{meta} Your Councillors

Your Councillors

Local Councillors are elected by the community to decide how the council should carry out its various activities. They represent public interest as well as individuals living within the ward in which he or she has been elected to serve a term of office.

They have regular contact with the general public through council meetings, telephone calls or surgeries. Surgeries provide an opportunity for any ward resident to go and talk their councillor face to face and these take place on a regular basis.

Councillors are not paid a salary for their work, but they do receive allowances. By law, all members of the Council are required to complete a declaration of interest form, the details of which are published annually on their profile pages.

To find your councillor please use the below links:

  • link to details of Councillor Kevin Ball
    Councillor Kevin Ball

    Okehampton Rural

    (the Parishes of Belstone,
    Bradstone,
    Bratton Clovelly,
    Brentor,
    Bridestowe,
    Coryton,
    Dunterton,
    Germansweek,
    Kelly,
    Lands Common to Bridestowe & Sourton,
    Lewtrenchard,
    Lifton,
    Mary Tavy,
    Marystow,
    Milton Abbot,
    Okehampton,
    Okehampton Hamlets,
    Peter Tavy,
    Sourton,
    Stowford and Thrushelton)

    Conservative

  • link to details of Councillor Eve Barisic
    Councillor Eve Barisic

    Newton Abbot North

    (Newton Abbot)

    Conservative

  • link to details of Councillor Stuart Barker
    Councillor Stuart Barker

    Ashburton & Buckfastleigh

    (the Parishes of Ashburton,
    Bickington,
    Buckfastleigh,
    Buckland in the Moor,
    Islington and Ogwell)

    Conservative

    Cabinet Member for Adult Social Care & Health Services

  • link to details of Councillor John Berry
    Councillor John Berry

    Cullompton Rural

    (the Parishes of Bradninch,
    Butterleigh,
    Cullompton,
    Kentisbeare and Silverton)

    Conservative

  • link to details of Councillor Frank Biederman
    Councillor Frank Biederman

    Fremington Rural

    (the Parishes of Fremington,
    Horwood,
    Lovacott and Newton Tracey,
    Instow and Westleigh)

    Independent

    Leader of Independent Group

  • link to details of Councillor Peter Bowden
    Councillor Peter Bowden

    Broadclyst & Whimple

    (the Parishes of Brampford Speke,
    Broadclyst,
    Clyst Honiton,
    Clyst Hydon,
    Clyst St George,
    Clyst St Lawrence,
    Clyst St Mary,
    Farringdon,
    Huxham,
    Nether Exe,
    Poltimore,
    Rewe,
    Rockbeare,
    Sowton,
    Stoke Canon,
    Talaton,
    Upton Pyne and Whimple)

    Conservative

  • link to details of Councillor Andy Boyd
    Councillor Andy Boyd

    Torrington Rural

    (the Parishes of Ashreigney,
    Beaford,
    Buckland Filleigh,
    Dolton,
    Dowland,
    Great Torrington,
    High Bickington,
    Huish,
    Langtree,
    Little Torrington,
    Merton,
    Peters Marland,
    Petrockstow,
    Roborough,
    St Giles in the Wood,
    Winkleigh and Yarnscombe)

    Conservative

  • link to details of Councillor Julian Brazil
    Councillor Julian Brazil

    Kingsbridge and Stokenham

    (the Parishes of Charleton,
    Chivelstone,
    East Portlemouth,
    Frogmore and Sherford,
    Kingsbridge,
    Slapton,
    South Pool,
    Stoke Fleming,
    Stokenham and Strete)

    Liberal Democrats

  • link to details of Councillor Jerry Brook
    Councillor Jerry Brook

    Chudleigh Rural

    (the Parishes of Ashton,
    Bridford,
    Christow,
    Chudleigh,
    Doddiscombsleigh,
    Dunsford,
    Hennock,
    Holcombe Burnell,
    Tedburn St. Mary,
    Trusham and Whitestone)

