon


  • Councillor Ray Bloxham

    Broadclyst

    (the Parishes of Brampford Speke,
    Broadclyst,
    Clyst Honiton,
    Clyst Hydon,
    Clyst St George,
    Clyst St Lawrence,
    Clyst St Mary,
    Cranbrook,
    Farringdon,
    Huxham,
    Nether Exe,
    Poltimore,
    Rewe,
    Rockbeare,
    Sowton,
    Stoke Canon and Upton Pyne)

    Conservative


  • Councillor Sara Randall-Johnson

    Broadclyst

    (the Parishes of Brampford Speke,
    Broadclyst,
    Clyst Honiton,
    Clyst Hydon,
    Clyst St George,
    Clyst St Lawrence,
    Clyst St Mary,
    Cranbrook,
    Farringdon,
    Huxham,
    Nether Exe,
    Poltimore,
    Rewe,
    Rockbeare,
    Sowton,
    Stoke Canon and Upton Pyne)

    Conservative

 Farway


  • Councillor Martin Shaw

    Seaton & Colyton

    (the Parishes of Beer,
    Branscombe,
    Colyton,
    Farway,
    Northleigh,
    Offwell,
    Seaton,
    Southleigh and Widworthy)

    Independent East Devon Alliance

 Feniton

 Filleigh


  • Councillor Jeremy Yabsley

    South Molton

    (the Parishes of Bishops Nympton,
    Brayford,
    East and West Buckland,
    East Anstey,
    East Worlington,
    Filleigh,
    George Nympton,
    Knowstone,
    Mariansleigh,
    Meshaw,
    Molland,
    North Molton,
    Queens Nympton,
    Rackenford,
    Romansleigh,
    Rose Ash,
    South Molton,
    Twitchen,
    West Anstey and Witheridge)

    Conservative

 Fremington


  • Councillor Frank Biederman

    Fremington Rural

    (the Parishes of Barnstaple South,
    Fremington,
    Horwood,
    Lovacott and Newton Tracey,
    Instow and Westleigh)

    Independent

    Leader of Independent Group

 Frithelstock


  • Councillor Andrew Saywell

    Torrington Rural

    (the Parishes of Ashreigney,
    Beaford,
    Buckland Filleigh,
    Dolton,
    Dowland,
    Frithelstock,
    Great Torrington,
    High Bickington,
    Huish,
    Langtree,
    Little Torrington,
    Merton,
    Peters Marland,
    Petrockstow,
    Roborough,
    St Giles in the Wood,
    Winkleigh and Yarnscombe)

    Conservative

 Frogmore and Sherford


  • Councillor Julian Brazil

    Kingsbridge

    (the Parishes of Blackawton,
    Charleton,
    Chivelstone,
    East Allington,
    East Portlemouth,
    Frogmore and Sherford,
    Kingsbridge,
    Slapton,
    South Pool,
    Stoke Fleming,
    Stokenham and Strete)

    Liberal Democrats

 George Nympton


  • Councillor Jeremy Yabsley

    South Molton

    (the Parishes of Bishops Nympton,
    Brayford,
    East and West Buckland,
    East Anstey,
    East Worlington,
    Filleigh,
    George Nympton,
    Knowstone,
    Mariansleigh,
    Meshaw,
    Molland,
    North Molton,
    Queens Nympton,
    Rackenford,
    Romansleigh,
    Rose Ash,
    South Molton,
    Twitchen,
    West Anstey and Witheridge)

    Conservative

 Georgeham

 Germansweek


  • Councillor Kevin Ball

    Okehampton Rural

    (the Parishes of Bradstone,
    Bratton Clovelly,
    Bridestowe,
    Coryton,
    Dunterton,
    Germansweek,
    Kelly,
    Lamerton,
    Lewtrenchard,
    Lifton,
    Marystow,
    Milton Abbot,
    Okehampton,
    Okehampton Hamlets,
    Sourton,
    Stowford,
    Sydenham Damerel and Thrushelton)

    Conservative

 Gidleigh


  • Councillor James McInnes

    Hatherleigh & Chagford

    (the Parishes of Beaworthy,
    Belstone,
    Bondleigh,
    Broadwoodkelly,
    Chagford,
    Drewsteignton,
    Exbourne,
    Gidleigh,
    Hatherleigh,
    Highhampton,
    Iddesleigh,
    Inwardleigh,
    Jacobstowe,
    Meeth,
    Monkokehampton,
    North Tawton,
    Northlew,
    Sampford Courtenay,
    South Tawton,
    Spreyton,
    Sticklepath and Thowleigh)

    Conservative

 Gittisham

 Goodleigh


  • Councillor Andrea Davis

    Combe Martin Rural

    (the Parishes of Arlington,
    Berrynarbor,
    Bittadon,
    Bratton Flemming,
    Brendon and Countisbury,
    Challacombe,
    Combe Martin,
    East Down,
    Goodleigh,
    Kentisbury,
    Loxhore,
    Lynton and Lynmouth,
    Martinhoe,
    Marwood,
    Mortehoe,
    Parracombe,
    Pilton West,
    Shirwell,
    Stoke Rivers,
    Trentishoe and West Down)

    Conservative

 Great Torrington


  • Councillor Andrew Saywell

    Torrington Rural

    (the Parishes of Ashreigney,
    Beaford,
    Buckland Filleigh,
    Dolton,
    Dowland,
    Frithelstock,
    Great Torrington,
    High Bickington,
    Huish,
    Langtree,
    Little Torrington,
    Merton,
    Peters Marland,
    Petrockstow,
    Roborough,
    St Giles in the Wood,
    Winkleigh and Yarnscombe)

    Conservative

 Gulworthy

 Haccombe with Combe


  • Councillor Alistair Dewhirst

    Ipplepen & The Kerswells

    (the Parishes of Abbotskerswell,
    Coffinswell,
    Haccombe with Combe,
    Ipplepen,
    Kingskerswell,
    Shaldon and Stokeinteignhead)

    Liberal Democrats


  • Councillor Gordon Hook

    Newton Abbot South

    (the Parishes of Haccombe with Combe and Newton Abbot)

    Liberal Democrats

 Halberton

 Halwell and Moreleigh


  • Councillor Rufus Gilbert

    Salcombe

    (the Parishes of Aveton Gifford,
    Bigbury,
    Buckland-Tout-Saints,
    Churchstow,
    Halwell and Moreleigh,
    Kingston,
    Loddiswell,
    Malborough,
    Modbury,
    Ringmore,
    Salcombe,
    South Huish,
    South Milton,
    Thurlestone,
    West Alvington and Woodleigh)

    Conservative

    Cabinet Member for Economy and Skills

 Halwill


  • Councillor Barry Parsons

    Holsworthy Rural

    (the Parishes of Abbots Bickington,
    Ashwater,
    Black Torrington,
    Bradford,
    Bradworthy,
    Bridgerule,
    Broadwoodwidger,
    Buckland Brewer,
    Bulkworthy,
    Clawton,
    Cookbury,
    East Putford,
    Halwill,
    Hollacombe,
    Holsworthy,
    Holsworthy Hamlets,
    Luffincott,
    Milton Damerel,
    Newton St Petrock,
    Northcott,
    Pancrasweek,
    Pyworthy,
    Shebbear,
    Sheepwash,
    St Giles on the Heath,
    Sutcombe,
    Tetcott,
    Thornbury,
    Virginstow and West Putford)

    Conservative

 Harberton


  • Councillor Jacqi Hodgson

    Totnes & Dartington

    (the Parishes of Berry Pomeroy,
    Dartington,
    Harberton,
    Staverton and Totnes)

    Green Party

 Harford


  • Councillor John Hart

    Bickleigh & Wembury

    (the Parishes of Bickleigh,
    Brixton,
    Cornwood,
    Harford,
    Shaugh Prior,
    Sparkwell and Wembury)

    Conservative

    Leader of the Council and Cabinet Member for Policy, Corporate, Resources and Asset Management

 Hartland


  • Councillor Tony Inch

    Bideford West & Hartland

    (the Parishes of Abbotsham,
    Alwington,
    Bideford,
    Clovelly,
    Hartland,
    Lundy,
    Parkham,
    Welcombe and Woolfardisworthy)

    Conservative

 Hatherleigh


  • Councillor James McInnes

    Hatherleigh & Chagford

    (the Parishes of Beaworthy,
    Belstone,
    Bondleigh,
    Broadwoodkelly,
    Chagford,
    Drewsteignton,
    Exbourne,
    Gidleigh,
    Hatherleigh,
    Highhampton,
    Iddesleigh,
    Inwardleigh,
    Jacobstowe,
    Meeth,
    Monkokehampton,
    North Tawton,
    Northlew,
    Sampford Courtenay,
    South Tawton,
    Spreyton,
    Sticklepath and Thowleigh)

    Conservative

 Hawkchurch


  • Councillor Ian Hall

    Axminster

    (the Parishes of All Saints,
    Axminster,
    Axmouth,
    Combpyne Rousdon,
    Hawkchurch,
    Musbury and Uplyme)

    Conservative

 Heanton Punchardon

 Hemyock


  • Councillor Ray Radford

    Willand & Uffculme

    (the Parishes of Burlescombe,
    Clayhanger,
    Clayhidon,
    Clyst Hydon,
    Culmstock,
    Hemyock,
    Hockworthy,
    Holcombe Rogus,
    Huntsham,
    Sampford Peverell,
    Uffculme and Willand)

    Conservative

 Hennock


  • Councillor Jerry Brook

    Chudleigh & Teign Valley

    (the Parishes of Ashton,
    Bridford,
    Christow,
    Chudleigh,
    Doddiscombsleigh,
    Dunsford,
    Hennock,
    Moretonhampstead,
    Tedburn St. Mary and Trusham)

    Conservative

 High Bickington


  • Councillor Andrew Saywell

    Torrington Rural

    (the Parishes of Ashreigney,
    Beaford,
    Buckland Filleigh,
    Dolton,
    Dowland,
    Frithelstock,
    Great Torrington,
    High Bickington,
    Huish,
    Langtree,
    Little Torrington,
    Merton,
    Peters Marland,
    Petrockstow,
    Roborough,
    St Giles in the Wood,
    Winkleigh and Yarnscombe)

    Conservative

 Highhampton


  • Councillor James McInnes

    Hatherleigh & Chagford

    (the Parishes of Beaworthy,
    Belstone,
    Bondleigh,
    Broadwoodkelly,
    Chagford,
    Drewsteignton,
    Exbourne,
    Gidleigh,
    Hatherleigh,
    Highhampton,
    Iddesleigh,
    Inwardleigh,
    Jacobstowe,
    Meeth,
    Monkokehampton,
    North Tawton,
    Northlew,
    Sampford Courtenay,
    South Tawton,
    Spreyton,
    Sticklepath and Thowleigh)

    Conservative

 Hittisleigh


  • Councillor Nick Way

    Crediton

    (the Parishes of Bow,
    Cheriton Bishop,
    Clannaborough,
    Colebrooke,
    Copplestone,
    Crediton,
    Crediton Hamlets and Hittisleigh)

    Liberal Democrats

 Hockworthy


  • Councillor Ray Radford

    Willand & Uffculme

    (the Parishes of Burlescombe,
    Clayhanger,
    Clayhidon,
    Clyst Hydon,
    Culmstock,
    Hemyock,
    Hockworthy,
    Holcombe Rogus,
    Huntsham,
    Sampford Peverell,
    Uffculme and Willand)

    Conservative

 Holbeton


  • Councillor Richard Hosking

    South Brent & Yealmpton

    (the Parishes of Dean Prior,
    Diptford,
    Ermington,
    Holbeton,
    Holne,
    Newton and Noss,
    North Huish,
    Rattery,
    South Brent,
    Ugborough,
    West Buckfastleigh and Yealmpton)

    Conservative

 Holcombe Burnell


  • Councillor Alan Connett

    Exminster & Haldon

    (the Parishes of Ashcombe,
    Dunchideock,
    Exminster,
    Holcombe Burnell,
    Ide,
    Kenn,
    Kenton,
    Mamhead,
    Powderham,
    Shillingford St. George,
    Starcross and Whitestone)

    Liberal Democrats

    Leader of Liberal Democrat Group

 Holcombe Rogus


  • Councillor Ray Radford

    Willand & Uffculme

    (the Parishes of Burlescombe,
    Clayhanger,
    Clayhidon,
    Clyst Hydon,
    Culmstock,
    Hemyock,
    Hockworthy,
    Holcombe Rogus,
    Huntsham,
    Sampford Peverell,
    Uffculme and Willand)

    Conservative

 Hollacombe


  • Councillor Barry Parsons

    Holsworthy Rural

    (the Parishes of Abbots Bickington,
    Ashwater,
    Black Torrington,
    Bradford,
    Bradworthy,
    Bridgerule,
    Broadwoodwidger,
    Buckland Brewer,
    Bulkworthy,
    Clawton,
    Cookbury,
    East Putford,
    Halwill,
    Hollacombe,
    Holsworthy,
    Holsworthy Hamlets,
    Luffincott,
    Milton Damerel,
    Newton St Petrock,
    Northcott,
    Pancrasweek,
    Pyworthy,
    Shebbear,
    Sheepwash,
    St Giles on the Heath,
    Sutcombe,
    Tetcott,
    Thornbury,
    Virginstow and West Putford)

    Conservative

 Holne


  • Councillor Richard Hosking

    South Brent & Yealmpton

    (the Parishes of Dean Prior,
    Diptford,
    Ermington,
    Holbeton,
    Holne,
    Newton and Noss,
    North Huish,
    Rattery,
    South Brent,
    Ugborough,
    West Buckfastleigh and Yealmpton)

    Conservative

 Holsworthy


  • Councillor Barry Parsons

    Holsworthy Rural

    (the Parishes of Abbots Bickington,
    Ashwater,
    Black Torrington,
    Bradford,
    Bradworthy,
    Bridgerule,
    Broadwoodwidger,
    Buckland Brewer,
    Bulkworthy,
    Clawton,
    Cookbury,
    East Putford,
    Halwill,
    Hollacombe,
    Holsworthy,
    Holsworthy Hamlets,
    Luffincott,
    Milton Damerel,
    Newton St Petrock,
    Northcott,
    Pancrasweek,
    Pyworthy,
    Shebbear,
    Sheepwash,
    St Giles on the Heath,
    Sutcombe,
    Tetcott,
    Thornbury,
    Virginstow and West Putford)

    Conservative

 Holsworthy Hamlets


  • Councillor Barry Parsons

    Holsworthy Rural

    (the Parishes of Abbots Bickington,
    Ashwater,
    Black Torrington,
    Bradford,
    Bradworthy,
    Bridgerule,
    Broadwoodwidger,
    Buckland Brewer,
    Bulkworthy,
    Clawton,
    Cookbury,
    East Putford,
    Halwill,
    Hollacombe,
    Holsworthy,
    Holsworthy Hamlets,
    Luffincott,
    Milton Damerel,
    Newton St Petrock,
    Northcott,
    Pancrasweek,
    Pyworthy,
    Shebbear,
    Sheepwash,
    St Giles on the Heath,
    Sutcombe,
    Tetcott,
    Thornbury,
    Virginstow and West Putford)

