{meta} Your Councillors

Your Councillors by Party

Local Councillors are elected by the community to decide how the council should carry out its various activities. They represent public interest as well as individuals living within the ward in which he or she has been elected to serve a term of office.

They have regular contact with the general public through council meetings, telephone calls or surgeries. Surgeries provide an opportunity for any ward resident to go and talk their councillor face to face and these take place on a regular basis.

Councillors are not paid a salary for their work, but they do receive allowances. By law, all members of the Council are required to complete a declaration of interest form, the details of which are published annually on their profile pages.

To find your councillor please use the links below. You can also find and view Councillors by Map

 Conservative

  • link to details of Councillor Kevin Ball
    Councillor Kevin Ball

    Okehampton Rural

    (the Parishes of Bradstone,
    Bratton Clovelly,
    Bridestowe,
    Coryton,
    Dunterton,
    Germansweek,
    Kelly,
    Lamerton,
    Lewtrenchard,
    Lifton,
    Marystow,
    Milton Abbot,
    Okehampton,
    Okehampton Hamlets,
    Sourton,
    Stowford,
    Sydenham Damerel and Thrushelton)

    Conservative

  • link to details of Councillor Stuart Barker
    Councillor Stuart Barker

    Ashburton & Buckfastleigh

    (the Parishes of Ashburton,
    Bickington,
    Broadhempston,
    Buckfastleigh,
    Denbury and Torbryan,
    Ogwell and Woodland)

    Conservative

    Cabinet Member for Economy and Skills

  • link to details of Councillor John Berry
    Councillor John Berry

    Cullompton & Bradninch

    (the Parishes of Bradninch and Cullompton)

    Conservative

  • link to details of Councillor Ray Bloxham
    Councillor Ray Bloxham

    Broadclyst

    (the Parishes of Brampford Speke,
    Broadclyst,
    Clyst Honiton,
    Clyst Hydon,
    Clyst St George,
    Clyst St Lawrence,
    Clyst St Mary,
    Cranbrook,
    Farringdon,
    Huxham,
    Nether Exe,
    Poltimore,
    Rewe,
    Rockbeare,
    Sowton,
    Stoke Canon and Upton Pyne)

    Conservative

  • link to details of Councillor Jerry Brook
    Councillor Jerry Brook

    Chudleigh & Teign Valley

    (the Parishes of Ashton,
    Bridford,
    Christow,
    Chudleigh,
    Doddiscombsleigh,
    Dunsford,
    Hennock,
    Moretonhampstead,
    Tedburn St. Mary and Trusham)

    Conservative

  • link to details of Councillor Christine Channon
    Councillor Christine Channon

    Exmouth & Budleigh Salterton Coastal

    (the Parishes of Bicton,
    Budleigh Salterton,
    East Budleigh and Exmouth)

    Conservative

  • link to details of Councillor Iain Chubb
    Councillor Iain Chubb

    Whimple & Blackdown

    (the Parishes of Awliscombe,
    Broadhembury,
    Chardstock,
    Combe Raleigh,
    Cotleigh,
    Dalwood,
    Dunkeswell,
    Kilmington,
    Luppitt,
    Membury,
    Monkton,
    Payhembury,
    Plymtree,
    Sheldon,
    Shute,
    Stockland,
    Talaton,
    Upottery,
    Whimple and Yarcombe)

    Conservative

  • link to details of Councillor Caroline Chugg
    Councillor Caroline Chugg

    Braunton Rural

    (the Parishes of Ashford,
    Braunton,
    Georgeham and Heanton Punchardon)

    Conservative

  • link to details of Councillor John Clatworthy
    Councillor John Clatworthy

    Dawlish

    (Dawlish)

    Conservative

  • link to details of Councillor Polly Colthorpe
    Councillor Polly Colthorpe

    Tiverton West

    (the Parishes of Bampton,
    Loxbeare,
    Morebath,
    Oakford,
    Stoodleigh,
    Templeton and Washfield)

    Conservative

  • link to details of Councillor Paul Crabb
    Councillor Paul Crabb

    Ilfracombe

    (Ilfracombe)

    Conservative

  • link to details of Councillor Roger Croad
    Councillor Roger Croad

    Ivybridge

    (Ivybridge)