    Conservative

  • link to details of Councillor Christine Channon
    Councillor Christine Channon

    Budleigh

    (the Parishes of Aylesbeare,
    Bicton,
    Budleigh Salterton,
    Colaton Raleigh,
    East Budleigh,
    Newton Poppleford and Harpford,
    Otterton and Woodbury)

    Conservative

  • link to details of Councillor Caroline Chugg
    Councillor Caroline Chugg

    Braunton Rural

    (the Parishes of Ashford,
    Braunton,
    Georgeham and Heanton Punchardon)

    Conservative

  • link to details of Councillor Chris Clarance
    Councillor Chris Clarance

    Teign Estuary

    (the Parishes of Bishopsteignton,
    Haccombe with Combe,
    Shaldon,
    Stokeinteignhead and Teignmouth)

    Conservative

  • link to details of Councillor John Clatworthy
    Councillor John Clatworthy

    Dawlish

    (Dawlish)

    Conservative

    Cabinet Member for Resources & Asset Management

  • link to details of Councillor Polly Colthorpe
    Councillor Polly Colthorpe

    Tiverton West

    (the Parishes of Bampton,
    Loxbeare,
    Morebath,
    Oakford,
    Stoodleigh,
    Templeton,
    Tiverton and Washfield)

    Conservative

  • link to details of Councillor Alan Connett
    Councillor Alan Connett

    Exminster and Kenton

    (the Parishes of Ashcombe,
    Dunchideock,
    Exminster,
    Ide,
    Kenn,
    Kenton,
    Mamhead,
    Powderham,
    Shillingford St. George and Starcross)

    Liberal Democrats

    Leader of Liberal Democrat Group

  • link to details of Councillor Roger Croad
    Councillor Roger Croad

    Ivybridge

    (Ivybridge)

    Conservative

    Cabinet Member for Community & Environmental Services

  • link to details of Councillor Andrea Davis
    Councillor Andrea Davis

    Combe Martin Rural

    (the Parishes of Berrynarbor,
    Bittadon,
    Brendon and Countisbury,
    Combe Martin,
    East Down,
    Kentisbury,
    Lynton and Lynmouth,
    Martinhoe,
    Marwood,
    Mortehoe,
    Parracombe,
    Pilton West,
    Shirwell,
    Trentishoe and West Down)

    Conservative

    Cabinet Member for Improving Health & Wellbeing

  • link to details of Councillor Tony Dempster
    Councillor Tony Dempster

    Kingsteignton

    (the Parishes of Ideford,
    Kingsteignton and Teigngrace)

    UKIP

  • link to details of Councillor Alistair Dewhirst
    Councillor Alistair Dewhirst

    Teignbridge South

    (the Parishes of Abbotskerswell,
    Broadhempston,
    Coffinswell,
    Denbury and Torbryan,
    Ipplepen,
    Kingskerswell and Woodland)

    Liberal Democrats

  • link to details of Councillor Gaston Dezart
    Councillor Gaston Dezart

    Bideford East

    (the Parishes of Alverdiscott,
    Bideford East,
    Bideford South,
    Frithelstock,
    Hartland,
    Huntshaw,
    Landcross,
    Littleham,
    Monkleigh and Weare Giffard)

    UKIP

  • link to details of Councillor Paul Diviani
    Councillor Paul Diviani

    Honiton St Pauls

    (the Parishes of Awliscombe,
    Broadhembury,
    Combe Raleigh,
    Cotleigh,
    Dunkeswell,
    Honiton,
    Luppitt,
    Monkton,
    Payhembury,
    Plymtree,
    Sheldon,
    Stockland and Upottery)

    Conservative

  • link to details of Councillor Andrew Eastman
    Councillor Andrew Eastman

    Northam

    (Northam)