    Conservative

 Honiton

 Horrabridge


  • Councillor Philip Sanders

    Yelverton Rural

    (the Parishes of Bere Ferrers,
    Brentor,
    Buckland Monachorum,
    Dartmoor Forest,
    Horrabridge,
    Lydford,
    Mary Tavy,
    Meavy,
    Peter Tavy,
    Sampford Spiney,
    Sheepstor,
    Walkhampton and Whitchurch)

    Conservative

 Horwood, Lovacott and Newton Tracey


  • Councillor Frank Biederman

    Fremington Rural

    (the Parishes of Barnstaple South,
    Fremington,
    Horwood,
    Lovacott and Newton Tracey,
    Instow and Westleigh)

    Independent

    Leader of Independent Group

 Huish


  • Councillor Andrew Saywell

    Torrington Rural

    (the Parishes of Ashreigney,
    Beaford,
    Buckland Filleigh,
    Dolton,
    Dowland,
    Frithelstock,
    Great Torrington,
    High Bickington,
    Huish,
    Langtree,
    Little Torrington,
    Merton,
    Peters Marland,
    Petrockstow,
    Roborough,
    St Giles in the Wood,
    Winkleigh and Yarnscombe)

    Conservative

 Huntsham


  • Councillor Ray Radford

    Willand & Uffculme

    (the Parishes of Burlescombe,
    Clayhanger,
    Clayhidon,
    Clyst Hydon,
    Culmstock,
    Hemyock,
    Hockworthy,
    Holcombe Rogus,
    Huntsham,
    Sampford Peverell,
    Uffculme and Willand)

    Conservative

 Huntshaw


  • Councillor Linda Hellyer

    Bideford East

    (the Parishes of Alverdiscott,
    Bideford,
    Huntshaw,
    Landcross,
    Littleham,
    Monkleigh and Weare Giffard)

    Conservative

 Huxham


  • Councillor Ray Bloxham

    Broadclyst

    (the Parishes of Brampford Speke,
    Broadclyst,
    Clyst Honiton,
    Clyst Hydon,
    Clyst St George,
    Clyst St Lawrence,
    Clyst St Mary,
    Cranbrook,
    Farringdon,
    Huxham,
    Nether Exe,
    Poltimore,
    Rewe,
    Rockbeare,
    Sowton,
    Stoke Canon and Upton Pyne)

    Conservative


  • Councillor Sara Randall-Johnson

    Broadclyst

    (the Parishes of Brampford Speke,
    Broadclyst,
    Clyst Honiton,
    Clyst Hydon,
    Clyst St George,
    Clyst St Lawrence,
    Clyst St Mary,
    Cranbrook,
    Farringdon,
    Huxham,
    Nether Exe,
    Poltimore,
    Rewe,
    Rockbeare,
    Sowton,
    Stoke Canon and Upton Pyne)

    Conservative

 Iddesleigh


  • Councillor James McInnes

    Hatherleigh & Chagford

    (the Parishes of Beaworthy,
    Belstone,
    Bondleigh,
    Broadwoodkelly,
    Chagford,
    Drewsteignton,
    Exbourne,
    Gidleigh,
    Hatherleigh,
    Highhampton,
    Iddesleigh,
    Inwardleigh,
    Jacobstowe,
    Meeth,
    Monkokehampton,
    North Tawton,
    Northlew,
    Sampford Courtenay,
    South Tawton,
    Spreyton,
    Sticklepath and Thowleigh)

    Conservative

 Ide


  • Councillor Alan Connett

    Exminster & Haldon

    (the Parishes of Ashcombe,
    Dunchideock,
    Exminster,
    Holcombe Burnell,
    Ide,
    Kenn,
    Kenton,
    Mamhead,
    Powderham,
    Shillingford St. George,
    Starcross and Whitestone)

    Liberal Democrats

    Leader of Liberal Democrat Group

 Ideford


  • Councillor Ron Peart

    Kingsteignton & Teign Estuary

    (the Parishes of Bishopsteignton,
    Ideford and Kingsteignton)

    Conservative

 Ilfracombe

 Ilsington


  • Councillor George Gribble

    Bovey Rural

    (the Parishes of Bovey Tracey,
    Buckland in the Moor,
    Ilsington,
    Lustleigh,
    Manaton,
    North Bovey,
    Teigngrace and Widecombe in the Moor)

    Conservative

 Instow


  • Councillor Frank Biederman

    Fremington Rural

    (the Parishes of Barnstaple South,
    Fremington,
    Horwood,
    Lovacott and Newton Tracey,
    Instow and Westleigh)

    Independent

    Leader of Independent Group

 Inwardleigh


  • Councillor James McInnes

    Hatherleigh & Chagford

    (the Parishes of Beaworthy,
    Belstone,
    Bondleigh,
    Broadwoodkelly,
    Chagford,
    Drewsteignton,
    Exbourne,
    Gidleigh,
    Hatherleigh,
    Highhampton,
    Iddesleigh,
    Inwardleigh,
    Jacobstowe,
    Meeth,
    Monkokehampton,
    North Tawton,
    Northlew,
    Sampford Courtenay,
    South Tawton,
    Spreyton,
    Sticklepath and Thowleigh)

    Conservative

 Ipplepen


  • Councillor Alistair Dewhirst

    Ipplepen & The Kerswells

    (the Parishes of Abbotskerswell,
    Coffinswell,
    Haccombe with Combe,
    Ipplepen,
    Kingskerswell,
    Shaldon and Stokeinteignhead)

    Liberal Democrats

 Ivybridge

 Jacobstowe


  • Councillor James McInnes

    Hatherleigh & Chagford

    (the Parishes of Beaworthy,
    Belstone,
    Bondleigh,
    Broadwoodkelly,
    Chagford,
    Drewsteignton,
    Exbourne,
    Gidleigh,
    Hatherleigh,
    Highhampton,
    Iddesleigh,
    Inwardleigh,
    Jacobstowe,
    Meeth,
    Monkokehampton,
    North Tawton,
    Northlew,
    Sampford Courtenay,
    South Tawton,
    Spreyton,
    Sticklepath and Thowleigh)

    Conservative

 Kelly


  • Councillor Kevin Ball

    Okehampton Rural

    (the Parishes of Bradstone,
    Bratton Clovelly,
    Bridestowe,
    Coryton,
    Dunterton,
    Germansweek,
    Kelly,
    Lamerton,
    Lewtrenchard,
    Lifton,
    Marystow,
    Milton Abbot,
    Okehampton,
    Okehampton Hamlets,
    Sourton,
    Stowford,
    Sydenham Damerel and Thrushelton)

    Conservative

 Kenn


  • Councillor Alan Connett

    Exminster & Haldon

    (the Parishes of Ashcombe,
    Dunchideock,
    Exminster,
    Holcombe Burnell,
    Ide,
    Kenn,
    Kenton,
    Mamhead,
    Powderham,
    Shillingford St. George,
    Starcross and Whitestone)

    Liberal Democrats

    Leader of Liberal Democrat Group

 Kennerleigh


  • Councillor Margaret Squires

    Creedy, Taw & Mid Exe

    (the Parishes of Bickleigh,
    Brushford,
    Cadbury,
    Chawleigh,
    Cheriton Fitzpaine,
    Coldridge,
    Cruwys Morchard,
    Down St Mary,
    Eggesford,
    Kennerleigh,
    Lapford,
    Morchard Bishop,
    Newton St Cyres,
    Nymet Rowland,
    Poughill,
    Puddington,
    Sandford,
    Shobrooke,
    Silverton,
    Stockleigh English,
    Stockleigh Pomeroy,
    Thelbridge,
    Thorverton,
    Upton Hellions,
    Washford Pyne,
    Wembworthy,
    Woolfardisworthy and Zeal Monachorum)

    Conservative

 Kentisbury


  • Councillor Andrea Davis

    Combe Martin Rural

    (the Parishes of Arlington,
    Berrynarbor,
    Bittadon,
    Bratton Flemming,
    Brendon and Countisbury,
    Challacombe,
    Combe Martin,
    East Down,
    Goodleigh,
    Kentisbury,
    Loxhore,
    Lynton and Lynmouth,
    Martinhoe,
    Marwood,
    Mortehoe,
    Parracombe,
    Pilton West,
    Shirwell,
    Stoke Rivers,
    Trentishoe and West Down)

    Conservative

 Kenton


  • Councillor Alan Connett

    Exminster & Haldon

    (the Parishes of Ashcombe,
    Dunchideock,
    Exminster,
    Holcombe Burnell,
    Ide,
    Kenn,
    Kenton,
    Mamhead,
    Powderham,
    Shillingford St. George,
    Starcross and Whitestone)

    Liberal Democrats

    Leader of Liberal Democrat Group

 Kilmington


  • Councillor Iain Chubb

    Whimple & Blackdown

    (the Parishes of Awliscombe,
    Broadhembury,
    Chardstock,
    Combe Raleigh,
    Cotleigh,
    Dalwood,
    Dunkeswell,
    Kilmington,
    Luppitt,
    Membury,
    Monkton,
    Payhembury,
    Plymtree,
    Sheldon,
    Shute,
    Stockland,
    Talaton,
    Upottery,
    Whimple and Yarcombe)

    Conservative

 King's Nympton


  • Councillor Richard Edgell

    Chulmleigh & Landkey

    (the Parishes of Atherington,
    Bishop's Tawton,
    Burrington,
    Chittlehamholt,
    Chittlehampton,
    Chulmleigh,
    King's Nympton,
    Landkey,
    Satterleigh and Warkleigh,
    Swimbridge and Tawstock)

    Conservative

 Kingsbridge


  • Councillor Julian Brazil

    Kingsbridge

    (the Parishes of Blackawton,
    Charleton,
    Chivelstone,
    East Allington,
    East Portlemouth,
    Frogmore and Sherford,
    Kingsbridge,
    Slapton,
    South Pool,
    Stoke Fleming,
    Stokenham and Strete)

    Liberal Democrats

 Kingskerswell


  • Councillor Alistair Dewhirst

    Ipplepen & The Kerswells

    (the Parishes of Abbotskerswell,
    Coffinswell,
    Haccombe with Combe,
    Ipplepen,
    Kingskerswell,
    Shaldon and Stokeinteignhead)

    Liberal Democrats

 Kingsteignton


  • Councillor Ron Peart

    Kingsteignton & Teign Estuary

    (the Parishes of Bishopsteignton,
    Ideford and Kingsteignton)

    Conservative

 Kingston


  • Councillor Rufus Gilbert

    Salcombe

    (the Parishes of Aveton Gifford,
    Bigbury,
    Buckland-Tout-Saints,
    Churchstow,
    Halwell and Moreleigh,
    Kingston,
    Loddiswell,
    Malborough,
    Modbury,
    Ringmore,
    Salcombe,
    South Huish,
    South Milton,
    Thurlestone,
    West Alvington and Woodleigh)

    Conservative

    Cabinet Member for Economy and Skills

 Kingswear


  • Councillor Jonathan Hawkins

    Dartmouth & Marldon

    (the Parishes of Ashprington,
    Cornworthy,
    Dartmouth,
    Dittisham,
    Kingswear,
    Littlehempston,
    Marldon and Stoke Gabriel)

    Conservative

 Knowstone


  • Councillor Jeremy Yabsley

    South Molton

    (the Parishes of Bishops Nympton,
    Brayford,
    East and West Buckland,
    East Anstey,
    East Worlington,
    Filleigh,
    George Nympton,
    Knowstone,
    Mariansleigh,
    Meshaw,
    Molland,
    North Molton,
    Queens Nympton,
    Rackenford,
    Romansleigh,
    Rose Ash,
    South Molton,
    Twitchen,
    West Anstey and Witheridge)

    Conservative

 Lamerton


  • Councillor Kevin Ball

    Okehampton Rural

    (the Parishes of Bradstone,
    Bratton Clovelly,
    Bridestowe,
    Coryton,
    Dunterton,
    Germansweek,
    Kelly,
    Lamerton,
    Lewtrenchard,
    Lifton,
    Marystow,
    Milton Abbot,
    Okehampton,
    Okehampton Hamlets,
    Sourton,
    Stowford,
    Sydenham Damerel and Thrushelton)

    Conservative

 Landcross


  • Councillor Linda Hellyer

    Bideford East

    (the Parishes of Alverdiscott,
    Bideford,
    Huntshaw,
    Landcross,
    Littleham,
    Monkleigh and Weare Giffard)

    Conservative

 Landkey


  • Councillor Richard Edgell

    Chulmleigh & Landkey

    (the Parishes of Atherington,
    Bishop's Tawton,
    Burrington,
    Chittlehamholt,
    Chittlehampton,
    Chulmleigh,
    King's Nympton,
    Landkey,
    Satterleigh and Warkleigh,
    Swimbridge and Tawstock)

    Conservative

 Langtree


  • Councillor Andrew Saywell

    Torrington Rural

    (the Parishes of Ashreigney,
    Beaford,
    Buckland Filleigh,
    Dolton,
    Dowland,
    Frithelstock,
    Great Torrington,
    High Bickington,
    Huish,
    Langtree,
    Little Torrington,
    Merton,
    Peters Marland,
    Petrockstow,
    Roborough,
    St Giles in the Wood,
    Winkleigh and Yarnscombe)

    Conservative

 Lapford


  • Councillor Margaret Squires

    Creedy, Taw & Mid Exe

    (the Parishes of Bickleigh,
    Brushford,
    Cadbury,
    Chawleigh,
    Cheriton Fitzpaine,
    Coldridge,
    Cruwys Morchard,
    Down St Mary,
    Eggesford,
    Kennerleigh,
    Lapford,
    Morchard Bishop,
    Newton St Cyres,
    Nymet Rowland,
    Poughill,
    Puddington,
    Sandford,
    Shobrooke,
    Silverton,
    Stockleigh English,
    Stockleigh Pomeroy,
    Thelbridge,
    Thorverton,
    Upton Hellions,
    Washford Pyne,
    Wembworthy,
    Woolfardisworthy and Zeal Monachorum)

    Conservative

 Lewtrenchard


  • Councillor Kevin Ball

    Okehampton Rural

    (the Parishes of Bradstone,
    Bratton Clovelly,
    Bridestowe,
    Coryton,
    Dunterton,
    Germansweek,
    Kelly,
    Lamerton,
    Lewtrenchard,
    Lifton,
    Marystow,
    Milton Abbot,
    Okehampton,
    Okehampton Hamlets,
    Sourton,
    Stowford,
    Sydenham Damerel and Thrushelton)

    Conservative

 Lifton


  • Councillor Kevin Ball

    Okehampton Rural

    (the Parishes of Bradstone,
    Bratton Clovelly,
    Bridestowe,
    Coryton,
    Dunterton,
    Germansweek,
    Kelly,
    Lamerton,
    Lewtrenchard,
    Lifton,
    Marystow,
    Milton Abbot,
    Okehampton,
    Okehampton Hamlets,
    Sourton,
    Stowford,
    Sydenham Damerel and Thrushelton)