    Conservative

  • link to details of Councillor Andrea Davis
    Councillor Andrea Davis

    Combe Martin Rural

    (the Parishes of Arlington,
    Berrynarbor,
    Bittadon,
    Bratton Flemming,
    Brendon and Countisbury,
    Challacombe,
    Combe Martin,
    East Down,
    Goodleigh,
    Kentisbury,
    Loxhore,
    Lynton and Lynmouth,
    Martinhoe,
    Marwood,
    Mortehoe,
    Parracombe,
    Pilton West,
    Shirwell,
    Stoke Rivers,
    Trentishoe and West Down)

    Conservative

  • link to details of Councillor Andrew Eastman
    Councillor Andrew Eastman

    Northam

    (Northam)

    Conservative

  • link to details of Councillor Richard Edgell
    Councillor Richard Edgell

    Chulmleigh & Landkey

    (the Parishes of Atherington,
    Bishop's Tawton,
    Burrington,
    Chittlehamholt,
    Chittlehampton,
    Chulmleigh,
    King's Nympton,
    Landkey,
    Satterleigh and Warkleigh,
    Swimbridge and Tawstock)

    Conservative

  • link to details of Councillor Rufus Gilbert
    Councillor Rufus Gilbert

    Salcombe

    (the Parishes of Aveton Gifford,
    Bigbury,
    Buckland-Tout-Saints,
    Churchstow,
    Halwell and Moreleigh,
    Kingston,
    Loddiswell,
    Malborough,
    Modbury,
    Ringmore,
    Salcombe,
    South Huish,
    South Milton,
    Thurlestone,
    West Alvington and Woodleigh)

    Conservative

  • link to details of Councillor George Gribble
    Councillor George Gribble

    Bovey Rural

    (the Parishes of Bovey Tracey,
    Buckland in the Moor,
    Ilsington,
    Lustleigh,
    Manaton,
    North Bovey,
    Teigngrace and Widecombe in the Moor)

    Conservative

  • link to details of Councillor Ian Hall
    Councillor Ian Hall

    Axminster

    (the Parishes of All Saints,
    Axminster,
    Axmouth,
    Combpyne Rousdon,
    Hawkchurch,
    Musbury and Uplyme)

    Conservative

  • link to details of Councillor John Hart
    Councillor John Hart

    Bickleigh & Wembury

    (the Parishes of Bickleigh,
    Brixton,
    Cornwood,
    Harford,
    Shaugh Prior,
    Sparkwell and Wembury)

    Conservative

    Leader of the Council

  • link to details of Councillor Jonathan Hawkins
    Councillor Jonathan Hawkins

    Dartmouth & Marldon

    (the Parishes of Ashprington,
    Cornworthy,
    Dartmouth,
    Dittisham,
    Kingswear,
    Littlehempston,
    Marldon and Stoke Gabriel)

    Conservative

  • link to details of Councillor Linda Hellyer
    Councillor Linda Hellyer

    Bideford East

    (the Parishes of Alverdiscott,
    Bideford,
    Huntshaw,
    Landcross,
    Littleham,
    Monkleigh and Weare Giffard)

    Conservative

  • link to details of Councillor Richard Hosking
    Councillor Richard Hosking

    South Brent & Yealmpton

    (the Parishes of Dean Prior,
    Diptford,
    Ermington,
    Holbeton,
    Holne,
    Newton and Noss,
    North Huish,
    Rattery,
    South Brent,
    Ugborough,
    West Buckfastleigh and Yealmpton)

    Conservative

  • link to details of Councillor Stuart Hughes
    Councillor Stuart Hughes

    Sidmouth

    (Sidmouth)

    Conservative

  • link to details of Councillor Tony Inch
    Councillor Tony Inch

    Bideford West & Hartland

    (the Parishes of Abbotsham,
    Alwington,
    Bideford,
    Clovelly,
    Hartland,
    Lundy,
    Parkham,
    Welcombe and Woolfardisworthy)

    Conservative

  • link to details of Councillor Andrew Leadbetter
    Councillor Andrew Leadbetter

    Wearside & Topsham

    Conservative

  • link to details of Councillor John Mathews
    Councillor John Mathews

    Barnstaple South

    (Tawstock)

    Conservative

  • link to details of Councillor James McInnes
    Councillor James McInnes

    Hatherleigh & Chagford

    (the Parishes of Beaworthy,
    Belstone,
    Bondleigh,
    Broadwoodkelly,
    Chagford,
    Drewsteignton,
    Exbourne,
    Gidleigh,
    Hatherleigh,
    Highhampton,
    Iddesleigh,
    Inwardleigh,
    Jacobstowe,
    Meeth,
    Monkokehampton,
    North Tawton,
    Northlew,
    Sampford Courtenay,
    South Tawton,
    Spreyton,
    Sticklepath and Thowleigh)