    Conservative

  • link to details of Councillor Richard Edgell
    Councillor Richard Edgell

    Chulmleigh and Swimbridge

    (the Parishes of Arlington,
    Atherington,
    Bishop's Tawton,
    Bratton Flemming,
    Burrington,
    Challacombe,
    Chittlehamholt,
    Chittlehampton,
    Chulmleigh,
    East Worlington,
    Filleigh,
    Goodleigh,
    King's Nympton,
    Landkey,
    Loxhore,
    Satterleigh and Warkleigh,
    Stoke Rivers,
    Swimbridge and Tawstock)

    Conservative

  • link to details of Councillor Mike Edmunds
    Councillor Mike Edmunds

    Ilfracombe

    (Ilfracombe)

    Independent

  • link to details of Councillor Olwen Foggin
    Councillor Olwen Foggin

    Heavitree and Whipton Barton

    (the Parishes of Heavitree and Whipton & Barton)

    Labour

  • link to details of Councillor Rufus Gilbert
    Councillor Rufus Gilbert

    Thurlestone, Salcombe & Allington

    (the Parishes of Buckland-Tout-Saints,
    Churchstow,
    East Allington,
    Halwell and Moreleigh,
    Kingsbridge,
    Loddiswell,
    Malborough,
    Salcombe,
    South Huish,
    South Milton,
    Thurlestone,
    West Alvington and Woodleigh)

    Conservative

  • link to details of Councillor Brian Greenslade
    Councillor Brian Greenslade

    Barnstaple North

    (Barnstaple North)

    Liberal Democrats

  • link to details of Councillor George Gribble
    Councillor George Gribble

    Bovey Tracey Rural

    (the Parishes of Bovey Tracey,
    Lustleigh,
    Manaton,
    Moretonhampstead,
    North Bovey and Widecombe in the Moor)

    Conservative

  • link to details of Councillor Rob Hannaford
    Councillor Rob Hannaford

    Exwick & St Thomas

    (the Parishes of Exwick and St Thomas)

    Labour

  • link to details of Councillor Andy Hannan
    Councillor Andy Hannan

    Priory & St Leonards

    (the Parishes of Priory and St Leonards)

    Labour

  • link to details of Councillor Des Hannon
    Councillor Des Hannon

    Tiverton East

    (the Parishes of Halberton,
    Tiverton and Uplowman)

    Liberal Democrats

  • link to details of Councillor John Hart
    Councillor John Hart

    Bickleigh & Wembury

    (the Parishes of Bickleigh,
    Brixton,
    Cornwood,
    Harford,
    Shaugh Prior,
    Sparkwell and Wembury)

    Conservative

    Leader of the Council

  • link to details of Councillor Jonathan Hawkins
    Councillor Jonathan Hawkins

    Dartmouth and Kingswear

    (the Parishes of Ashprington,
    Blackawton,
    Cornworthy,
    Dartmouth,
    Dittisham and Kingswear)

    Conservative

  • link to details of Councillor Roy Hill
    Councillor Roy Hill

    Alphington & Cowick

    (the Parishes of Alphington and Cowick)

    Labour

  • link to details of Councillor John Hone
    Councillor John Hone

    Exmouth, Brixington & Withycombe

    (Exmouth)

    UKIP

  • link to details of Councillor Gordon Hook
    Councillor Gordon Hook

    Newton Abbot South

    (the Parishes of Haccombe with Combe and Newton Abbot)

    Liberal Democrats

  • link to details of Councillor Richard Hosking
    Councillor Richard Hosking

    Yealmpton

    (the Parishes of Aveton Gifford,
    Bigbury,
    Ermington,
    Holbeton,
    Kingston,
    Modbury,
    Newton and Noss,
    Ringmore,
    Ugborough and Yealmpton)

    Conservative

  • link to details of Councillor Bernard Hughes OBE
    Councillor Bernard Hughes OBE

    Exmouth Halsdon and Woodbury

    (the Parishes of Exmouth,
    Lympstone and Woodbury)

    Conservative

  • link to details of Councillor Stuart Hughes
    Councillor Stuart Hughes

    Sidmouth Sidford

    (Sidmouth)