    Conservative

 Little Torrington


  • Councillor Andrew Saywell

    Torrington Rural

    (the Parishes of Ashreigney,
    Beaford,
    Buckland Filleigh,
    Dolton,
    Dowland,
    Frithelstock,
    Great Torrington,
    High Bickington,
    Huish,
    Langtree,
    Little Torrington,
    Merton,
    Peters Marland,
    Petrockstow,
    Roborough,
    St Giles in the Wood,
    Winkleigh and Yarnscombe)

    Conservative

 Littleham


  • Councillor Linda Hellyer

    Bideford East

    (the Parishes of Alverdiscott,
    Bideford,
    Huntshaw,
    Landcross,
    Littleham,
    Monkleigh and Weare Giffard)

    Conservative

 Littlehempston


  • Councillor Jonathan Hawkins

    Dartmouth & Marldon

    (the Parishes of Ashprington,
    Cornworthy,
    Dartmouth,
    Dittisham,
    Kingswear,
    Littlehempston,
    Marldon and Stoke Gabriel)

    Conservative

 Loddiswell


  • Councillor Rufus Gilbert

    Salcombe

    (the Parishes of Aveton Gifford,
    Bigbury,
    Buckland-Tout-Saints,
    Churchstow,
    Halwell and Moreleigh,
    Kingston,
    Loddiswell,
    Malborough,
    Modbury,
    Ringmore,
    Salcombe,
    South Huish,
    South Milton,
    Thurlestone,
    West Alvington and Woodleigh)

    Conservative

    Cabinet Member for Economy and Skills

 Loxbeare


  • Councillor Polly Colthorpe

    Tiverton West

    (the Parishes of Bampton,
    Loxbeare,
    Morebath,
    Oakford,
    Stoodleigh,
    Templeton and Washfield)

    Conservative

 Loxhore


  • Councillor Andrea Davis

    Combe Martin Rural

    (the Parishes of Arlington,
    Berrynarbor,
    Bittadon,
    Bratton Flemming,
    Brendon and Countisbury,
    Challacombe,
    Combe Martin,
    East Down,
    Goodleigh,
    Kentisbury,
    Loxhore,
    Lynton and Lynmouth,
    Martinhoe,
    Marwood,
    Mortehoe,
    Parracombe,
    Pilton West,
    Shirwell,
    Stoke Rivers,
    Trentishoe and West Down)

    Conservative

 Luffincott


  • Councillor Barry Parsons

    Holsworthy Rural

    (the Parishes of Abbots Bickington,
    Ashwater,
    Black Torrington,
    Bradford,
    Bradworthy,
    Bridgerule,
    Broadwoodwidger,
    Buckland Brewer,
    Bulkworthy,
    Clawton,
    Cookbury,
    East Putford,
    Halwill,
    Hollacombe,
    Holsworthy,
    Holsworthy Hamlets,
    Luffincott,
    Milton Damerel,
    Newton St Petrock,
    Northcott,
    Pancrasweek,
    Pyworthy,
    Shebbear,
    Sheepwash,
    St Giles on the Heath,
    Sutcombe,
    Tetcott,
    Thornbury,
    Virginstow and West Putford)

    Conservative

 Lundy


  • Councillor Tony Inch

    Bideford West & Hartland

    (the Parishes of Abbotsham,
    Alwington,
    Bideford,
    Clovelly,
    Hartland,
    Lundy,
    Parkham,
    Welcombe and Woolfardisworthy)

    Conservative

 Luppitt


  • Councillor Iain Chubb

    Whimple & Blackdown

    (the Parishes of Awliscombe,
    Broadhembury,
    Chardstock,
    Combe Raleigh,
    Cotleigh,
    Dalwood,
    Dunkeswell,
    Kilmington,
    Luppitt,
    Membury,
    Monkton,
    Payhembury,
    Plymtree,
    Sheldon,
    Shute,
    Stockland,
    Talaton,
    Upottery,
    Whimple and Yarcombe)

    Conservative

 Lustleigh


  • Councillor George Gribble

    Bovey Rural

    (the Parishes of Bovey Tracey,
    Buckland in the Moor,
    Ilsington,
    Lustleigh,
    Manaton,
    North Bovey,
    Teigngrace and Widecombe in the Moor)

    Conservative

 Lydford


  • Councillor Philip Sanders

    Yelverton Rural

    (the Parishes of Bere Ferrers,
    Brentor,
    Buckland Monachorum,
    Dartmoor Forest,
    Horrabridge,
    Lydford,
    Mary Tavy,
    Meavy,
    Peter Tavy,
    Sampford Spiney,
    Sheepstor,
    Walkhampton and Whitchurch)

    Conservative

 Lympstone

 Lynton and Lynmouth


  • Councillor Andrea Davis

    Combe Martin Rural

    (the Parishes of Arlington,
    Berrynarbor,
    Bittadon,
    Bratton Flemming,
    Brendon and Countisbury,
    Challacombe,
    Combe Martin,
    East Down,
    Goodleigh,
    Kentisbury,
    Loxhore,
    Lynton and Lynmouth,
    Martinhoe,
    Marwood,
    Mortehoe,
    Parracombe,
    Pilton West,
    Shirwell,
    Stoke Rivers,
    Trentishoe and West Down)

    Conservative

 Malborough


  • Councillor Rufus Gilbert

    Salcombe

    (the Parishes of Aveton Gifford,
    Bigbury,
    Buckland-Tout-Saints,
    Churchstow,
    Halwell and Moreleigh,
    Kingston,
    Loddiswell,
    Malborough,
    Modbury,
    Ringmore,
    Salcombe,
    South Huish,
    South Milton,
    Thurlestone,
    West Alvington and Woodleigh)

    Conservative

    Cabinet Member for Economy and Skills

 Mamhead


  • Councillor Alan Connett

    Exminster & Haldon

    (the Parishes of Ashcombe,
    Dunchideock,
    Exminster,
    Holcombe Burnell,
    Ide,
    Kenn,
    Kenton,
    Mamhead,
    Powderham,
    Shillingford St. George,
    Starcross and Whitestone)

    Liberal Democrats

    Leader of Liberal Democrat Group

 Manaton


  • Councillor George Gribble

    Bovey Rural

    (the Parishes of Bovey Tracey,
    Buckland in the Moor,
    Ilsington,
    Lustleigh,
    Manaton,
    North Bovey,
    Teigngrace and Widecombe in the Moor)

    Conservative

 Mariansleigh


  • Councillor Jeremy Yabsley

    South Molton

    (the Parishes of Bishops Nympton,
    Brayford,
    East and West Buckland,
    East Anstey,
    East Worlington,
    Filleigh,
    George Nympton,
    Knowstone,
    Mariansleigh,
    Meshaw,
    Molland,
    North Molton,
    Queens Nympton,
    Rackenford,
    Romansleigh,
    Rose Ash,
    South Molton,
    Twitchen,
    West Anstey and Witheridge)

    Conservative

 Marldon


  • Councillor Jonathan Hawkins

    Dartmouth & Marldon

    (the Parishes of Ashprington,
    Cornworthy,
    Dartmouth,
    Dittisham,
    Kingswear,
    Littlehempston,
    Marldon and Stoke Gabriel)

    Conservative

 Martinhoe


  • Councillor Andrea Davis

    Combe Martin Rural

    (the Parishes of Arlington,
    Berrynarbor,
    Bittadon,
    Bratton Flemming,
    Brendon and Countisbury,
    Challacombe,
    Combe Martin,
    East Down,
    Goodleigh,
    Kentisbury,
    Loxhore,
    Lynton and Lynmouth,
    Martinhoe,
    Marwood,
    Mortehoe,
    Parracombe,
    Pilton West,
    Shirwell,
    Stoke Rivers,
    Trentishoe and West Down)

    Conservative

 Marwood


  • Councillor Andrea Davis

    Combe Martin Rural

    (the Parishes of Arlington,
    Berrynarbor,
    Bittadon,
    Bratton Flemming,
    Brendon and Countisbury,
    Challacombe,
    Combe Martin,
    East Down,
    Goodleigh,
    Kentisbury,
    Loxhore,
    Lynton and Lynmouth,
    Martinhoe,
    Marwood,
    Mortehoe,
    Parracombe,
    Pilton West,
    Shirwell,
    Stoke Rivers,
    Trentishoe and West Down)

    Conservative

 Mary Tavy


  • Councillor Philip Sanders

    Yelverton Rural

    (the Parishes of Bere Ferrers,
    Brentor,
    Buckland Monachorum,
    Dartmoor Forest,
    Horrabridge,
    Lydford,
    Mary Tavy,
    Meavy,
    Peter Tavy,
    Sampford Spiney,
    Sheepstor,
    Walkhampton and Whitchurch)

    Conservative

 Marystow


  • Councillor Kevin Ball

    Okehampton Rural

    (the Parishes of Bradstone,
    Bratton Clovelly,
    Bridestowe,
    Coryton,
    Dunterton,
    Germansweek,
    Kelly,
    Lamerton,
    Lewtrenchard,
    Lifton,
    Marystow,
    Milton Abbot,
    Okehampton,
    Okehampton Hamlets,
    Sourton,
    Stowford,
    Sydenham Damerel and Thrushelton)

    Conservative

 Meavy


  • Councillor Philip Sanders

    Yelverton Rural

    (the Parishes of Bere Ferrers,
    Brentor,
    Buckland Monachorum,
    Dartmoor Forest,
    Horrabridge,
    Lydford,
    Mary Tavy,
    Meavy,
    Peter Tavy,
    Sampford Spiney,
    Sheepstor,
    Walkhampton and Whitchurch)

    Conservative

 Meeth


  • Councillor James McInnes

    Hatherleigh & Chagford

    (the Parishes of Beaworthy,
    Belstone,
    Bondleigh,
    Broadwoodkelly,
    Chagford,
    Drewsteignton,
    Exbourne,
    Gidleigh,
    Hatherleigh,
    Highhampton,
    Iddesleigh,
    Inwardleigh,
    Jacobstowe,
    Meeth,
    Monkokehampton,
    North Tawton,
    Northlew,
    Sampford Courtenay,
    South Tawton,
    Spreyton,
    Sticklepath and Thowleigh)

    Conservative

 Membury


  • Councillor Iain Chubb

    Whimple & Blackdown

    (the Parishes of Awliscombe,
    Broadhembury,
    Chardstock,
    Combe Raleigh,
    Cotleigh,
    Dalwood,
    Dunkeswell,
    Kilmington,
    Luppitt,
    Membury,
    Monkton,
    Payhembury,
    Plymtree,
    Sheldon,
    Shute,
    Stockland,
    Talaton,
    Upottery,
    Whimple and Yarcombe)

    Conservative

 Merton


  • Councillor Andrew Saywell

    Torrington Rural

    (the Parishes of Ashreigney,
    Beaford,
    Buckland Filleigh,
    Dolton,
    Dowland,
    Frithelstock,
    Great Torrington,
    High Bickington,
    Huish,
    Langtree,
    Little Torrington,
    Merton,
    Peters Marland,
    Petrockstow,
    Roborough,
    St Giles in the Wood,
    Winkleigh and Yarnscombe)

    Conservative

 Meshaw


  • Councillor Jeremy Yabsley

    South Molton

    (the Parishes of Bishops Nympton,
    Brayford,
    East and West Buckland,
    East Anstey,
    East Worlington,
    Filleigh,
    George Nympton,
    Knowstone,
    Mariansleigh,
    Meshaw,
    Molland,
    North Molton,
    Queens Nympton,
    Rackenford,
    Romansleigh,
    Rose Ash,
    South Molton,
    Twitchen,
    West Anstey and Witheridge)

    Conservative

 Milton Abbot


  • Councillor Kevin Ball

    Okehampton Rural

    (the Parishes of Bradstone,
    Bratton Clovelly,
    Bridestowe,
    Coryton,
    Dunterton,
    Germansweek,
    Kelly,
    Lamerton,
    Lewtrenchard,
    Lifton,
    Marystow,
    Milton Abbot,
    Okehampton,
    Okehampton Hamlets,
    Sourton,
    Stowford,
    Sydenham Damerel and Thrushelton)

    Conservative

 Milton Damerel


  • Councillor Barry Parsons

    Holsworthy Rural

    (the Parishes of Abbots Bickington,
    Ashwater,
    Black Torrington,
    Bradford,
    Bradworthy,
    Bridgerule,
    Broadwoodwidger,
    Buckland Brewer,
    Bulkworthy,
    Clawton,
    Cookbury,
    East Putford,
    Halwill,
    Hollacombe,
    Holsworthy,
    Holsworthy Hamlets,
    Luffincott,
    Milton Damerel,
    Newton St Petrock,
    Northcott,
    Pancrasweek,
    Pyworthy,
    Shebbear,
    Sheepwash,
    St Giles on the Heath,
    Sutcombe,
    Tetcott,
    Thornbury,
    Virginstow and West Putford)

    Conservative

 Modbury


  • Councillor Rufus Gilbert

    Salcombe

    (the Parishes of Aveton Gifford,
    Bigbury,
    Buckland-Tout-Saints,
    Churchstow,
    Halwell and Moreleigh,
    Kingston,
    Loddiswell,
    Malborough,
    Modbury,
    Ringmore,
    Salcombe,
    South Huish,
    South Milton,
    Thurlestone,
    West Alvington and Woodleigh)

    Conservative

    Cabinet Member for Economy and Skills

 Molland


  • Councillor Jeremy Yabsley

    South Molton

    (the Parishes of Bishops Nympton,
    Brayford,
    East and West Buckland,
    East Anstey,
    East Worlington,
    Filleigh,
    George Nympton,
    Knowstone,
    Mariansleigh,
    Meshaw,
    Molland,
    North Molton,
    Queens Nympton,
    Rackenford,
    Romansleigh,
    Rose Ash,
    South Molton,
    Twitchen,
    West Anstey and Witheridge)

    Conservative

 Monkleigh


  • Councillor Linda Hellyer

    Bideford East

    (the Parishes of Alverdiscott,
    Bideford,
    Huntshaw,
    Landcross,
    Littleham,
    Monkleigh and Weare Giffard)

    Conservative

 Monkokehampton


  • Councillor James McInnes

    Hatherleigh & Chagford

    (the Parishes of Beaworthy,
    Belstone,
    Bondleigh,
    Broadwoodkelly,
    Chagford,
    Drewsteignton,
    Exbourne,
    Gidleigh,
    Hatherleigh,
    Highhampton,
    Iddesleigh,
    Inwardleigh,
    Jacobstowe,
    Meeth,
    Monkokehampton,
    North Tawton,
    Northlew,
    Sampford Courtenay,
    South Tawton,
    Spreyton,
    Sticklepath and Thowleigh)

    Conservative

 Monkton


  • Councillor Iain Chubb

    Whimple & Blackdown

    (the Parishes of Awliscombe,
    Broadhembury,
    Chardstock,
    Combe Raleigh,
    Cotleigh,
    Dalwood,
    Dunkeswell,
    Kilmington,
    Luppitt,
    Membury,
    Monkton,
    Payhembury,
    Plymtree,
    Sheldon,
    Shute,
    Stockland,
    Talaton,
    Upottery,
    Whimple and Yarcombe)