    Conservative

  • link to details of Councillor Barry Parsons
    Councillor Barry Parsons

    Holsworthy Rural

    (the Parishes of Abbots Bickington,
    Ashwater,
    Black Torrington,
    Bradford,
    Bradworthy,
    Bridgerule,
    Broadwoodwidger,
    Buckland Brewer,
    Bulkworthy,
    Clawton,
    Cookbury,
    East Putford,
    Halwill,
    Hollacombe,
    Holsworthy,
    Holsworthy Hamlets,
    Luffincott,
    Milton Damerel,
    Newton St Petrock,
    Northcott,
    Pancrasweek,
    Pyworthy,
    Shebbear,
    Sheepwash,
    St Giles on the Heath,
    Sutcombe,
    Tetcott,
    Thornbury,
    Virginstow and West Putford)

    Conservative

  • link to details of Councillor Ron Peart
    Councillor Ron Peart

    Kingsteignton & Teign Estuary

    (the Parishes of Bishopsteignton,
    Ideford and Kingsteignton)

    Conservative

  • link to details of Councillor Percy Prowse
    Councillor Percy Prowse

    Duryard & Pennsylvania

    Conservative

  • link to details of Councillor Ray Radford
    Councillor Ray Radford

    Willand & Uffculme

    (the Parishes of Burlescombe,
    Clayhanger,
    Clyst Hydon,
    Culmstock,
    Hemyock,
    Hockworthy,
    Holcombe Rogus,
    Huntsham,
    Sampford Peverell,
    Uffculme and Willand)

    Conservative

    Chairman of the Council

  • link to details of Councillor Sara Randall-Johnson
    Councillor Sara Randall-Johnson

    Broadclyst

    (the Parishes of Brampford Speke,
    Broadclyst,
    Clyst Honiton,
    Clyst Hydon,
    Clyst St George,
    Clyst St Lawrence,
    Clyst St Mary,
    Cranbrook,
    Farringdon,
    Huxham,
    Nether Exe,
    Poltimore,
    Rewe,
    Rockbeare,
    Sowton,
    Stoke Canon and Upton Pyne)

    Conservative

  • link to details of Councillor Sylvia Russell
    Councillor Sylvia Russell

    Teignmouth

    (Teignmouth)

    Conservative

  • link to details of Councillor Philip Sanders
    Councillor Philip Sanders

    Yelverton Rural

    (the Parishes of Bere Ferrers,
    Brentor,
    Buckland Monachorum,
    Dartmoor Forest,
    Horrabridge,
    Lydford,
    Mary Tavy,
    Meavy,
    Peter Tavy,
    Sampford Spiney,
    Sheepstor,
    Walkhampton and Whitchurch)

    Conservative

  • link to details of Councillor Andrew Saywell
    Councillor Andrew Saywell

    Torrington Rural

    (the Parishes of Ashreigney,
    Beaford,
    Buckland Filleigh,
    Dolton,
    Dowland,
    Frithelstock,
    Great Torrington,
    High Bickington,
    Huish,
    Langtree,
    Little Torrington,
    Merton,
    Peters Marland,
    Petrockstow,
    Roborough,
    St Giles in the Wood,
    Winkleigh and Yarnscombe)

    Conservative

  • link to details of Councillor Richard Scott
    Councillor Richard Scott

    Exmouth

    (the Parishes of Lympstone and Woodbury)

    Conservative

  • link to details of Councillor Debo Sellis
    Councillor Debo Sellis

    Tavistock

    (the Parishes of Gulworthy and Tavistock)

    Conservative

  • link to details of Councillor Colin Slade
    Councillor Colin Slade

    Tiverton East

    (the Parishes of Halberton,
    Tiverton and Uplowman)

    Conservative

  • link to details of Councillor Margaret Squires
    Councillor Margaret Squires

    Creedy, Taw & Mid Exe

    (the Parishes of Bickleigh,
    Brushford,
    Cadbury,
    Chawleigh,
    Cheriton Fitzpaine,
    Coldridge,
    Cruwys Morchard,
    Down St Mary,
    Eggesford,
    Kennerleigh,
    Lapford,
    Morchard Bishop,
    Newton St Cyres,
    Nymet Rowland,
    Poughill,
    Puddington,
    Sandford,
    Shobrooke,
    Silverton,
    Stockleigh English,
    Stockleigh Pomeroy,
    Thelbridge,
    Thorverton,
    Upton Hellions,
    Washford Pyne,
    Wembworthy,
    Woolfardisworthy and Zeal Monachorum)

