Your Councillors by Division

Local Councillors are elected by the community to decide how the council should carry out its various activities. They represent public interest as well as individuals living within the ward in which he or she has been elected to serve a term of office.

They have regular contact with the general public through council meetings, telephone calls or surgeries. Surgeries provide an opportunity for any ward resident to go and talk their councillor face to face and these take place on a regular basis.

Councillors are not paid a salary for their work, but they do receive allowances. The amount claimed can be seen in the Outturn Report which is published annually.

By law, all members of the Council are required to complete a declaration of interest form, the details of which are published annually on their profile pages.

To find your councillor please use the links below. You can also find and view Councillors by Map

 Alphington & Cowick

 Ashburton & Buckfastleigh


  • Councillor Stuart Barker

    Ashburton & Buckfastleigh

    (the Parishes of Ashburton,
    Bickington,
    Broadhempston,
    Buckfastleigh,
    Denbury and Torbryan,
    Ogwell and Woodland)

    Conservative

    Chair of Council

 Axminster


  • Councillor Ian Hall

    Axminster

    (the Parishes of All Saints,
    Axminster,
    Axmouth,
    Combpyne Rousdon,
    Hawkchurch,
    Musbury and Uplyme)

    Conservative

 Barnstaple North

 Barnstaple South

 Bickleigh & Wembury


  • Councillor John Hart

    Bickleigh & Wembury

    (the Parishes of Bickleigh,
    Brixton,
    Cornwood,
    Harford,
    Shaugh Prior,
    Sparkwell and Wembury)

    Conservative

    Leader of the Council and Cabinet Member for Policy, Corporate, Resources and Asset Management

 Bideford East


  • Councillor Linda Hellyer

    Bideford East

    (the Parishes of Alverdiscott,
    Bideford,
    Huntshaw,
    Landcross,
    Littleham,
    Monkleigh and Weare Giffard)

    Conservative

 Bideford West & Hartland


  • Councillor Tony Inch

    Bideford West & Hartland

    (the Parishes of Abbotsham,
    Alwington,
    Bideford,
    Clovelly,
    Hartland,
    Lundy,
    Parkham,
    Welcombe and Woolfardisworthy)

    Conservative

 Bovey Rural


  • Councillor George Gribble

    Bovey Rural

    (the Parishes of Bovey Tracey,
    Buckland in the Moor,
    Ilsington,
    Lustleigh,
    Manaton,
    North Bovey,
    Teigngrace and Widecombe in the Moor)

    Conservative

 Braunton Rural

 Broadclyst


  • Councillor Ray Bloxham

    Broadclyst

    (the Parishes of Brampford Speke,
    Broadclyst,
    Clyst Honiton,
    Clyst Hydon,
    Clyst St George,
    Clyst St Lawrence,
    Clyst St Mary,
    Cranbrook,
    Farringdon,
    Huxham,
    Nether Exe,
    Poltimore,
    Rewe,
    Rockbeare,
    Sowton,
    Stoke Canon and Upton Pyne)

    Conservative


  • Councillor Sara Randall-Johnson

    Broadclyst

    (the Parishes of Brampford Speke,
    Broadclyst,
    Clyst Honiton,
    Clyst Hydon,
    Clyst St George,
    Clyst St Lawrence,
    Clyst St Mary,
    Cranbrook,
    Farringdon,
    Huxham,
    Nether Exe,
    Poltimore,
    Rewe,
    Rockbeare,
    Sowton,
    Stoke Canon and Upton Pyne)

    Conservative

 Chudleigh & Teign Valley


  • Councillor Jerry Brook

    Chudleigh & Teign Valley

    (the Parishes of Ashton,
    Bridford,
    Christow,
    Chudleigh,
    Doddiscombsleigh,
    Dunsford,
    Hennock,
    Moretonhampstead,
    Tedburn St. Mary and Trusham)

    Conservative

 Chulmleigh & Landkey


  • Councillor Richard Edgell

    Chulmleigh & Landkey

    (the Parishes of Atherington,
    Bishop's Tawton,
    Burrington,
    Chittlehamholt,
    Chittlehampton,
    Chulmleigh,
    King's Nympton,
    Landkey,
    Satterleigh and Warkleigh,
    Swimbridge and Tawstock)

    Conservative

 Combe Martin Rural


  • Councillor Andrea Davis

    Combe Martin Rural

    (the Parishes of Arlington,
    Berrynarbor,
    Bittadon,
    Bratton Flemming,
    Brendon and Countisbury,
    Challacombe,
    Combe Martin,
    East Down,
    Goodleigh,
    Kentisbury,
    Loxhore,
    Lynton and Lynmouth,
    Martinhoe,
    Marwood,
    Mortehoe,
    Parracombe,
    Pilton West,
    Shirwell,
    Stoke Rivers,
    Trentishoe and West Down)

    Conservative

 Crediton


  • Councillor Nick Way

    Crediton

    (the Parishes of Bow,
    Cheriton Bishop,
    Clannaborough,
    Colebrooke,
    Copplestone,
    Crediton,
    Crediton Hamlets and Hittisleigh)