    Conservative

 Morchard Bishop


  • Councillor Margaret Squires

    Creedy, Taw & Mid Exe

    (the Parishes of Bickleigh,
    Brushford,
    Cadbury,
    Chawleigh,
    Cheriton Fitzpaine,
    Coldridge,
    Cruwys Morchard,
    Down St Mary,
    Eggesford,
    Kennerleigh,
    Lapford,
    Morchard Bishop,
    Newton St Cyres,
    Nymet Rowland,
    Poughill,
    Puddington,
    Sandford,
    Shobrooke,
    Silverton,
    Stockleigh English,
    Stockleigh Pomeroy,
    Thelbridge,
    Thorverton,
    Upton Hellions,
    Washford Pyne,
    Wembworthy,
    Woolfardisworthy and Zeal Monachorum)

    Conservative

 Morebath


  • Councillor Polly Colthorpe

    Tiverton West

    (the Parishes of Bampton,
    Loxbeare,
    Morebath,
    Oakford,
    Stoodleigh,
    Templeton and Washfield)

    Conservative

 Moretonhampstead


  • Councillor Jerry Brook

    Chudleigh & Teign Valley

    (the Parishes of Ashton,
    Bridford,
    Christow,
    Chudleigh,
    Doddiscombsleigh,
    Dunsford,
    Hennock,
    Moretonhampstead,
    Tedburn St. Mary and Trusham)

    Conservative

 Mortehoe


  • Councillor Andrea Davis

    Combe Martin Rural

    (the Parishes of Arlington,
    Berrynarbor,
    Bittadon,
    Bratton Flemming,
    Brendon and Countisbury,
    Challacombe,
    Combe Martin,
    East Down,
    Goodleigh,
    Kentisbury,
    Loxhore,
    Lynton and Lynmouth,
    Martinhoe,
    Marwood,
    Mortehoe,
    Parracombe,
    Pilton West,
    Shirwell,
    Stoke Rivers,
    Trentishoe and West Down)

    Conservative

 Musbury


  • Councillor Ian Hall

    Axminster

    (the Parishes of All Saints,
    Axminster,
    Axmouth,
    Combpyne Rousdon,
    Hawkchurch,
    Musbury and Uplyme)

    Conservative

 Nether Exe


  • Councillor Ray Bloxham

    Broadclyst

    (the Parishes of Brampford Speke,
    Broadclyst,
    Clyst Honiton,
    Clyst Hydon,
    Clyst St George,
    Clyst St Lawrence,
    Clyst St Mary,
    Cranbrook,
    Farringdon,
    Huxham,
    Nether Exe,
    Poltimore,
    Rewe,
    Rockbeare,
    Sowton,
    Stoke Canon and Upton Pyne)

    Conservative


  • Councillor Sara Randall-Johnson

    Broadclyst

    (the Parishes of Brampford Speke,
    Broadclyst,
    Clyst Honiton,
    Clyst Hydon,
    Clyst St George,
    Clyst St Lawrence,
    Clyst St Mary,
    Cranbrook,
    Farringdon,
    Huxham,
    Nether Exe,
    Poltimore,
    Rewe,
    Rockbeare,
    Sowton,
    Stoke Canon and Upton Pyne)

    Conservative

 Newton Abbot

 Newton and Noss


  • Councillor Richard Hosking

    South Brent & Yealmpton

    (the Parishes of Dean Prior,
    Diptford,
    Ermington,
    Holbeton,
    Holne,
    Newton and Noss,
    North Huish,
    Rattery,
    South Brent,
    Ugborough,
    West Buckfastleigh and Yealmpton)

    Conservative

 Newton Poppleford and Harpford


  • Councillor Claire Wright

    Otter Valley

    (the Parishes of Aylesbeare,
    Colaton Raleigh,
    Newton Poppleford and Harpford,
    Otterton and Ottery St Mary)

    Independent

 Newton St Cyres


  • Councillor Margaret Squires

    Creedy, Taw & Mid Exe

    (the Parishes of Bickleigh,
    Brushford,
    Cadbury,
    Chawleigh,
    Cheriton Fitzpaine,
    Coldridge,
    Cruwys Morchard,
    Down St Mary,
    Eggesford,
    Kennerleigh,
    Lapford,
    Morchard Bishop,
    Newton St Cyres,
    Nymet Rowland,
    Poughill,
    Puddington,
    Sandford,
    Shobrooke,
    Silverton,
    Stockleigh English,
    Stockleigh Pomeroy,
    Thelbridge,
    Thorverton,
    Upton Hellions,
    Washford Pyne,
    Wembworthy,
    Woolfardisworthy and Zeal Monachorum)

    Conservative

 Newton St Petrock


  • Councillor Barry Parsons

    Holsworthy Rural

    (the Parishes of Abbots Bickington,
    Ashwater,
    Black Torrington,
    Bradford,
    Bradworthy,
    Bridgerule,
    Broadwoodwidger,
    Buckland Brewer,
    Bulkworthy,
    Clawton,
    Cookbury,
    East Putford,
    Halwill,
    Hollacombe,
    Holsworthy,
    Holsworthy Hamlets,
    Luffincott,
    Milton Damerel,
    Newton St Petrock,
    Northcott,
    Pancrasweek,
    Pyworthy,
    Shebbear,
    Sheepwash,
    St Giles on the Heath,
    Sutcombe,
    Tetcott,
    Thornbury,
    Virginstow and West Putford)

    Conservative

 North Bovey


  • Councillor George Gribble

    Bovey Rural

    (the Parishes of Bovey Tracey,
    Buckland in the Moor,
    Ilsington,
    Lustleigh,
    Manaton,
    North Bovey,
    Teigngrace and Widecombe in the Moor)

    Conservative

 North Huish


  • Councillor Richard Hosking

    South Brent & Yealmpton

    (the Parishes of Dean Prior,
    Diptford,
    Ermington,
    Holbeton,
    Holne,
    Newton and Noss,
    North Huish,
    Rattery,
    South Brent,
    Ugborough,
    West Buckfastleigh and Yealmpton)

    Conservative

 North Molton


  • Councillor Jeremy Yabsley

    South Molton

    (the Parishes of Bishops Nympton,
    Brayford,
    East and West Buckland,
    East Anstey,
    East Worlington,
    Filleigh,
    George Nympton,
    Knowstone,
    Mariansleigh,
    Meshaw,
    Molland,
    North Molton,
    Queens Nympton,
    Rackenford,
    Romansleigh,
    Rose Ash,
    South Molton,
    Twitchen,
    West Anstey and Witheridge)

    Conservative

 North Tawton


  • Councillor James McInnes

    Hatherleigh & Chagford

    (the Parishes of Beaworthy,
    Belstone,
    Bondleigh,
    Broadwoodkelly,
    Chagford,
    Drewsteignton,
    Exbourne,
    Gidleigh,
    Hatherleigh,
    Highhampton,
    Iddesleigh,
    Inwardleigh,
    Jacobstowe,
    Meeth,
    Monkokehampton,
    North Tawton,
    Northlew,
    Sampford Courtenay,
    South Tawton,
    Spreyton,
    Sticklepath and Thowleigh)

    Conservative

 Northam

 Northcott


  • Councillor Barry Parsons

    Holsworthy Rural

    (the Parishes of Abbots Bickington,
    Ashwater,
    Black Torrington,
    Bradford,
    Bradworthy,
    Bridgerule,
    Broadwoodwidger,
    Buckland Brewer,
    Bulkworthy,
    Clawton,
    Cookbury,
    East Putford,
    Halwill,
    Hollacombe,
    Holsworthy,
    Holsworthy Hamlets,
    Luffincott,
    Milton Damerel,
    Newton St Petrock,
    Northcott,
    Pancrasweek,
    Pyworthy,
    Shebbear,
    Sheepwash,
    St Giles on the Heath,
    Sutcombe,
    Tetcott,
    Thornbury,
    Virginstow and West Putford)

    Conservative

 Northleigh


  • Councillor Martin Shaw

    Seaton & Colyton

    (the Parishes of Beer,
    Branscombe,
    Colyton,
    Farway,
    Northleigh,
    Offwell,
    Seaton,
    Southleigh and Widworthy)

    Independent East Devon Alliance

 Northlew


  • Councillor James McInnes

    Hatherleigh & Chagford

    (the Parishes of Beaworthy,
    Belstone,
    Bondleigh,
    Broadwoodkelly,
    Chagford,
    Drewsteignton,
    Exbourne,
    Gidleigh,
    Hatherleigh,
    Highhampton,
    Iddesleigh,
    Inwardleigh,
    Jacobstowe,
    Meeth,
    Monkokehampton,
    North Tawton,
    Northlew,
    Sampford Courtenay,
    South Tawton,
    Spreyton,
    Sticklepath and Thowleigh)

    Conservative

 Nymet Rowland


  • Councillor Margaret Squires

    Creedy, Taw & Mid Exe

    (the Parishes of Bickleigh,
    Brushford,
    Cadbury,
    Chawleigh,
    Cheriton Fitzpaine,
    Coldridge,
    Cruwys Morchard,
    Down St Mary,
    Eggesford,
    Kennerleigh,
    Lapford,
    Morchard Bishop,
    Newton St Cyres,
    Nymet Rowland,
    Poughill,
    Puddington,
    Sandford,
    Shobrooke,
    Silverton,
    Stockleigh English,
    Stockleigh Pomeroy,
    Thelbridge,
    Thorverton,
    Upton Hellions,
    Washford Pyne,
    Wembworthy,
    Woolfardisworthy and Zeal Monachorum)

    Conservative

 Oakford


  • Councillor Polly Colthorpe

    Tiverton West

    (the Parishes of Bampton,
    Loxbeare,
    Morebath,
    Oakford,
    Stoodleigh,
    Templeton and Washfield)

    Conservative

 Offwell


  • Councillor Martin Shaw

    Seaton & Colyton

    (the Parishes of Beer,
    Branscombe,
    Colyton,
    Farway,
    Northleigh,
    Offwell,
    Seaton,
    Southleigh and Widworthy)

    Independent East Devon Alliance

 Ogwell


  • Councillor Stuart Barker

    Ashburton & Buckfastleigh

    (the Parishes of Ashburton,
    Bickington,
    Broadhempston,
    Buckfastleigh,
    Denbury and Torbryan,
    Ogwell and Woodland)

    Conservative

    Chair of Council

 Okehampton


  • Councillor Kevin Ball

    Okehampton Rural

    (the Parishes of Bradstone,
    Bratton Clovelly,
    Bridestowe,
    Coryton,
    Dunterton,
    Germansweek,
    Kelly,
    Lamerton,
    Lewtrenchard,
    Lifton,
    Marystow,
    Milton Abbot,
    Okehampton,
    Okehampton Hamlets,
    Sourton,
    Stowford,
    Sydenham Damerel and Thrushelton)

    Conservative

 Okehampton Hamlets


  • Councillor Kevin Ball

    Okehampton Rural

    (the Parishes of Bradstone,
    Bratton Clovelly,
    Bridestowe,
    Coryton,
    Dunterton,
    Germansweek,
    Kelly,
    Lamerton,
    Lewtrenchard,
    Lifton,
    Marystow,
    Milton Abbot,
    Okehampton,
    Okehampton Hamlets,
    Sourton,
    Stowford,
    Sydenham Damerel and Thrushelton)

    Conservative

 Otterton


  • Councillor Claire Wright

    Otter Valley

    (the Parishes of Aylesbeare,
    Colaton Raleigh,
    Newton Poppleford and Harpford,
    Otterton and Ottery St Mary)

    Independent

 Ottery St Mary


  • Councillor Claire Wright

    Otter Valley

    (the Parishes of Aylesbeare,
    Colaton Raleigh,
    Newton Poppleford and Harpford,
    Otterton and Ottery St Mary)

    Independent

 Pancrasweek


  • Councillor Barry Parsons

    Holsworthy Rural

    (the Parishes of Abbots Bickington,
    Ashwater,
    Black Torrington,
    Bradford,
    Bradworthy,
    Bridgerule,
    Broadwoodwidger,
    Buckland Brewer,
    Bulkworthy,
    Clawton,
    Cookbury,
    East Putford,
    Halwill,
    Hollacombe,
    Holsworthy,
    Holsworthy Hamlets,
    Luffincott,
    Milton Damerel,
    Newton St Petrock,
    Northcott,
    Pancrasweek,
    Pyworthy,
    Shebbear,
    Sheepwash,
    St Giles on the Heath,
    Sutcombe,
    Tetcott,
    Thornbury,
    Virginstow and West Putford)

    Conservative

 Parkham


  • Councillor Tony Inch

    Bideford West & Hartland

    (the Parishes of Abbotsham,
    Alwington,
    Bideford,
    Clovelly,
    Hartland,
    Lundy,
    Parkham,
    Welcombe and Woolfardisworthy)

    Conservative

 Parracombe


  • Councillor Andrea Davis

    Combe Martin Rural

    (the Parishes of Arlington,
    Berrynarbor,
    Bittadon,
    Bratton Flemming,
    Brendon and Countisbury,
    Challacombe,
    Combe Martin,
    East Down,
    Goodleigh,
    Kentisbury,
    Loxhore,
    Lynton and Lynmouth,
    Martinhoe,
    Marwood,
    Mortehoe,
    Parracombe,
    Pilton West,
    Shirwell,
    Stoke Rivers,
    Trentishoe and West Down)

    Conservative

 Payhembury


  • Councillor Iain Chubb

    Whimple & Blackdown

    (the Parishes of Awliscombe,
    Broadhembury,
    Chardstock,
    Combe Raleigh,
    Cotleigh,
    Dalwood,
    Dunkeswell,
    Kilmington,
    Luppitt,
    Membury,
    Monkton,
    Payhembury,
    Plymtree,
    Sheldon,
    Shute,
    Stockland,
    Talaton,
    Upottery,
    Whimple and Yarcombe)

    Conservative

 Peter Tavy


  • Councillor Philip Sanders

    Yelverton Rural

    (the Parishes of Bere Ferrers,
    Brentor,
    Buckland Monachorum,
    Dartmoor Forest,
    Horrabridge,
    Lydford,
    Mary Tavy,
    Meavy,
    Peter Tavy,
    Sampford Spiney,
    Sheepstor,
    Walkhampton and Whitchurch)

    Conservative

 Peters Marland


  • Councillor Andrew Saywell

    Torrington Rural

    (the Parishes of Ashreigney,
    Beaford,
    Buckland Filleigh,
    Dolton,
    Dowland,
    Frithelstock,
    Great Torrington,
    High Bickington,
    Huish,
    Langtree,
    Little Torrington,
    Merton,
    Peters Marland,
    Petrockstow,
    Roborough,
    St Giles in the Wood,
    Winkleigh and Yarnscombe)

    Conservative

 Petrockstow


  • Councillor Andrew Saywell

    Torrington Rural

    (the Parishes of Ashreigney,
    Beaford,
    Buckland Filleigh,
    Dolton,
    Dowland,
    Frithelstock,
    Great Torrington,
    High Bickington,
    Huish,
    Langtree,
    Little Torrington,
    Merton,
    Peters Marland,
    Petrockstow,
    Roborough,
    St Giles in the Wood,
    Winkleigh and Yarnscombe)