    Conservative

    Cabinet Member for Highway Management & Flood Prevention

  • link to details of Councillor Robin Julian
    Councillor Robin Julian

    Bideford South & Hartland

    (the Parishes of Abbots Bickington,
    Abbotsham,
    Alwington,
    Buckland Brewer,
    Bulkworthy,
    Clovelly,
    East Putford,
    Hartland,
    Lundy,
    Milton Damerel,
    Parkham,
    Welcombe,
    West Putford and Woolfardisworthy)

    UKIP

    Leader of UKIP Group

  • link to details of Councillor Jim Knight
    Councillor Jim Knight

    Seaton Coastal

    (the Parishes of Axmouth,
    Beer,
    Branscombe,
    Combpyne Rousdon,
    Seaton and Uplyme)

    Conservative

  • link to details of Councillor Andrew Leadbetter
    Councillor Andrew Leadbetter

    St Loyes & Topsham

    (the Parishes of St Loyes and Topsham)

    Conservative

    Cabinet Member for Economy, Growth & Cabinet Liason for Exeter

  • link to details of Councillor John Mathews
    Councillor John Mathews

    Barnstaple South

    (the Parishes of Barnstaple South,
    Fremington and Tawstock)

    Conservative

  • link to details of Councillor James McInnes
    Councillor James McInnes

    Hatherleigh & Chagford

    (the Parishes of Beaworthy,
    Bondleigh,
    Broadwoodkelly,
    Chagford,
    Drewsteignton,
    Exbourne,
    Gidleigh,
    Hatherleigh,
    Highhampton,
    Iddesleigh,
    Inwardleigh,
    Jacobstowe,
    Meeth,
    Monkokehampton,
    North Tawton,
    Northlew,
    Okehampton Hamlets,
    Sampford Courtenay,
    South Tawton,
    Spreyton,
    Sticklepath and Thowleigh)

    Conservative

    Cabinet Member for Children, Schools and Skills

  • link to details of Councillor Emma Morse
    Councillor Emma Morse

    Pinhoe & Mincinglake

    (the Parishes of Mincinglake and Pinhoe)

    Labour

  • link to details of Councillor Andrew Moulding
    Councillor Andrew Moulding

    Axminster

    (the Parishes of All Saints,
    Axminster,
    Chardstock,
    Dalwood,
    Hawkchurch,
    Kilmington,
    Lands common to the Parishes of Axminster and Kilmington,
    Membury,
    Musbury,
    Shute and Yarcombe)

    Conservative

    Chairman of Council

  • link to details of Councillor Jill Owen
    Councillor Jill Owen

    St David's & St James

    (the Parishes of St Davids and St James)

    Labour

  • link to details of Councillor Barry Parsons
    Councillor Barry Parsons

    Holsworthy Rural

    (the Parishes of Ashwater,
    Black Torrington,
    Bradford,
    Bradworthy,
    Bridgerule,
    Broadwoodwidger,
    Clawton,
    Cookbury,
    Halwill,
    Hollacombe,
    Holsworthy,
    Holsworthy Hamlets,
    Luffincott,
    Newton St Petrock,
    Northcott,
    Pancrasweek,
    Pyworthy,
    Shebbear,
    Sheepwash,
    St Giles on the Heath,
    Sutcombe,
    Tetcott,
    Thornbury and Virginstow)

    Conservative

    Cabinet Member for Performance & Engagement

  • link to details of Councillor Percy Prowse
    Councillor Percy Prowse

    Duryard & Pennsylvania

    (the Parishes of Duryard and Pennsylvania)

    Conservative

  • link to details of Councillor Ray Radford
    Councillor Ray Radford

    Willand & Uffculme

    (the Parishes of Burlescombe,
    Clayhanger,
    Clayhidon,
    Culmstock,
    Hemyock,
    Hockworthy,
    Holcombe Rogus,
    Huntsham,
    Sampford Peverell,
    Uffculme and Willand)