    Liberal Democrats

 Creedy, Taw & Mid Exe


  • Councillor Margaret Squires

    Creedy, Taw & Mid Exe

    (the Parishes of Bickleigh,
    Brushford,
    Cadbury,
    Chawleigh,
    Cheriton Fitzpaine,
    Coldridge,
    Cruwys Morchard,
    Down St Mary,
    Eggesford,
    Kennerleigh,
    Lapford,
    Morchard Bishop,
    Newton St Cyres,
    Nymet Rowland,
    Poughill,
    Puddington,
    Sandford,
    Shobrooke,
    Silverton,
    Stockleigh English,
    Stockleigh Pomeroy,
    Thelbridge,
    Thorverton,
    Upton Hellions,
    Washford Pyne,
    Wembworthy,
    Woolfardisworthy and Zeal Monachorum)

    Conservative

 Cullompton & Bradninch

 Dartmouth & Marldon


  • Councillor Jonathan Hawkins

    Dartmouth & Marldon

    (the Parishes of Ashprington,
    Cornworthy,
    Dartmouth,
    Dittisham,
    Kingswear,
    Littlehempston,
    Marldon and Stoke Gabriel)

    Conservative

 Dawlish

 Duryard & Pennsylvania

 Exminster & Haldon


  • Councillor Alan Connett

    Exminster & Haldon

    (the Parishes of Ashcombe,
    Dunchideock,
    Exminster,
    Holcombe Burnell,
    Ide,
    Kenn,
    Kenton,
    Mamhead,
    Powderham,
    Shillingford St. George,
    Starcross and Whitestone)

    Liberal Democrats

    Leader of Liberal Democrat Group

 Exmouth

 Exmouth & Budleigh Salterton Coastal


  • Councillor Christine Channon

    Exmouth & Budleigh Salterton Coastal

    (the Parishes of Bicton,
    Budleigh Salterton,
    East Budleigh and Exmouth)

    Conservative

 Exwick & St Thomas

 Feniton & Honiton

 Fremington Rural


  • Councillor Frank Biederman

    Fremington Rural

    (the Parishes of Barnstaple South,
    Fremington,
    Horwood,
    Lovacott and Newton Tracey,
    Instow and Westleigh)

    Independent

    Leader of Independent Group

 Hatherleigh & Chagford


  • Councillor James McInnes

    Hatherleigh & Chagford

    (the Parishes of Beaworthy,
    Belstone,
    Bondleigh,
    Broadwoodkelly,
    Chagford,
    Drewsteignton,
    Exbourne,
    Gidleigh,
    Hatherleigh,
    Highhampton,
    Iddesleigh,
    Inwardleigh,
    Jacobstowe,
    Meeth,
    Monkokehampton,
    North Tawton,
    Northlew,
    Sampford Courtenay,
    South Tawton,
    Spreyton,
    Sticklepath and Thowleigh)

    Conservative

 Heavitree & Whipton Barton

 Holsworthy Rural


  • Councillor Barry Parsons

    Holsworthy Rural

    (the Parishes of Abbots Bickington,
    Ashwater,
    Black Torrington,
    Bradford,
    Bradworthy,
    Bridgerule,
    Broadwoodwidger,
    Buckland Brewer,
    Bulkworthy,
    Clawton,
    Cookbury,
    East Putford,
    Halwill,
    Hollacombe,
    Holsworthy,
    Holsworthy Hamlets,
    Luffincott,
    Milton Damerel,
    Newton St Petrock,
    Northcott,
    Pancrasweek,
    Pyworthy,
    Shebbear,
    Sheepwash,
    St Giles on the Heath,
    Sutcombe,
    Tetcott,
    Thornbury,
    Virginstow and West Putford)

    Conservative

 Ilfracombe

 Ipplepen & The Kerswells


  • Councillor Alistair Dewhirst

    Ipplepen & The Kerswells

    (the Parishes of Abbotskerswell,
    Coffinswell,
    Haccombe with Combe,
    Ipplepen,
    Kingskerswell,
    Shaldon and Stokeinteignhead)

    Liberal Democrats

 Ivybridge

 Kingsbridge


  • Councillor Julian Brazil

    Kingsbridge

    (the Parishes of Blackawton,
    Charleton,
    Chivelstone,
    East Allington,
    East Portlemouth,
    Frogmore and Sherford,
    Kingsbridge,
    Slapton,
    South Pool,
    Stoke Fleming,
    Stokenham and Strete)

    Liberal Democrats

 Kingsteignton & Teign Estuary


  • Councillor Ron Peart

    Kingsteignton & Teign Estuary

    (the Parishes of Bishopsteignton,
    Ideford and Kingsteignton)

    Conservative

 Newton Abbot North

 Newton Abbot South


  • Councillor Gordon Hook

    Newton Abbot South

    (the Parishes of Haccombe with Combe and Newton Abbot)