    Conservative

 Pilton West


  • Councillor Andrea Davis

    Combe Martin Rural

    (the Parishes of Arlington,
    Berrynarbor,
    Bittadon,
    Bratton Flemming,
    Brendon and Countisbury,
    Challacombe,
    Combe Martin,
    East Down,
    Goodleigh,
    Kentisbury,
    Loxhore,
    Lynton and Lynmouth,
    Martinhoe,
    Marwood,
    Mortehoe,
    Parracombe,
    Pilton West,
    Shirwell,
    Stoke Rivers,
    Trentishoe and West Down)

    Conservative

 Plymtree


  • Councillor Iain Chubb

    Whimple & Blackdown

    (the Parishes of Awliscombe,
    Broadhembury,
    Chardstock,
    Combe Raleigh,
    Cotleigh,
    Dalwood,
    Dunkeswell,
    Kilmington,
    Luppitt,
    Membury,
    Monkton,
    Payhembury,
    Plymtree,
    Sheldon,
    Shute,
    Stockland,
    Talaton,
    Upottery,
    Whimple and Yarcombe)

    Conservative

 Poltimore


  • Councillor Ray Bloxham

    Broadclyst

    (the Parishes of Brampford Speke,
    Broadclyst,
    Clyst Honiton,
    Clyst Hydon,
    Clyst St George,
    Clyst St Lawrence,
    Clyst St Mary,
    Cranbrook,
    Farringdon,
    Huxham,
    Nether Exe,
    Poltimore,
    Rewe,
    Rockbeare,
    Sowton,
    Stoke Canon and Upton Pyne)

    Conservative


  • Councillor Sara Randall-Johnson

    Broadclyst

    (the Parishes of Brampford Speke,
    Broadclyst,
    Clyst Honiton,
    Clyst Hydon,
    Clyst St George,
    Clyst St Lawrence,
    Clyst St Mary,
    Cranbrook,
    Farringdon,
    Huxham,
    Nether Exe,
    Poltimore,
    Rewe,
    Rockbeare,
    Sowton,
    Stoke Canon and Upton Pyne)

    Conservative

 Poughill


  • Councillor Margaret Squires

    Creedy, Taw & Mid Exe

    (the Parishes of Bickleigh,
    Brushford,
    Cadbury,
    Chawleigh,
    Cheriton Fitzpaine,
    Coldridge,
    Cruwys Morchard,
    Down St Mary,
    Eggesford,
    Kennerleigh,
    Lapford,
    Morchard Bishop,
    Newton St Cyres,
    Nymet Rowland,
    Poughill,
    Puddington,
    Sandford,
    Shobrooke,
    Silverton,
    Stockleigh English,
    Stockleigh Pomeroy,
    Thelbridge,
    Thorverton,
    Upton Hellions,
    Washford Pyne,
    Wembworthy,
    Woolfardisworthy and Zeal Monachorum)

    Conservative

 Powderham


  • Councillor Alan Connett

    Exminster & Haldon

    (the Parishes of Ashcombe,
    Dunchideock,
    Exminster,
    Holcombe Burnell,
    Ide,
    Kenn,
    Kenton,
    Mamhead,
    Powderham,
    Shillingford St. George,
    Starcross and Whitestone)

    Liberal Democrats

    Leader of Liberal Democrat Group

 Puddington


  • Councillor Margaret Squires

    Creedy, Taw & Mid Exe

    (the Parishes of Bickleigh,
    Brushford,
    Cadbury,
    Chawleigh,
    Cheriton Fitzpaine,
    Coldridge,
    Cruwys Morchard,
    Down St Mary,
    Eggesford,
    Kennerleigh,
    Lapford,
    Morchard Bishop,
    Newton St Cyres,
    Nymet Rowland,
    Poughill,
    Puddington,
    Sandford,
    Shobrooke,
    Silverton,
    Stockleigh English,
    Stockleigh Pomeroy,
    Thelbridge,
    Thorverton,
    Upton Hellions,
    Washford Pyne,
    Wembworthy,
    Woolfardisworthy and Zeal Monachorum)

    Conservative

 Pyworthy


  • Councillor Barry Parsons

    Holsworthy Rural

    (the Parishes of Abbots Bickington,
    Ashwater,
    Black Torrington,
    Bradford,
    Bradworthy,
    Bridgerule,
    Broadwoodwidger,
    Buckland Brewer,
    Bulkworthy,
    Clawton,
    Cookbury,
    East Putford,
    Halwill,
    Hollacombe,
    Holsworthy,
    Holsworthy Hamlets,
    Luffincott,
    Milton Damerel,
    Newton St Petrock,
    Northcott,
    Pancrasweek,
    Pyworthy,
    Shebbear,
    Sheepwash,
    St Giles on the Heath,
    Sutcombe,
    Tetcott,
    Thornbury,
    Virginstow and West Putford)

    Conservative

 Queens Nympton


  • Councillor Jeremy Yabsley

    South Molton

    (the Parishes of Bishops Nympton,
    Brayford,
    East and West Buckland,
    East Anstey,
    East Worlington,
    Filleigh,
    George Nympton,
    Knowstone,
    Mariansleigh,
    Meshaw,
    Molland,
    North Molton,
    Queens Nympton,
    Rackenford,
    Romansleigh,
    Rose Ash,
    South Molton,
    Twitchen,
    West Anstey and Witheridge)

    Conservative

 Rackenford


  • Councillor Jeremy Yabsley

    South Molton

    (the Parishes of Bishops Nympton,
    Brayford,
    East and West Buckland,
    East Anstey,
    East Worlington,
    Filleigh,
    George Nympton,
    Knowstone,
    Mariansleigh,
    Meshaw,
    Molland,
    North Molton,
    Queens Nympton,
    Rackenford,
    Romansleigh,
    Rose Ash,
    South Molton,
    Twitchen,
    West Anstey and Witheridge)

    Conservative

 Rattery


  • Councillor Richard Hosking

    South Brent & Yealmpton

    (the Parishes of Dean Prior,
    Diptford,
    Ermington,
    Holbeton,
    Holne,
    Newton and Noss,
    North Huish,
    Rattery,
    South Brent,
    Ugborough,
    West Buckfastleigh and Yealmpton)

    Conservative

 Rewe


  • Councillor Ray Bloxham

    Broadclyst

    (the Parishes of Brampford Speke,
    Broadclyst,
    Clyst Honiton,
    Clyst Hydon,
    Clyst St George,
    Clyst St Lawrence,
    Clyst St Mary,
    Cranbrook,
    Farringdon,
    Huxham,
    Nether Exe,
    Poltimore,
    Rewe,
    Rockbeare,
    Sowton,
    Stoke Canon and Upton Pyne)

    Conservative


  • Councillor Sara Randall-Johnson

    Broadclyst

    (the Parishes of Brampford Speke,
    Broadclyst,
    Clyst Honiton,
    Clyst Hydon,
    Clyst St George,
    Clyst St Lawrence,
    Clyst St Mary,
    Cranbrook,
    Farringdon,
    Huxham,
    Nether Exe,
    Poltimore,
    Rewe,
    Rockbeare,
    Sowton,
    Stoke Canon and Upton Pyne)

    Conservative

 Ringmore


  • Councillor Rufus Gilbert

    Salcombe

    (the Parishes of Aveton Gifford,
    Bigbury,
    Buckland-Tout-Saints,
    Churchstow,
    Halwell and Moreleigh,
    Kingston,
    Loddiswell,
    Malborough,
    Modbury,
    Ringmore,
    Salcombe,
    South Huish,
    South Milton,
    Thurlestone,
    West Alvington and Woodleigh)

    Conservative

    Cabinet Member for Economy and Skills

 Roborough


  • Councillor Andrew Saywell

    Torrington Rural

    (the Parishes of Ashreigney,
    Beaford,
    Buckland Filleigh,
    Dolton,
    Dowland,
    Frithelstock,
    Great Torrington,
    High Bickington,
    Huish,
    Langtree,
    Little Torrington,
    Merton,
    Peters Marland,
    Petrockstow,
    Roborough,
    St Giles in the Wood,
    Winkleigh and Yarnscombe)

    Conservative

 Rockbeare


  • Councillor Ray Bloxham

    Broadclyst

    (the Parishes of Brampford Speke,
    Broadclyst,
    Clyst Honiton,
    Clyst Hydon,
    Clyst St George,
    Clyst St Lawrence,
    Clyst St Mary,
    Cranbrook,
    Farringdon,
    Huxham,
    Nether Exe,
    Poltimore,
    Rewe,
    Rockbeare,
    Sowton,
    Stoke Canon and Upton Pyne)

    Conservative


  • Councillor Sara Randall-Johnson

    Broadclyst

    (the Parishes of Brampford Speke,
    Broadclyst,
    Clyst Honiton,
    Clyst Hydon,
    Clyst St George,
    Clyst St Lawrence,
    Clyst St Mary,
    Cranbrook,
    Farringdon,
    Huxham,
    Nether Exe,
    Poltimore,
    Rewe,
    Rockbeare,
    Sowton,
    Stoke Canon and Upton Pyne)

    Conservative

 Romansleigh


  • Councillor Jeremy Yabsley

    South Molton

    (the Parishes of Bishops Nympton,
    Brayford,
    East and West Buckland,
    East Anstey,
    East Worlington,
    Filleigh,
    George Nympton,
    Knowstone,
    Mariansleigh,
    Meshaw,
    Molland,
    North Molton,
    Queens Nympton,
    Rackenford,
    Romansleigh,
    Rose Ash,
    South Molton,
    Twitchen,
    West Anstey and Witheridge)

    Conservative

 Rose Ash


  • Councillor Jeremy Yabsley

    South Molton

    (the Parishes of Bishops Nympton,
    Brayford,
    East and West Buckland,
    East Anstey,
    East Worlington,
    Filleigh,
    George Nympton,
    Knowstone,
    Mariansleigh,
    Meshaw,
    Molland,
    North Molton,
    Queens Nympton,
    Rackenford,
    Romansleigh,
    Rose Ash,
    South Molton,
    Twitchen,
    West Anstey and Witheridge)

    Conservative

 Salcombe


  • Councillor Rufus Gilbert

    Salcombe

    (the Parishes of Aveton Gifford,
    Bigbury,
    Buckland-Tout-Saints,
    Churchstow,
    Halwell and Moreleigh,
    Kingston,
    Loddiswell,
    Malborough,
    Modbury,
    Ringmore,
    Salcombe,
    South Huish,
    South Milton,
    Thurlestone,
    West Alvington and Woodleigh)

    Conservative

    Cabinet Member for Economy and Skills

 Sampford Courtenay


  • Councillor James McInnes

    Hatherleigh & Chagford

    (the Parishes of Beaworthy,
    Belstone,
    Bondleigh,
    Broadwoodkelly,
    Chagford,
    Drewsteignton,
    Exbourne,
    Gidleigh,
    Hatherleigh,
    Highhampton,
    Iddesleigh,
    Inwardleigh,
    Jacobstowe,
    Meeth,
    Monkokehampton,
    North Tawton,
    Northlew,
    Sampford Courtenay,
    South Tawton,
    Spreyton,
    Sticklepath and Thowleigh)

    Conservative

 Sampford Peverell


  • Councillor Ray Radford

    Willand & Uffculme

    (the Parishes of Burlescombe,
    Clayhanger,
    Clayhidon,
    Clyst Hydon,
    Culmstock,
    Hemyock,
    Hockworthy,
    Holcombe Rogus,
    Huntsham,
    Sampford Peverell,
    Uffculme and Willand)

    Conservative

 Sampford Spiney


  • Councillor Philip Sanders

    Yelverton Rural

    (the Parishes of Bere Ferrers,
    Brentor,
    Buckland Monachorum,
    Dartmoor Forest,
    Horrabridge,
    Lydford,
    Mary Tavy,
    Meavy,
    Peter Tavy,
    Sampford Spiney,
    Sheepstor,
    Walkhampton and Whitchurch)

    Conservative

 Sandford


  • Councillor Margaret Squires

    Creedy, Taw & Mid Exe

    (the Parishes of Bickleigh,
    Brushford,
    Cadbury,
    Chawleigh,
    Cheriton Fitzpaine,
    Coldridge,
    Cruwys Morchard,
    Down St Mary,
    Eggesford,
    Kennerleigh,
    Lapford,
    Morchard Bishop,
    Newton St Cyres,
    Nymet Rowland,
    Poughill,
    Puddington,
    Sandford,
    Shobrooke,
    Silverton,
    Stockleigh English,
    Stockleigh Pomeroy,
    Thelbridge,
    Thorverton,
    Upton Hellions,
    Washford Pyne,
    Wembworthy,
    Woolfardisworthy and Zeal Monachorum)

    Conservative

 Satterleigh and Warkleigh


  • Councillor Richard Edgell

    Chulmleigh & Landkey

    (the Parishes of Atherington,
    Bishop's Tawton,
    Burrington,
    Chittlehamholt,
    Chittlehampton,
    Chulmleigh,
    King's Nympton,
    Landkey,
    Satterleigh and Warkleigh,
    Swimbridge and Tawstock)

    Conservative

 Seaton


  • Councillor Martin Shaw

    Seaton & Colyton

    (the Parishes of Beer,
    Branscombe,
    Colyton,
    Farway,
    Northleigh,
    Offwell,
    Seaton,
    Southleigh and Widworthy)

    Independent East Devon Alliance

 Shaldon


  • Councillor Alistair Dewhirst

    Ipplepen & The Kerswells

    (the Parishes of Abbotskerswell,
    Coffinswell,
    Haccombe with Combe,
    Ipplepen,
    Kingskerswell,
    Shaldon and Stokeinteignhead)

    Liberal Democrats

 Shaugh Prior


  • Councillor John Hart

    Bickleigh & Wembury

    (the Parishes of Bickleigh,
    Brixton,
    Cornwood,
    Harford,
    Shaugh Prior,
    Sparkwell and Wembury)

    Conservative

    Leader of the Council and Cabinet Member for Policy, Corporate, Resources and Asset Management

 Shebbear


  • Councillor Barry Parsons

    Holsworthy Rural

    (the Parishes of Abbots Bickington,
    Ashwater,
    Black Torrington,
    Bradford,
    Bradworthy,
    Bridgerule,
    Broadwoodwidger,
    Buckland Brewer,
    Bulkworthy,
    Clawton,
    Cookbury,
    East Putford,
    Halwill,
    Hollacombe,
    Holsworthy,
    Holsworthy Hamlets,
    Luffincott,
    Milton Damerel,
    Newton St Petrock,
    Northcott,
    Pancrasweek,
    Pyworthy,
    Shebbear,
    Sheepwash,
    St Giles on the Heath,
    Sutcombe,
    Tetcott,
    Thornbury,
    Virginstow and West Putford)

    Conservative

 Sheepstor


  • Councillor Philip Sanders

    Yelverton Rural

    (the Parishes of Bere Ferrers,
    Brentor,
    Buckland Monachorum,
    Dartmoor Forest,
    Horrabridge,
    Lydford,
    Mary Tavy,
    Meavy,
    Peter Tavy,
    Sampford Spiney,
    Sheepstor,
    Walkhampton and Whitchurch)