    Conservative

  • link to details of Councillor Jeffrey Trail BEM
    Councillor Jeffrey Trail BEM

    Exmouth

    (the Parishes of Lympstone and Woodbury)

    Conservative

  • link to details of Councillor Phillip Twiss
    Councillor Phillip Twiss

    Feniton & Honiton

    (the Parishes of Buckerell,
    Feniton,
    Gittisham and Honiton)

    Conservative

  • link to details of Councillor Jeremy Yabsley
    Councillor Jeremy Yabsley

    South Molton

    (the Parishes of Bishops Nympton,
    Brayford,
    East and West Buckland,
    East Anstey,
    East Worlington,
    Filleigh,
    George Nympton,
    Knowstone,
    Mariansleigh,
    Meshaw,
    Molland,
    North Molton,
    Queens Nympton,
    Rackenford,
    Romansleigh,
    Rose Ash,
    South Molton,
    Twitchen,
    West Anstey and Witheridge)

    Conservative

 Labour

 Liberal Democrats

  • link to details of Councillor Julian Brazil
    Councillor Julian Brazil

    Kingsbridge

    (the Parishes of Blackawton,
    Charleton,
    Chivelstone,
    East Allington,
    East Portlemouth,
    Frogmore and Sherford,
    Kingsbridge,
    Slapton,
    South Pool,
    Stoke Fleming,
    Stokenham and Strete)

    Liberal Democrats

  • link to details of Councillor Jackie Brodie
    Councillor Jackie Brodie

    Newton Abbot North

    (Newton Abbot)

    Liberal Democrats

  • link to details of Councillor Alan Connett
    Councillor Alan Connett

    Exminster & Haldon

    (the Parishes of Ashcombe,
    Dunchideock,
    Exminster,
    Holcombe Burnell,
    Ide,
    Kenn,
    Kenton,
    Mamhead,
    Powderham,
    Shillingford St. George,
    Starcross and Whitestone)

    Liberal Democrats

    Leader of Liberal Democrat Group

  • link to details of Councillor Alistair Dewhirst
    Councillor Alistair Dewhirst

    Ipplepen & The Kerswells

    (the Parishes of Abbotskerswell,
    Coffinswell,
    Haccombe with Combe,
    Ipplepen,
    Kingskerswell,
    Shaldon and Stokeinteignhead)

    Liberal Democrats

  • link to details of Councillor Brian Greenslade
    Councillor Brian Greenslade

    Barnstaple North

    (Barnstaple)

    Liberal Democrats

  • link to details of Councillor Gordon Hook
    Councillor Gordon Hook

    Newton Abbot South

    (the Parishes of Haccombe with Combe and Newton Abbot)

    Liberal Democrats

  • link to details of Councillor Nick Way
    Councillor Nick Way

    Crediton

    (the Parishes of Bow,
    Cheriton Bishop,
    Clannaborough,
    Colebrooke,
    Copplestone,
    Crediton,
    Crediton Hamlets and Hittisleigh)

    Liberal Democrats

 Independent

  • link to details of Councillor Frank Biederman
    Councillor Frank Biederman

    Fremington Rural

    (the Parishes of Barnstaple South,
    Fremington,
    Horwood,
    Lovacott and Newton Tracey,
    Instow and Westleigh)

    Independent

    Leader of Independent Group

  • link to details of Councillor Claire Wright
    Councillor Claire Wright

    Otter Valley

    (the Parishes of Aylesbeare,
    Colaton Raleigh,
    Newton Poppleford and Harpford,
    Otterton and Ottery St Mary)

    Independent

 Green Party

  • link to details of Councillor Jacqi Hodgson
    Councillor Jacqi Hodgson

    Totnes & Dartington

    (the Parishes of Berry Pomeroy,
    Dartington,
    Harberton,
    Staverton and Totnes)

    Green Party

 Independent East Devon Alliance

  • link to details of Councillor Martin Shaw
    Councillor Martin Shaw

    Seaton & Colyton

    (the Parishes of Beer,
    Branscombe,
    Colyton,
    Farway,
    Northleigh,
    Offwell,
    Seaton,
    Southleigh and Widworthy)

    Independent East Devon Alliance