    Liberal Democrats

 Northam

 Okehampton Rural


  • Councillor Kevin Ball

    Okehampton Rural

    (the Parishes of Bradstone,
    Bratton Clovelly,
    Bridestowe,
    Coryton,
    Dunterton,
    Germansweek,
    Kelly,
    Lamerton,
    Lewtrenchard,
    Lifton,
    Marystow,
    Milton Abbot,
    Okehampton,
    Okehampton Hamlets,
    Sourton,
    Stowford,
    Sydenham Damerel and Thrushelton)

    Conservative

 Otter Valley


  • Councillor Claire Wright

    Otter Valley

    (the Parishes of Aylesbeare,
    Colaton Raleigh,
    Newton Poppleford and Harpford,
    Otterton and Ottery St Mary)

    Independent

 Pinhoe & Mincinglake

 Salcombe


  • Councillor Rufus Gilbert

    Salcombe

    (the Parishes of Aveton Gifford,
    Bigbury,
    Buckland-Tout-Saints,
    Churchstow,
    Halwell and Moreleigh,
    Kingston,
    Loddiswell,
    Malborough,
    Modbury,
    Ringmore,
    Salcombe,
    South Huish,
    South Milton,
    Thurlestone,
    West Alvington and Woodleigh)

    Conservative

    Cabinet Member for Economy and Skills

 Seaton & Colyton


  • Councillor Martin Shaw

    Seaton & Colyton

    (the Parishes of Beer,
    Branscombe,
    Colyton,
    Farway,
    Northleigh,
    Offwell,
    Seaton,
    Southleigh and Widworthy)

    Independent East Devon Alliance

 Sidmouth

 South Brent & Yealmpton


  • Councillor Richard Hosking

    South Brent & Yealmpton

    (the Parishes of Dean Prior,
    Diptford,
    Ermington,
    Holbeton,
    Holne,
    Newton and Noss,
    North Huish,
    Rattery,
    South Brent,
    Ugborough,
    West Buckfastleigh and Yealmpton)

    Conservative

 South Molton


  • Councillor Jeremy Yabsley

    South Molton

    (the Parishes of Bishops Nympton,
    Brayford,
    East and West Buckland,
    East Anstey,
    East Worlington,
    Filleigh,
    George Nympton,
    Knowstone,
    Mariansleigh,
    Meshaw,
    Molland,
    North Molton,
    Queens Nympton,
    Rackenford,
    Romansleigh,
    Rose Ash,
    South Molton,
    Twitchen,
    West Anstey and Witheridge)

    Conservative

 St David's & Haven Banks

 St Sidwells & St James

 Tavistock

 Teignmouth

 Tiverton East

 Tiverton West


  • Councillor Polly Colthorpe

    Tiverton West

    (the Parishes of Bampton,
    Loxbeare,
    Morebath,
    Oakford,
    Stoodleigh,
    Templeton and Washfield)

    Conservative

 Torrington Rural


  • Councillor Andrew Saywell

    Torrington Rural

    (the Parishes of Ashreigney,
    Beaford,
    Buckland Filleigh,
    Dolton,
    Dowland,
    Frithelstock,
    Great Torrington,
    High Bickington,
    Huish,
    Langtree,
    Little Torrington,
    Merton,
    Peters Marland,
    Petrockstow,
    Roborough,
    St Giles in the Wood,
    Winkleigh and Yarnscombe)

    Conservative

 Totnes & Dartington


  • Councillor Jacqi Hodgson

    Totnes & Dartington

    (the Parishes of Berry Pomeroy,
    Dartington,
    Harberton,
    Staverton and Totnes)

    Green Party

 Wearside & Topsham


  • Councillor Andrew Leadbetter

    Wearside & Topsham

    Conservative

    Cabinet Member for Adult Social Care and Health Services (Cabinet Liaison for Exeter)

 Whimple & Blackdown


  • Councillor Iain Chubb

    Whimple & Blackdown

    (the Parishes of Awliscombe,
    Broadhembury,
    Chardstock,
    Combe Raleigh,
    Cotleigh,
    Dalwood,
    Dunkeswell,
    Kilmington,
    Luppitt,
    Membury,
    Monkton,
    Payhembury,
    Plymtree,
    Sheldon,
    Shute,
    Stockland,
    Talaton,
    Upottery,
    Whimple and Yarcombe)

    Conservative

 Willand & Uffculme


  • Councillor Ray Radford

    Willand & Uffculme

    (the Parishes of Burlescombe,
    Clayhanger,
    Clayhidon,
    Clyst Hydon,
    Culmstock,
    Hemyock,
    Hockworthy,
    Holcombe Rogus,
    Huntsham,
    Sampford Peverell,
    Uffculme and Willand)

    Conservative

 Wonford & St Loyes

 Yelverton Rural


  • Councillor Philip Sanders

    Yelverton Rural

    (the Parishes of Bere Ferrers,
    Brentor,
    Buckland Monachorum,
    Dartmoor Forest,
    Horrabridge,
    Lydford,
    Mary Tavy,
    Meavy,
    Peter Tavy,
    Sampford Spiney,
    Sheepstor,
    Walkhampton and Whitchurch)

    Conservative