    Conservative

 Sheepwash


  • Councillor Barry Parsons

    Holsworthy Rural

    (the Parishes of Abbots Bickington,
    Ashwater,
    Black Torrington,
    Bradford,
    Bradworthy,
    Bridgerule,
    Broadwoodwidger,
    Buckland Brewer,
    Bulkworthy,
    Clawton,
    Cookbury,
    East Putford,
    Halwill,
    Hollacombe,
    Holsworthy,
    Holsworthy Hamlets,
    Luffincott,
    Milton Damerel,
    Newton St Petrock,
    Northcott,
    Pancrasweek,
    Pyworthy,
    Shebbear,
    Sheepwash,
    St Giles on the Heath,
    Sutcombe,
    Tetcott,
    Thornbury,
    Virginstow and West Putford)

    Conservative

 Sheldon


  • Councillor Iain Chubb

    Whimple & Blackdown

    (the Parishes of Awliscombe,
    Broadhembury,
    Chardstock,
    Combe Raleigh,
    Cotleigh,
    Dalwood,
    Dunkeswell,
    Kilmington,
    Luppitt,
    Membury,
    Monkton,
    Payhembury,
    Plymtree,
    Sheldon,
    Shute,
    Stockland,
    Talaton,
    Upottery,
    Whimple and Yarcombe)

    Conservative

 Shillingford St. George


  • Councillor Alan Connett

    Exminster & Haldon

    (the Parishes of Ashcombe,
    Dunchideock,
    Exminster,
    Holcombe Burnell,
    Ide,
    Kenn,
    Kenton,
    Mamhead,
    Powderham,
    Shillingford St. George,
    Starcross and Whitestone)

    Liberal Democrats

    Leader of Liberal Democrat Group

 Shirwell


  • Councillor Andrea Davis

    Combe Martin Rural

    (the Parishes of Arlington,
    Berrynarbor,
    Bittadon,
    Bratton Flemming,
    Brendon and Countisbury,
    Challacombe,
    Combe Martin,
    East Down,
    Goodleigh,
    Kentisbury,
    Loxhore,
    Lynton and Lynmouth,
    Martinhoe,
    Marwood,
    Mortehoe,
    Parracombe,
    Pilton West,
    Shirwell,
    Stoke Rivers,
    Trentishoe and West Down)

    Conservative

 Shobrooke


  • Councillor Margaret Squires

    Creedy, Taw & Mid Exe

    (the Parishes of Bickleigh,
    Brushford,
    Cadbury,
    Chawleigh,
    Cheriton Fitzpaine,
    Coldridge,
    Cruwys Morchard,
    Down St Mary,
    Eggesford,
    Kennerleigh,
    Lapford,
    Morchard Bishop,
    Newton St Cyres,
    Nymet Rowland,
    Poughill,
    Puddington,
    Sandford,
    Shobrooke,
    Silverton,
    Stockleigh English,
    Stockleigh Pomeroy,
    Thelbridge,
    Thorverton,
    Upton Hellions,
    Washford Pyne,
    Wembworthy,
    Woolfardisworthy and Zeal Monachorum)

    Conservative

 Shute


  • Councillor Iain Chubb

    Whimple & Blackdown

    (the Parishes of Awliscombe,
    Broadhembury,
    Chardstock,
    Combe Raleigh,
    Cotleigh,
    Dalwood,
    Dunkeswell,
    Kilmington,
    Luppitt,
    Membury,
    Monkton,
    Payhembury,
    Plymtree,
    Sheldon,
    Shute,
    Stockland,
    Talaton,
    Upottery,
    Whimple and Yarcombe)

    Conservative

 Sidmouth

 Silverton


  • Councillor Margaret Squires

    Creedy, Taw & Mid Exe

    (the Parishes of Bickleigh,
    Brushford,
    Cadbury,
    Chawleigh,
    Cheriton Fitzpaine,
    Coldridge,
    Cruwys Morchard,
    Down St Mary,
    Eggesford,
    Kennerleigh,
    Lapford,
    Morchard Bishop,
    Newton St Cyres,
    Nymet Rowland,
    Poughill,
    Puddington,
    Sandford,
    Shobrooke,
    Silverton,
    Stockleigh English,
    Stockleigh Pomeroy,
    Thelbridge,
    Thorverton,
    Upton Hellions,
    Washford Pyne,
    Wembworthy,
    Woolfardisworthy and Zeal Monachorum)

    Conservative

 Slapton


  • Councillor Julian Brazil

    Kingsbridge

    (the Parishes of Blackawton,
    Charleton,
    Chivelstone,
    East Allington,
    East Portlemouth,
    Frogmore and Sherford,
    Kingsbridge,
    Slapton,
    South Pool,
    Stoke Fleming,
    Stokenham and Strete)

    Liberal Democrats

 Sourton


  • Councillor Kevin Ball

    Okehampton Rural

    (the Parishes of Bradstone,
    Bratton Clovelly,
    Bridestowe,
    Coryton,
    Dunterton,
    Germansweek,
    Kelly,
    Lamerton,
    Lewtrenchard,
    Lifton,
    Marystow,
    Milton Abbot,
    Okehampton,
    Okehampton Hamlets,
    Sourton,
    Stowford,
    Sydenham Damerel and Thrushelton)

    Conservative

 South Brent


  • Councillor Richard Hosking

    South Brent & Yealmpton

    (the Parishes of Dean Prior,
    Diptford,
    Ermington,
    Holbeton,
    Holne,
    Newton and Noss,
    North Huish,
    Rattery,
    South Brent,
    Ugborough,
    West Buckfastleigh and Yealmpton)

    Conservative

 South Huish


  • Councillor Rufus Gilbert

    Salcombe

    (the Parishes of Aveton Gifford,
    Bigbury,
    Buckland-Tout-Saints,
    Churchstow,
    Halwell and Moreleigh,
    Kingston,
    Loddiswell,
    Malborough,
    Modbury,
    Ringmore,
    Salcombe,
    South Huish,
    South Milton,
    Thurlestone,
    West Alvington and Woodleigh)

    Conservative

    Cabinet Member for Economy and Skills

 South Milton


  • Councillor Rufus Gilbert

    Salcombe

    (the Parishes of Aveton Gifford,
    Bigbury,
    Buckland-Tout-Saints,
    Churchstow,
    Halwell and Moreleigh,
    Kingston,
    Loddiswell,
    Malborough,
    Modbury,
    Ringmore,
    Salcombe,
    South Huish,
    South Milton,
    Thurlestone,
    West Alvington and Woodleigh)

    Conservative

    Cabinet Member for Economy and Skills

 South Molton


  • Councillor Jeremy Yabsley

    South Molton

    (the Parishes of Bishops Nympton,
    Brayford,
    East and West Buckland,
    East Anstey,
    East Worlington,
    Filleigh,
    George Nympton,
    Knowstone,
    Mariansleigh,
    Meshaw,
    Molland,
    North Molton,
    Queens Nympton,
    Rackenford,
    Romansleigh,
    Rose Ash,
    South Molton,
    Twitchen,
    West Anstey and Witheridge)

    Conservative

 South Pool


  • Councillor Julian Brazil

    Kingsbridge

    (the Parishes of Blackawton,
    Charleton,
    Chivelstone,
    East Allington,
    East Portlemouth,
    Frogmore and Sherford,
    Kingsbridge,
    Slapton,
    South Pool,
    Stoke Fleming,
    Stokenham and Strete)

    Liberal Democrats

 South Tawton


  • Councillor James McInnes

    Hatherleigh & Chagford

    (the Parishes of Beaworthy,
    Belstone,
    Bondleigh,
    Broadwoodkelly,
    Chagford,
    Drewsteignton,
    Exbourne,
    Gidleigh,
    Hatherleigh,
    Highhampton,
    Iddesleigh,
    Inwardleigh,
    Jacobstowe,
    Meeth,
    Monkokehampton,
    North Tawton,
    Northlew,
    Sampford Courtenay,
    South Tawton,
    Spreyton,
    Sticklepath and Thowleigh)

    Conservative

 Southleigh


  • Councillor Martin Shaw

    Seaton & Colyton

    (the Parishes of Beer,
    Branscombe,
    Colyton,
    Farway,
    Northleigh,
    Offwell,
    Seaton,
    Southleigh and Widworthy)

    Independent East Devon Alliance

 Sowton


  • Councillor Ray Bloxham

    Broadclyst

    (the Parishes of Brampford Speke,
    Broadclyst,
    Clyst Honiton,
    Clyst Hydon,
    Clyst St George,
    Clyst St Lawrence,
    Clyst St Mary,
    Cranbrook,
    Farringdon,
    Huxham,
    Nether Exe,
    Poltimore,
    Rewe,
    Rockbeare,
    Sowton,
    Stoke Canon and Upton Pyne)

    Conservative


  • Councillor Sara Randall-Johnson

    Broadclyst

    (the Parishes of Brampford Speke,
    Broadclyst,
    Clyst Honiton,
    Clyst Hydon,
    Clyst St George,
    Clyst St Lawrence,
    Clyst St Mary,
    Cranbrook,
    Farringdon,
    Huxham,
    Nether Exe,
    Poltimore,
    Rewe,
    Rockbeare,
    Sowton,
    Stoke Canon and Upton Pyne)

    Conservative

 Sparkwell


  • Councillor John Hart

    Bickleigh & Wembury

    (the Parishes of Bickleigh,
    Brixton,
    Cornwood,
    Harford,
    Shaugh Prior,
    Sparkwell and Wembury)

    Conservative

    Leader of the Council and Cabinet Member for Policy, Corporate, Resources and Asset Management

 Spreyton


  • Councillor James McInnes

    Hatherleigh & Chagford

    (the Parishes of Beaworthy,
    Belstone,
    Bondleigh,
    Broadwoodkelly,
    Chagford,
    Drewsteignton,
    Exbourne,
    Gidleigh,
    Hatherleigh,
    Highhampton,
    Iddesleigh,
    Inwardleigh,
    Jacobstowe,
    Meeth,
    Monkokehampton,
    North Tawton,
    Northlew,
    Sampford Courtenay,
    South Tawton,
    Spreyton,
    Sticklepath and Thowleigh)

    Conservative

 St Giles in the Wood


  • Councillor Andrew Saywell

    Torrington Rural

    (the Parishes of Ashreigney,
    Beaford,
    Buckland Filleigh,
    Dolton,
    Dowland,
    Frithelstock,
    Great Torrington,
    High Bickington,
    Huish,
    Langtree,
    Little Torrington,
    Merton,
    Peters Marland,
    Petrockstow,
    Roborough,
    St Giles in the Wood,
    Winkleigh and Yarnscombe)

    Conservative

 St Giles on the Heath


  • Councillor Barry Parsons

    Holsworthy Rural

    (the Parishes of Abbots Bickington,
    Ashwater,
    Black Torrington,
    Bradford,
    Bradworthy,
    Bridgerule,
    Broadwoodwidger,
    Buckland Brewer,
    Bulkworthy,
    Clawton,
    Cookbury,
    East Putford,
    Halwill,
    Hollacombe,
    Holsworthy,
    Holsworthy Hamlets,
    Luffincott,
    Milton Damerel,
    Newton St Petrock,
    Northcott,
    Pancrasweek,
    Pyworthy,
    Shebbear,
    Sheepwash,
    St Giles on the Heath,
    Sutcombe,
    Tetcott,
    Thornbury,
    Virginstow and West Putford)

    Conservative

 Starcross


  • Councillor Alan Connett

    Exminster & Haldon

    (the Parishes of Ashcombe,
    Dunchideock,
    Exminster,
    Holcombe Burnell,
    Ide,
    Kenn,
    Kenton,
    Mamhead,
    Powderham,
    Shillingford St. George,
    Starcross and Whitestone)

    Liberal Democrats

    Leader of Liberal Democrat Group

 Staverton


  • Councillor Jacqi Hodgson

    Totnes & Dartington

    (the Parishes of Berry Pomeroy,
    Dartington,
    Harberton,
    Staverton and Totnes)

    Green Party

 Sticklepath


  • Councillor James McInnes

    Hatherleigh & Chagford

    (the Parishes of Beaworthy,
    Belstone,
    Bondleigh,
    Broadwoodkelly,
    Chagford,
    Drewsteignton,
    Exbourne,
    Gidleigh,
    Hatherleigh,
    Highhampton,
    Iddesleigh,
    Inwardleigh,
    Jacobstowe,
    Meeth,
    Monkokehampton,
    North Tawton,
    Northlew,
    Sampford Courtenay,
    South Tawton,
    Spreyton,
    Sticklepath and Thowleigh)

    Conservative

 Stockland


  • Councillor Iain Chubb

    Whimple & Blackdown

    (the Parishes of Awliscombe,
    Broadhembury,
    Chardstock,
    Combe Raleigh,
    Cotleigh,
    Dalwood,
    Dunkeswell,
    Kilmington,
    Luppitt,
    Membury,
    Monkton,
    Payhembury,
    Plymtree,
    Sheldon,
    Shute,
    Stockland,
    Talaton,
    Upottery,
    Whimple and Yarcombe)

    Conservative

 Stockleigh English


  • Councillor Margaret Squires

    Creedy, Taw & Mid Exe

    (the Parishes of Bickleigh,
    Brushford,
    Cadbury,
    Chawleigh,
    Cheriton Fitzpaine,
    Coldridge,
    Cruwys Morchard,
    Down St Mary,
    Eggesford,
    Kennerleigh,
    Lapford,
    Morchard Bishop,
    Newton St Cyres,
    Nymet Rowland,
    Poughill,
    Puddington,
    Sandford,
    Shobrooke,
    Silverton,
    Stockleigh English,
    Stockleigh Pomeroy,
    Thelbridge,
    Thorverton,
    Upton Hellions,
    Washford Pyne,
    Wembworthy,
    Woolfardisworthy and Zeal Monachorum)

    Conservative

 Stockleigh Pomeroy


  • Councillor Margaret Squires

    Creedy, Taw & Mid Exe

    (the Parishes of Bickleigh,
    Brushford,
    Cadbury,
    Chawleigh,
    Cheriton Fitzpaine,
    Coldridge,
    Cruwys Morchard,
    Down St Mary,
    Eggesford,
    Kennerleigh,
    Lapford,
    Morchard Bishop,
    Newton St Cyres,
    Nymet Rowland,
    Poughill,
    Puddington,
    Sandford,
    Shobrooke,
    Silverton,
    Stockleigh English,
    Stockleigh Pomeroy,
    Thelbridge,
    Thorverton,
    Upton Hellions,
    Washford Pyne,
    Wembworthy,
    Woolfardisworthy and Zeal Monachorum)

    Conservative

 Stoke Canon


  • Councillor Ray Bloxham

    Broadclyst

    (the Parishes of Brampford Speke,
    Broadclyst,
    Clyst Honiton,
    Clyst Hydon,
    Clyst St George,
    Clyst St Lawrence,
    Clyst St Mary,
    Cranbrook,
    Farringdon,
    Huxham,
    Nether Exe,
    Poltimore,
    Rewe,
    Rockbeare,
    Sowton,
    Stoke Canon and Upton Pyne)