    Conservative

  • link to details of Councillor Sara Randall-Johnson
    Councillor Sara Randall-Johnson

    Honiton St Michaels

    (the Parishes of Colyton,
    Farway,
    Gittisham,
    Honiton,
    Northleigh,
    Offwell,
    Southleigh and Widworthy)

    Conservative

  • link to details of Councillor Rosemary Rowe
    Councillor Rosemary Rowe

    South Brent & Dartington

    (the Parishes of Berry Pomeroy,
    Dartington,
    Dean Prior,
    Holne,
    Littlehempston,
    Marldon,
    Rattery,
    South Brent,
    Staverton,
    Stoke Gabriel and West Buckfastleigh)

    Conservative

  • link to details of Councillor Philip Sanders
    Councillor Philip Sanders

    Yelverton Rural

    (the Parishes of Bere Ferrers,
    Buckland Monachorum,
    Dartmoor Forest,
    Horrabridge,
    Lydford,
    Meavy,
    Sampford Spiney,
    Sheepstor,
    Walkhampton and Whitchurch)

    Conservative

  • link to details of Councillor Debo Sellis
    Councillor Debo Sellis

    Tavistock

    (the Parishes of Gulworthy,
    Lamerton,
    Sydenham Damerel and Tavistock)

    Conservative

  • link to details of Councillor Margaret Squires
    Councillor Margaret Squires

    Newton St Cyres and Sandford

    (the Parishes of Bickleigh,
    Brushford,
    Cadbury,
    Cadeleigh,
    Chawleigh,
    Cheriton Fitzpaine,
    Coldridge,
    Cruwys Morchard,
    Down St Mary,
    Eggesford,
    Kennerleigh,
    Lapford,
    Morchard Bishop,
    Newton St Cyres,
    Nymet Rowland,
    Poughill,
    Puddington,
    Sandford,
    Shobrooke,
    Stockleigh English,
    Stockleigh Pomeroy,
    Thelbridge,
    Thorverton,
    Upton Hellions,
    Washford Pyne,
    Wembworthy,
    Woolfardisworthy and Zeal Monachorum)

    Conservative

  • link to details of Councillor Robert Vint
    Councillor Robert Vint

    Totnes Rural

    (the Parishes of Berry Pomeroy,
    Diptford,
    Harberton,
    North Huish and Totnes)

    Liberal Democrats

  • link to details of Councillor Nick Way
    Councillor Nick Way

    Crediton Rural

    (the Parishes of Bow,
    Cheriton Bishop,
    Clannaborough,
    Colebrooke,
    Copplestone,
    Crediton,
    Crediton Hamlets and Hittisleigh)

    Liberal Democrats

  • link to details of Councillor Richard Westlake MBE
    Councillor Richard Westlake MBE

    Newtown and Polsloe

    (the Parishes of Newtown and Polsloe)

    Labour

    Leader of Labour Group

  • link to details of Councillor Eileen Wragg
    Councillor Eileen Wragg

    Exmouth Littleham & Town

    (Exmouth)

    Liberal Democrats

  • link to details of Councillor Claire Wright
    Councillor Claire Wright

    Ottery St Mary

    (the Parishes of Buckerell,
    Feniton,
    Gittisham,
    Ottery St Mary and Sidmouth)

    Independent

  • link to details of Councillor Jeremy Yabsley
    Councillor Jeremy Yabsley

    South Molton Rural

    (the Parishes of Bishops Nympton,
    Brayford,
    East and West Buckland,
    East Anstey,
    George Nympton,
    Knowstone,
    Mariansleigh,
    Meshaw,
    Molland,
    North Molton,
    Queens Nympton,
    Rackenford,
    Romansleigh,
    Rose Ash,
    South Molton,
    Twitchen,
    West Anstey and Witheridge)

    Conservative

  • link to details of Councillor Richard Younger-Ross
    Councillor Richard Younger-Ross

    Teignmouth

    (Teignmouth)

    Liberal Democrats