    Conservative


  • Councillor Sara Randall-Johnson

    Broadclyst

    (the Parishes of Brampford Speke,
    Broadclyst,
    Clyst Honiton,
    Clyst Hydon,
    Clyst St George,
    Clyst St Lawrence,
    Clyst St Mary,
    Cranbrook,
    Farringdon,
    Huxham,
    Nether Exe,
    Poltimore,
    Rewe,
    Rockbeare,
    Sowton,
    Stoke Canon and Upton Pyne)

    Conservative

 Stoke Fleming


  • Councillor Julian Brazil

    Kingsbridge

    (the Parishes of Blackawton,
    Charleton,
    Chivelstone,
    East Allington,
    East Portlemouth,
    Frogmore and Sherford,
    Kingsbridge,
    Slapton,
    South Pool,
    Stoke Fleming,
    Stokenham and Strete)

    Liberal Democrats

 Stoke Gabriel


  • Councillor Jonathan Hawkins

    Dartmouth & Marldon

    (the Parishes of Ashprington,
    Cornworthy,
    Dartmouth,
    Dittisham,
    Kingswear,
    Littlehempston,
    Marldon and Stoke Gabriel)

    Conservative

 Stoke Rivers


  • Councillor Andrea Davis

    Combe Martin Rural

    (the Parishes of Arlington,
    Berrynarbor,
    Bittadon,
    Bratton Flemming,
    Brendon and Countisbury,
    Challacombe,
    Combe Martin,
    East Down,
    Goodleigh,
    Kentisbury,
    Loxhore,
    Lynton and Lynmouth,
    Martinhoe,
    Marwood,
    Mortehoe,
    Parracombe,
    Pilton West,
    Shirwell,
    Stoke Rivers,
    Trentishoe and West Down)

    Conservative

 Stokeinteignhead


  • Councillor Alistair Dewhirst

    Ipplepen & The Kerswells

    (the Parishes of Abbotskerswell,
    Coffinswell,
    Haccombe with Combe,
    Ipplepen,
    Kingskerswell,
    Shaldon and Stokeinteignhead)

    Liberal Democrats

 Stokenham


  • Councillor Julian Brazil

    Kingsbridge

    (the Parishes of Blackawton,
    Charleton,
    Chivelstone,
    East Allington,
    East Portlemouth,
    Frogmore and Sherford,
    Kingsbridge,
    Slapton,
    South Pool,
    Stoke Fleming,
    Stokenham and Strete)

    Liberal Democrats

 Stoodleigh


  • Councillor Polly Colthorpe

    Tiverton West

    (the Parishes of Bampton,
    Loxbeare,
    Morebath,
    Oakford,
    Stoodleigh,
    Templeton and Washfield)

    Conservative

 Stowford


  • Councillor Kevin Ball

    Okehampton Rural

    (the Parishes of Bradstone,
    Bratton Clovelly,
    Bridestowe,
    Coryton,
    Dunterton,
    Germansweek,
    Kelly,
    Lamerton,
    Lewtrenchard,
    Lifton,
    Marystow,
    Milton Abbot,
    Okehampton,
    Okehampton Hamlets,
    Sourton,
    Stowford,
    Sydenham Damerel and Thrushelton)

    Conservative

 Strete


  • Councillor Julian Brazil

    Kingsbridge

    (the Parishes of Blackawton,
    Charleton,
    Chivelstone,
    East Allington,
    East Portlemouth,
    Frogmore and Sherford,
    Kingsbridge,
    Slapton,
    South Pool,
    Stoke Fleming,
    Stokenham and Strete)

    Liberal Democrats

 Sutcombe


  • Councillor Barry Parsons

    Holsworthy Rural

    (the Parishes of Abbots Bickington,
    Ashwater,
    Black Torrington,
    Bradford,
    Bradworthy,
    Bridgerule,
    Broadwoodwidger,
    Buckland Brewer,
    Bulkworthy,
    Clawton,
    Cookbury,
    East Putford,
    Halwill,
    Hollacombe,
    Holsworthy,
    Holsworthy Hamlets,
    Luffincott,
    Milton Damerel,
    Newton St Petrock,
    Northcott,
    Pancrasweek,
    Pyworthy,
    Shebbear,
    Sheepwash,
    St Giles on the Heath,
    Sutcombe,
    Tetcott,
    Thornbury,
    Virginstow and West Putford)

    Conservative

 Swimbridge


  • Councillor Richard Edgell

    Chulmleigh & Landkey

    (the Parishes of Atherington,
    Bishop's Tawton,
    Burrington,
    Chittlehamholt,
    Chittlehampton,
    Chulmleigh,
    King's Nympton,
    Landkey,
    Satterleigh and Warkleigh,
    Swimbridge and Tawstock)

    Conservative

 Sydenham Damerel


  • Councillor Kevin Ball

    Okehampton Rural

    (the Parishes of Bradstone,
    Bratton Clovelly,
    Bridestowe,
    Coryton,
    Dunterton,
    Germansweek,
    Kelly,
    Lamerton,
    Lewtrenchard,
    Lifton,
    Marystow,
    Milton Abbot,
    Okehampton,
    Okehampton Hamlets,
    Sourton,
    Stowford,
    Sydenham Damerel and Thrushelton)

    Conservative

 Talaton


  • Councillor Iain Chubb

    Whimple & Blackdown

    (the Parishes of Awliscombe,
    Broadhembury,
    Chardstock,
    Combe Raleigh,
    Cotleigh,
    Dalwood,
    Dunkeswell,
    Kilmington,
    Luppitt,
    Membury,
    Monkton,
    Payhembury,
    Plymtree,
    Sheldon,
    Shute,
    Stockland,
    Talaton,
    Upottery,
    Whimple and Yarcombe)

    Conservative

 Tavistock

 Tawstock


  • Councillor Richard Edgell

    Chulmleigh & Landkey

    (the Parishes of Atherington,
    Bishop's Tawton,
    Burrington,
    Chittlehamholt,
    Chittlehampton,
    Chulmleigh,
    King's Nympton,
    Landkey,
    Satterleigh and Warkleigh,
    Swimbridge and Tawstock)

    Conservative


  • Councillor John Mathews

    Barnstaple South

    (Tawstock)

    Conservative

 Tedburn St. Mary


  • Councillor Jerry Brook

    Chudleigh & Teign Valley

    (the Parishes of Ashton,
    Bridford,
    Christow,
    Chudleigh,
    Doddiscombsleigh,
    Dunsford,
    Hennock,
    Moretonhampstead,
    Tedburn St. Mary and Trusham)

    Conservative

 Teigngrace


  • Councillor George Gribble

    Bovey Rural

    (the Parishes of Bovey Tracey,
    Buckland in the Moor,
    Ilsington,
    Lustleigh,
    Manaton,
    North Bovey,
    Teigngrace and Widecombe in the Moor)

    Conservative

 Teignmouth

 Templeton


  • Councillor Polly Colthorpe

    Tiverton West

    (the Parishes of Bampton,
    Loxbeare,
    Morebath,
    Oakford,
    Stoodleigh,
    Templeton and Washfield)

    Conservative

 Tetcott


  • Councillor Barry Parsons

    Holsworthy Rural

    (the Parishes of Abbots Bickington,
    Ashwater,
    Black Torrington,
    Bradford,
    Bradworthy,
    Bridgerule,
    Broadwoodwidger,
    Buckland Brewer,
    Bulkworthy,
    Clawton,
    Cookbury,
    East Putford,
    Halwill,
    Hollacombe,
    Holsworthy,
    Holsworthy Hamlets,
    Luffincott,
    Milton Damerel,
    Newton St Petrock,
    Northcott,
    Pancrasweek,
    Pyworthy,
    Shebbear,
    Sheepwash,
    St Giles on the Heath,
    Sutcombe,
    Tetcott,
    Thornbury,
    Virginstow and West Putford)

    Conservative

 Thelbridge


  • Councillor Margaret Squires

    Creedy, Taw & Mid Exe

    (the Parishes of Bickleigh,
    Brushford,
    Cadbury,
    Chawleigh,
    Cheriton Fitzpaine,
    Coldridge,
    Cruwys Morchard,
    Down St Mary,
    Eggesford,
    Kennerleigh,
    Lapford,
    Morchard Bishop,
    Newton St Cyres,
    Nymet Rowland,
    Poughill,
    Puddington,
    Sandford,
    Shobrooke,
    Silverton,
    Stockleigh English,
    Stockleigh Pomeroy,
    Thelbridge,
    Thorverton,
    Upton Hellions,
    Washford Pyne,
    Wembworthy,
    Woolfardisworthy and Zeal Monachorum)

    Conservative

 Thornbury


  • Councillor Barry Parsons

    Holsworthy Rural

    (the Parishes of Abbots Bickington,
    Ashwater,
    Black Torrington,
    Bradford,
    Bradworthy,
    Bridgerule,
    Broadwoodwidger,
    Buckland Brewer,
    Bulkworthy,
    Clawton,
    Cookbury,
    East Putford,
    Halwill,
    Hollacombe,
    Holsworthy,
    Holsworthy Hamlets,
    Luffincott,
    Milton Damerel,
    Newton St Petrock,
    Northcott,
    Pancrasweek,
    Pyworthy,
    Shebbear,
    Sheepwash,
    St Giles on the Heath,
    Sutcombe,
    Tetcott,
    Thornbury,
    Virginstow and West Putford)

    Conservative

 Thorverton


  • Councillor Margaret Squires

    Creedy, Taw & Mid Exe

    (the Parishes of Bickleigh,
    Brushford,
    Cadbury,
    Chawleigh,
    Cheriton Fitzpaine,
    Coldridge,
    Cruwys Morchard,
    Down St Mary,
    Eggesford,
    Kennerleigh,
    Lapford,
    Morchard Bishop,
    Newton St Cyres,
    Nymet Rowland,
    Poughill,
    Puddington,
    Sandford,
    Shobrooke,
    Silverton,
    Stockleigh English,
    Stockleigh Pomeroy,
    Thelbridge,
    Thorverton,
    Upton Hellions,
    Washford Pyne,
    Wembworthy,
    Woolfardisworthy and Zeal Monachorum)

    Conservative

 Thowleigh


  • Councillor James McInnes

    Hatherleigh & Chagford

    (the Parishes of Beaworthy,
    Belstone,
    Bondleigh,
    Broadwoodkelly,
    Chagford,
    Drewsteignton,
    Exbourne,
    Gidleigh,
    Hatherleigh,
    Highhampton,
    Iddesleigh,
    Inwardleigh,
    Jacobstowe,
    Meeth,
    Monkokehampton,
    North Tawton,
    Northlew,
    Sampford Courtenay,
    South Tawton,
    Spreyton,
    Sticklepath and Thowleigh)

    Conservative

 Thrushelton


  • Councillor Kevin Ball

    Okehampton Rural

    (the Parishes of Bradstone,
    Bratton Clovelly,
    Bridestowe,
    Coryton,
    Dunterton,
    Germansweek,
    Kelly,
    Lamerton,
    Lewtrenchard,
    Lifton,
    Marystow,
    Milton Abbot,
    Okehampton,
    Okehampton Hamlets,
    Sourton,
    Stowford,
    Sydenham Damerel and Thrushelton)

    Conservative

 Thurlestone


  • Councillor Rufus Gilbert

    Salcombe

    (the Parishes of Aveton Gifford,
    Bigbury,
    Buckland-Tout-Saints,
    Churchstow,
    Halwell and Moreleigh,
    Kingston,
    Loddiswell,
    Malborough,
    Modbury,
    Ringmore,
    Salcombe,
    South Huish,
    South Milton,
    Thurlestone,
    West Alvington and Woodleigh)

    Conservative

    Cabinet Member for Economy and Skills

 Tiverton

 Totnes


  • Councillor Jacqi Hodgson

    Totnes & Dartington

    (the Parishes of Berry Pomeroy,
    Dartington,
    Harberton,
    Staverton and Totnes)

    Green Party

 Trentishoe


  • Councillor Andrea Davis

    Combe Martin Rural

    (the Parishes of Arlington,
    Berrynarbor,
    Bittadon,
    Bratton Flemming,
    Brendon and Countisbury,
    Challacombe,
    Combe Martin,
    East Down,
    Goodleigh,
    Kentisbury,
    Loxhore,
    Lynton and Lynmouth,
    Martinhoe,
    Marwood,
    Mortehoe,
    Parracombe,
    Pilton West,
    Shirwell,
    Stoke Rivers,
    Trentishoe and West Down)

    Conservative

 Trusham


  • Councillor Jerry Brook

    Chudleigh & Teign Valley

    (the Parishes of Ashton,
    Bridford,
    Christow,
    Chudleigh,
    Doddiscombsleigh,
    Dunsford,
    Hennock,
    Moretonhampstead,
    Tedburn St. Mary and Trusham)

    Conservative

 Twitchen


  • Councillor Jeremy Yabsley

    South Molton

    (the Parishes of Bishops Nympton,
    Brayford,
    East and West Buckland,
    East Anstey,
    East Worlington,
    Filleigh,
    George Nympton,
    Knowstone,
    Mariansleigh,
    Meshaw,
    Molland,
    North Molton,
    Queens Nympton,
    Rackenford,
    Romansleigh,
    Rose Ash,
    South Molton,
    Twitchen,
    West Anstey and Witheridge)

    Conservative

 Uffculme


  • Councillor Ray Radford

    Willand & Uffculme

    (the Parishes of Burlescombe,
    Clayhanger,
    Clayhidon,
    Clyst Hydon,
    Culmstock,
    Hemyock,
    Hockworthy,
    Holcombe Rogus,
    Huntsham,
    Sampford Peverell,
    Uffculme and Willand)

    Conservative

 Ugborough


  • Councillor Richard Hosking

    South Brent & Yealmpton

    (the Parishes of Dean Prior,
    Diptford,
    Ermington,
    Holbeton,
    Holne,
    Newton and Noss,
    North Huish,
    Rattery,
    South Brent,
    Ugborough,
    West Buckfastleigh and Yealmpton)

    Conservative

 Uplowman

 Uplyme


  • Councillor Ian Hall

    Axminster

    (the Parishes of All Saints,
    Axminster,
    Axmouth,
    Combpyne Rousdon,
    Hawkchurch,
    Musbury and Uplyme)

    Conservative

 Upottery


  • Councillor Iain Chubb

    Whimple & Blackdown

    (the Parishes of Awliscombe,
    Broadhembury,
    Chardstock,
    Combe Raleigh,
    Cotleigh,
    Dalwood,
    Dunkeswell,
    Kilmington,
    Luppitt,
    Membury,
    Monkton,
    Payhembury,
    Plymtree,
    Sheldon,
    Shute,
    Stockland,
    Talaton,
    Upottery,
    Whimple and Yarcombe)

    Conservative

 Upton Hellions


  • Councillor Margaret Squires

    Creedy, Taw & Mid Exe

    (the Parishes of Bickleigh,
    Brushford,
    Cadbury,
    Chawleigh,
    Cheriton Fitzpaine,
    Coldridge,
    Cruwys Morchard,
    Down St Mary,
    Eggesford,
    Kennerleigh,
    Lapford,
    Morchard Bishop,
    Newton St Cyres,
    Nymet Rowland,
    Poughill,
    Puddington,
    Sandford,
    Shobrooke,
    Silverton,
    Stockleigh English,
    Stockleigh Pomeroy,
    Thelbridge,
    Thorverton,
    Upton Hellions,
    Washford Pyne,
    Wembworthy,
    Woolfardisworthy and Zeal Monachorum)

    Conservative

 Upton Pyne


  • Councillor Ray Bloxham

    Broadclyst

    (the Parishes of Brampford Speke,
    Broadclyst,
    Clyst Honiton,
    Clyst Hydon,
    Clyst St George,
    Clyst St Lawrence,
    Clyst St Mary,
    Cranbrook,
    Farringdon,
    Huxham,
    Nether Exe,
    Poltimore,
    Rewe,
    Rockbeare,
    Sowton,
    Stoke Canon and Upton Pyne)

    Conservative


  • Councillor Sara Randall-Johnson

    Broadclyst

    (the Parishes of Brampford Speke,
    Broadclyst,
    Clyst Honiton,
    Clyst Hydon,
    Clyst St George,
    Clyst St Lawrence,
    Clyst St Mary,
    Cranbrook,
    Farringdon,
    Huxham,
    Nether Exe,
    Poltimore,
    Rewe,
    Rockbeare,
    Sowton,
    Stoke Canon and Upton Pyne)

    Conservative

 Virginstow


  • Councillor Barry Parsons

    Holsworthy Rural

    (the Parishes of Abbots Bickington,
    Ashwater,
    Black Torrington,
    Bradford,
    Bradworthy,
    Bridgerule,
    Broadwoodwidger,
    Buckland Brewer,
    Bulkworthy,
    Clawton,
    Cookbury,
    East Putford,
    Halwill,
    Hollacombe,
    Holsworthy,
    Holsworthy Hamlets,
    Luffincott,
    Milton Damerel,
    Newton St Petrock,
    Northcott,
    Pancrasweek,
    Pyworthy,
    Shebbear,
    Sheepwash,
    St Giles on the Heath,
    Sutcombe,
    Tetcott,
    Thornbury,
    Virginstow and West Putford)

    Conservative

 Walkhampton


  • Councillor Philip Sanders

    Yelverton Rural

    (the Parishes of Bere Ferrers,
    Brentor,
    Buckland Monachorum,
    Dartmoor Forest,
    Horrabridge,
    Lydford,
    Mary Tavy,
    Meavy,
    Peter Tavy,
    Sampford Spiney,
    Sheepstor,
    Walkhampton and Whitchurch)

    Conservative

 Washfield


  • Councillor Polly Colthorpe

    Tiverton West

    (the Parishes of Bampton,
    Loxbeare,
    Morebath,
    Oakford,
    Stoodleigh,
    Templeton and Washfield)

    Conservative

 Washford Pyne


  • Councillor Margaret Squires

    Creedy, Taw & Mid Exe

    (the Parishes of Bickleigh,
    Brushford,
    Cadbury,
    Chawleigh,
    Cheriton Fitzpaine,
    Coldridge,
    Cruwys Morchard,
    Down St Mary,
    Eggesford,
    Kennerleigh,
    Lapford,
    Morchard Bishop,
    Newton St Cyres,
    Nymet Rowland,
    Poughill,
    Puddington,
    Sandford,
    Shobrooke,
    Silverton,
    Stockleigh English,
    Stockleigh Pomeroy,
    Thelbridge,
    Thorverton,
    Upton Hellions,
    Washford Pyne,
    Wembworthy,
    Woolfardisworthy and Zeal Monachorum)

    Conservative

 Weare Giffard


  • Councillor Linda Hellyer

    Bideford East

    (the Parishes of Alverdiscott,
    Bideford,
    Huntshaw,
    Landcross,
    Littleham,
    Monkleigh and Weare Giffard)

    Conservative

 Welcombe


  • Councillor Tony Inch

    Bideford West & Hartland

    (the Parishes of Abbotsham,
    Alwington,
    Bideford,
    Clovelly,
    Hartland,
    Lundy,
    Parkham,
    Welcombe and Woolfardisworthy)

    Conservative

 Wembury


  • Councillor John Hart

    Bickleigh & Wembury

    (the Parishes of Bickleigh,
    Brixton,
    Cornwood,
    Harford,
    Shaugh Prior,
    Sparkwell and Wembury)

    Conservative

    Leader of the Council and Cabinet Member for Policy, Corporate, Resources and Asset Management

 Wembworthy


  • Councillor Margaret Squires

    Creedy, Taw & Mid Exe

    (the Parishes of Bickleigh,
    Brushford,
    Cadbury,
    Chawleigh,
    Cheriton Fitzpaine,
    Coldridge,
    Cruwys Morchard,
    Down St Mary,
    Eggesford,
    Kennerleigh,
    Lapford,
    Morchard Bishop,
    Newton St Cyres,
    Nymet Rowland,
    Poughill,
    Puddington,
    Sandford,
    Shobrooke,
    Silverton,
    Stockleigh English,
    Stockleigh Pomeroy,
    Thelbridge,
    Thorverton,
    Upton Hellions,
    Washford Pyne,
    Wembworthy,
    Woolfardisworthy and Zeal Monachorum)

    Conservative

 West Alvington


  • Councillor Rufus Gilbert

    Salcombe

    (the Parishes of Aveton Gifford,
    Bigbury,
    Buckland-Tout-Saints,
    Churchstow,
    Halwell and Moreleigh,
    Kingston,
    Loddiswell,
    Malborough,
    Modbury,
    Ringmore,
    Salcombe,
    South Huish,
    South Milton,
    Thurlestone,
    West Alvington and Woodleigh)

    Conservative

    Cabinet Member for Economy and Skills

 West Anstey


  • Councillor Jeremy Yabsley

    South Molton

    (the Parishes of Bishops Nympton,
    Brayford,
    East and West Buckland,
    East Anstey,
    East Worlington,
    Filleigh,
    George Nympton,
    Knowstone,
    Mariansleigh,
    Meshaw,
    Molland,
    North Molton,
    Queens Nympton,
    Rackenford,
    Romansleigh,
    Rose Ash,
    South Molton,
    Twitchen,
    West Anstey and Witheridge)

    Conservative

 West Buckfastleigh


  • Councillor Richard Hosking

    South Brent & Yealmpton

    (the Parishes of Dean Prior,
    Diptford,
    Ermington,
    Holbeton,
    Holne,
    Newton and Noss,
    North Huish,
    Rattery,
    South Brent,
    Ugborough,
    West Buckfastleigh and Yealmpton)

    Conservative

 West Down


  • Councillor Andrea Davis

    Combe Martin Rural

    (the Parishes of Arlington,
    Berrynarbor,
    Bittadon,
    Bratton Flemming,
    Brendon and Countisbury,
    Challacombe,
    Combe Martin,
    East Down,
    Goodleigh,
    Kentisbury,
    Loxhore,
    Lynton and Lynmouth,
    Martinhoe,
    Marwood,
    Mortehoe,
    Parracombe,
    Pilton West,
    Shirwell,
    Stoke Rivers,
    Trentishoe and West Down)

    Conservative

 West Putford


  • Councillor Barry Parsons

    Holsworthy Rural

    (the Parishes of Abbots Bickington,
    Ashwater,
    Black Torrington,
    Bradford,
    Bradworthy,
    Bridgerule,
    Broadwoodwidger,
    Buckland Brewer,
    Bulkworthy,
    Clawton,
    Cookbury,
    East Putford,
    Halwill,
    Hollacombe,
    Holsworthy,
    Holsworthy Hamlets,
    Luffincott,
    Milton Damerel,
    Newton St Petrock,
    Northcott,
    Pancrasweek,
    Pyworthy,
    Shebbear,
    Sheepwash,
    St Giles on the Heath,
    Sutcombe,
    Tetcott,
    Thornbury,
    Virginstow and West Putford)

    Conservative

 Westleigh


  • Councillor Frank Biederman

    Fremington Rural

    (the Parishes of Barnstaple South,
    Fremington,
    Horwood,
    Lovacott and Newton Tracey,
    Instow and Westleigh)

    Independent

    Leader of Independent Group

 Whimple


  • Councillor Iain Chubb

    Whimple & Blackdown

    (the Parishes of Awliscombe,
    Broadhembury,
    Chardstock,
    Combe Raleigh,
    Cotleigh,
    Dalwood,
    Dunkeswell,
    Kilmington,
    Luppitt,
    Membury,
    Monkton,
    Payhembury,
    Plymtree,
    Sheldon,
    Shute,
    Stockland,
    Talaton,
    Upottery,
    Whimple and Yarcombe)

    Conservative

 Whitchurch


  • Councillor Philip Sanders

    Yelverton Rural

    (the Parishes of Bere Ferrers,
    Brentor,
    Buckland Monachorum,
    Dartmoor Forest,
    Horrabridge,
    Lydford,
    Mary Tavy,
    Meavy,
    Peter Tavy,
    Sampford Spiney,
    Sheepstor,
    Walkhampton and Whitchurch)

    Conservative

 Whitestone


  • Councillor Alan Connett

    Exminster & Haldon

    (the Parishes of Ashcombe,
    Dunchideock,
    Exminster,
    Holcombe Burnell,
    Ide,
    Kenn,
    Kenton,
    Mamhead,
    Powderham,
    Shillingford St. George,
    Starcross and Whitestone)

    Liberal Democrats

    Leader of Liberal Democrat Group

 Widecombe in the Moor


  • Councillor George Gribble

    Bovey Rural

    (the Parishes of Bovey Tracey,
    Buckland in the Moor,
    Ilsington,
    Lustleigh,
    Manaton,
    North Bovey,
    Teigngrace and Widecombe in the Moor)

    Conservative

 Widworthy


  • Councillor Martin Shaw

    Seaton & Colyton

    (the Parishes of Beer,
    Branscombe,
    Colyton,
    Farway,
    Northleigh,
    Offwell,
    Seaton,
    Southleigh and Widworthy)

    Independent East Devon Alliance

 Willand


  • Councillor Ray Radford

    Willand & Uffculme

    (the Parishes of Burlescombe,
    Clayhanger,
    Clayhidon,
    Clyst Hydon,
    Culmstock,
    Hemyock,
    Hockworthy,
    Holcombe Rogus,
    Huntsham,
    Sampford Peverell,
    Uffculme and Willand)

    Conservative

 Winkleigh


  • Councillor Andrew Saywell

    Torrington Rural

    (the Parishes of Ashreigney,
    Beaford,
    Buckland Filleigh,
    Dolton,
    Dowland,
    Frithelstock,
    Great Torrington,
    High Bickington,
    Huish,
    Langtree,
    Little Torrington,
    Merton,
    Peters Marland,
    Petrockstow,
    Roborough,
    St Giles in the Wood,
    Winkleigh and Yarnscombe)

    Conservative

 Witheridge


  • Councillor Jeremy Yabsley

    South Molton

    (the Parishes of Bishops Nympton,
    Brayford,
    East and West Buckland,
    East Anstey,
    East Worlington,
    Filleigh,
    George Nympton,
    Knowstone,
    Mariansleigh,
    Meshaw,
    Molland,
    North Molton,
    Queens Nympton,
    Rackenford,
    Romansleigh,
    Rose Ash,
    South Molton,
    Twitchen,
    West Anstey and Witheridge)

    Conservative

 Woodbury

 Woodland


  • Councillor Stuart Barker

    Ashburton & Buckfastleigh

    (the Parishes of Ashburton,
    Bickington,
    Broadhempston,
    Buckfastleigh,
    Denbury and Torbryan,
    Ogwell and Woodland)

    Conservative

    Chair of Council

 Woodleigh


  • Councillor Rufus Gilbert

    Salcombe

    (the Parishes of Aveton Gifford,
    Bigbury,
    Buckland-Tout-Saints,
    Churchstow,
    Halwell and Moreleigh,
    Kingston,
    Loddiswell,
    Malborough,
    Modbury,
    Ringmore,
    Salcombe,
    South Huish,
    South Milton,
    Thurlestone,
    West Alvington and Woodleigh)

    Conservative

    Cabinet Member for Economy and Skills

 Woolfardisworthy


  • Councillor Tony Inch

    Bideford West & Hartland

    (the Parishes of Abbotsham,
    Alwington,
    Bideford,
    Clovelly,
    Hartland,
    Lundy,
    Parkham,
    Welcombe and Woolfardisworthy)

    Conservative


  • Councillor Margaret Squires

    Creedy, Taw & Mid Exe

    (the Parishes of Bickleigh,
    Brushford,
    Cadbury,
    Chawleigh,
    Cheriton Fitzpaine,
    Coldridge,
    Cruwys Morchard,
    Down St Mary,
    Eggesford,
    Kennerleigh,
    Lapford,
    Morchard Bishop,
    Newton St Cyres,
    Nymet Rowland,
    Poughill,
    Puddington,
    Sandford,
    Shobrooke,
    Silverton,
    Stockleigh English,
    Stockleigh Pomeroy,
    Thelbridge,
    Thorverton,
    Upton Hellions,
    Washford Pyne,
    Wembworthy,
    Woolfardisworthy and Zeal Monachorum)

    Conservative

 Yarcombe


  • Councillor Iain Chubb

    Whimple & Blackdown

    (the Parishes of Awliscombe,
    Broadhembury,
    Chardstock,
    Combe Raleigh,
    Cotleigh,
    Dalwood,
    Dunkeswell,
    Kilmington,
    Luppitt,
    Membury,
    Monkton,
    Payhembury,
    Plymtree,
    Sheldon,
    Shute,
    Stockland,
    Talaton,
    Upottery,
    Whimple and Yarcombe)

    Conservative

 Yarnscombe


  • Councillor Andrew Saywell

    Torrington Rural

    (the Parishes of Ashreigney,
    Beaford,
    Buckland Filleigh,
    Dolton,
    Dowland,
    Frithelstock,
    Great Torrington,
    High Bickington,
    Huish,
    Langtree,
    Little Torrington,
    Merton,
    Peters Marland,
    Petrockstow,
    Roborough,
    St Giles in the Wood,
    Winkleigh and Yarnscombe)

    Conservative

 Yealmpton


  • Councillor Richard Hosking

    South Brent & Yealmpton

    (the Parishes of Dean Prior,
    Diptford,
    Ermington,
    Holbeton,
    Holne,
    Newton and Noss,
    North Huish,
    Rattery,
    South Brent,
    Ugborough,
    West Buckfastleigh and Yealmpton)

    Conservative

 Zeal Monachorum


  • Councillor Margaret Squires

    Creedy, Taw & Mid Exe

    (the Parishes of Bickleigh,
    Brushford,
    Cadbury,
    Chawleigh,
    Cheriton Fitzpaine,
    Coldridge,
    Cruwys Morchard,
    Down St Mary,
    Eggesford,
    Kennerleigh,
    Lapford,
    Morchard Bishop,
    Newton St Cyres,
    Nymet Rowland,
    Poughill,
    Puddington,
    Sandford,
    Shobrooke,
    Silverton,
    Stockleigh English,
    Stockleigh Pomeroy,
    Thelbridge,
    Thorverton,
    Upton Hellions,
    Washford Pyne,
    Wembworthy,
    Woolfardisworthy and Zeal Monachorum)

    Conservative

 Not specified